Najczęstsze awarie i usterki zagęszczarek

Najczęstsze awarie i usterki zagęszczarek

duallogic/elements.envato.com

Budowa
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Zagęszczarki to urządzenia, które podlegają znacznym obciążeniom. Dodatkowo praca w warunkach dużego zapylenia sprawia, że poszczególne komponenty urządzenia narażone są na liczne awarie. Wpływ na awaryjność zagęszczarek ma również codzienna obsługa urządzenia oraz częstotliwość wykonywanych przeglądów. Do czego wykorzystywane są zagęszczarki? Jakie są  przyczyny usterek zagęszczarek? Jak uniknąć problemów z zagęszczarkami?

Do czego wykorzystywane są zagęszczarki?

Zagęszczarki to specjalistyczne urządzenia budowlane, których zadaniem jest skondensowanie różnego rodzaju nawierzchni. Wykorzystywane są na szeroką skalę w budownictwie i drogownictwie w szczególności przy układaniu kostki brukowej, instalacji podziemnych czy naprawach dróg. W zależności od ukształtowania i powierzchni terenu, na którym przebiegać mają prace budowlane, wykorzystać możemy różne rodzaje zagęszczarek.

Jeżeli chcemy w krótkim czasie zagęścić dużą powierzchnię ziemi, możemy zastosować zagęszczarki podczepiane do ciągników lub koparek. Z kolei w trudno dostępnych miejscach użyjemy prowadzonych ręcznie zagęszczarek. Są one lekkie i łatwo można nimi manewrować. Wyróżniamy również zagęszczarki samoprzesuwne oraz kroczące.

Do zagęszczania podłoża stosuje się jednakowo zagęszczarki wyposażone w silniki spalinowe oraz elektryczne. Modele elektryczne do prawidłowego funkcjonowania wymagają stałego podłączenia do prądu i są przeznaczone do utwardzania podłoża suchego. Elementem roboczym zagęszczarek płytowych jest metalowa płyta, przez którą przechodzą wygenerowane przez silnik wibracje.

Dlaczego zagęszczarki ulegają awarii?

Zagęszczarki stosowane są do przeprowadzania prac na zewnątrz, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. Sprawia to, że narażone są m.in. na szkodliwe oddziaływanie niskich temperatur czy wilgoci. Ponadto maszyny do zagęszczania gruntu mają skomplikowaną budowę, co sprawia, że konstrukcje tego typu są podatne na liczne usterki. Awarie zagęszczarek mogą być spowodowane wieloma czynnikami. Powoduje to, że naprawę lub serwis zagęszczarki warto zlecić profesjonalistom, takim jak https://serwis301.pl/oferta/serwis-zageszczarek.

zagęszczarka płytowa
photovs/elements.envato.com

Jakie są  przyczyny usterek zagęszczarek?

Częstym powodem awarii zagęszczarek jest nieprawidłowo działający napęd. Silniki z przyczyn eksploatacyjnych lub nieodpowiedniego serwisowania są w stanie pracować nierównomiernie i dymić. Mogą pojawić się również problemy z rozruchem urządzenia. Przyczyną awarii silnika może być również niski poziom oleju silnikowego, który może doprowadzić do przegrzewania się silnika.

Za prawidłową pracę zagęszczarki odpowiada filtr powietrza. Zapobiega on przedostawaniu się do komory spalania m.in. pyłów i piasku, które mogą wpłynąć na pracę urządzenia. Filtr powietrza najczęściej zrobiony jest z ułożonego w harmonijkę papieru. Oznaką zanieczyszczonego filtra powietrza jest nagły spadek mocy silnika. Dlatego istotne jest, aby codziennie sprawdzać stan filtra.

Kluczową rolę, jeśli chodzi o awaryjność zagęszczarek, odgrywa paliwo. Powinno ono być świeże oraz pozbawione bio dodatków, gdyż silniki zagęszczarek nie są konstrukcjami przystosowanymi do spalania tego typu paliw. Ponadto uszkodzenie filtra paliwa różnego rodzaju zanieczyszczeniami, może zaburzyć prawidłowy obieg paliwa.

Często awarii ulegają wałki mimośrodowe, które odpowiadają za wytworzenie wibracji. Z przyczyn eksploatacyjnych może dojść do usterki tulejek w wibratorze lub uszkodzenia pasków napędowych. W celu zabezpieczenia zagęszczarki przed uszkodzeniami układu wibracyjnego stosuje się elastomer. Jest to mata wygłuszająca, którą zakłada się na element roboczy zagęszczarki. Używanie elastomeru znacznie wydłuża żywotność zagęszczarki.

Jak uniknąć problemów z zagęszczarkami?

Zagęszczarka, jak każde inne urządzenie budowlane, wymaga przeprowadzania regularnych przeglądów. Specyfika prac budowlanych sprawia, że sprzęty takie jak zagęszczarki są intensywnie eksploatowane często w trudnych warunkach. Przy wyborze zagęszczarki należy zwrócić uwagę, do jakich konkretnie prac jest przeznaczony dany rodzaj. Dopasowanie zagęszczarki do panujących na placu budowy warunków pozwoli szybko i sprawnie wykonać zaplanowane prace. Ponadto, żeby zminimalizować ryzyko pojawienia się awarii zagęszczarki w codziennej pracy, należy stosować się do wytycznych zawartych w instrukcji obsługi urządzenia.

Podsumowanie

Zagęszczarki to urządzenia stosowane do utwardzania podłoża. Są szeroko wykorzystywane w budownictwie przy wykonywaniu różnych prac ziemnych. Z uwagi na wymagające środowisko pracy, zagęszczarki ulegają licznym usterką oraz awarią. Najczęstszymi powodami awarii jest napęd oraz układ wibracyjny urządzenia. Aby zniwelować ryzyko wystąpienia awarii zagęszczarek, należy systematycznie serwisować sprzęt, a jeśli już doszło do awarii skorzystać z pomocy profesjonalnego serwisu zajmującego się naprawą urządzeń budowlanych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*