Artykuł sponsorowany
Aranżacja łazienki to jeden z najważniejszych etapów wykańczania i urządzania nowego domu lub mieszkania. Rozwiązania, które zastosujesz w tym pomieszczeniu, będą przez Ciebie wykorzystywane każdego dnia, dlatego warto dobrze je przemyśleć, aby oszczędzić sobie nerwów i kosztów związanych ze zmianą aranżacji na bardziej funkcjonalną.
Elementem, od którego powinno się zacząć projektowanie małej łazienki, jest kabina prysznicowa. Przy niewielkich metrażach rzadko kiedy można pozwolić sobie na wannę, a wiele osób nie rozważa jej nawet przy większej łazience. Wszystko dlatego, że prysznic to rozwiązanie bardziej ekonomiczne, zużywające mniej wody i zazwyczaj zajmujące mniej czasu. W małych łazienkach może być to jednocześnie jedyne sensowne rozwiązanie, które pozwoli na funkcjonalne zaprojektowanie całego pomieszczenia. Trendującym ostatnio rozwiązaniem jest zabudowa bez drzwi, oddzielona od łazienki wyłącznie ścianką. W takich przypadkach niezbędne mogą okazać się odpływy liniowe, które ułatwią zbieranie wody oraz będą stanowić estetyczne wykończenie prysznica. Alternatywną dla odpływów liniowych może być montaż niewielkiego brodzika. Kolejnym krokiem po wyborze prysznica powinno być rozmieszczenie w projekcie toalety oraz umywalki. Jeśli pomieszczenie jest naprawdę małe, możesz zrezygnować z pralki w łazience, a zamiast tego ustawić ją w korytarzu lub kuchni. Tym, o czym warto pamiętać, jest z pewnością miejsce do przechowywania. Zadbaj, by w łazience znalazła się wystarczająca ilość szafek i półek, tak, żebyś mógł trzymać tam wszystkie kosmetyki, chemię domową oraz inne rzeczy, które wygodnie jest mieć pod ręką.
Jeżeli mieszkasz z partnerem lub partnerką, warto pomyśleć o funkcjonalnych rozwiązaniach, które sprawdzą się przy życiu we dwoje. Projektowanie łazienki w takim przypadku powinno zakładać wzięcie pod uwagę preferencji obu osób. Jeśli jedno z Was lubi brać kąpiele i uważa wannę za must-have w Waszej łazience, dobrze jest zdecydować się na parawan nawannowy, który zapewni Wam możliwość korzystania zarówno z opcji kąpieli, jak i prysznica. Kolejnym niezwykle wygodnym rozwiązaniem dla par jest posiadanie w łazience dwóch umywalek. Do tego typu projektu warto posiadać ścianę, która będzie miała przynajmniej 120 centymetrów długości. Przy takim rozwiązaniu wygodne będzie również zamontowanie dwóch luster lub dwóch szafek z wbudowanym lustrem na przednich drzwiach nad umywalkami. W ten sposób łatwo można rozdzielić kosmetyki męskie i damskie. Tego typu rozwiązanie umożliwia również stworzenie dwóch oddzielnych „stref przygotowawczych”, co w praktyce oznacza jeszcze większą wygodę podczas porannego szykowania się do pracy.
Bardzo ważną kwestią, o którą musisz zadbać, projektując łazienkę, są odległości. W zależności od tego, na jakie modele mebli się zdecydujesz, mogą one mieć różny zakres zajmowanego miejsca (zabieranego przez otwieranie drzwiczek czy wysuwanie szuflad). Warto upewnić się, że znasz pełne wymiary kupowanych mebli, jeszcze zanim za nie zapłacisz. Istotną kwestią jest też zostawanie odpowiedniej ilości miejsca dla Ciebie – tak, aby mógł swobodnie kucnąć przed pralką i zapakować do niej ubrania, odsunąć szufladę albo otworzyć szafkę stoją przed nią czy nawet wyjść spod prysznica na posadzkę.
Fot.: R ARCHITECTURE/unsplash.com