Najczęstsze błędy przy wykonywaniu obróbek komina

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Komin jest jednym z newralgicznych punktów dachu. Jego niewłaściwa obróbka może skutkować przeciekaniem poszycia dachowego i całym zestawem kłopotów. Można ich uniknąć wtedy, gdy unika się podstawowych błędów. Należy je jednak najpierw dobrze rozpoznać. 

Komin jako ważny punkt dachu

Kominy wykonane są najczęściej z cegły klinkierowej i zwykłej, ale również z gotowych modułów. Z pokryciem dachowym trzeba je jednak połączyć tak, aby uniemożliwić wodzie opadowej zaciekanie do środka. Wbrew pozorom nie jest to zadanie łatwe. Najczęściej połączenie wykonuje się poprzez zastosowanie:

  • specjalistycznych taśm dekarskich,
  • obróbek blacharskich i uszczelniaczy.

Błędy, które powstają w trakcie obróbki komina, są w gruncie rzeczy trudne do uniknięcia. Dekarze o niskim poziomie doświadczenia dość często je popełniają. Warto więc zapoznać się z tymi najbardziej popularnymi.

Gdzie usytuowany powinien być komin?

Miejsce usytuowania komina ma znaczenie w perspektywie jego późniejszej obróbki. By ułatwić obróbkę, najlepiej jest, aby przechodził przez połać w kalenicy lub w jej obrębie. Plusem takiej lokalizacji jest to, że komin zostaje wybudowany w najwyższej partii dachu. Problemem nie powinien być więc nagromadzony śnieg, obróbka zaś będzie łatwiejsza. Inne usytuowanie mogłoby ją znacząco utrudnić i sprawić, że efekty byłyby gorsze.

Nie oznacza to, że komin położony w połowie długości dachu lub przy ścianach nie będzie się nadawał do obróbki, ale efekt będzie uzależniony od sprawności i doświadczenia dekarzy. Ważne jednak, aby przy kominach ceglanych materiałem budowlanym była cegła pełna. Komin wykonany z popularnej ‘’dziurawki’’ (cegła szczelinowa) grozi przedostawaniem się wody do wnętrza komina przez otworki i jego erozją. 

Niewłaściwe ułożenie membrany dachowej

Znaczący problem może powstać już poniżej obróbki – w związku z nieprofesjonalnym ułożeniem membrany dachowej. Trzeba zadbać o to, aby była właściwie docięta i zamocowana. Musi być także lekko wywinięta na komin i połączona z nim za pomocą specjalnej taśmy. Membrana dachowa powinna być zamontowana zgodnie z kierunkiem spływania skroplin. Przy kominie musi się znaleźć rynienka odprowadzająca skropliny do kanału pomiędzy kontrłatami. 

membrana dachowa, komun
Image by bilanol, from: freepik.com

Jakim materiałem wykonujemy obróbkę?

Po uporaniu się z membraną i rynienką możemy przejść do obróbki właściwej. Błędem jest wykonywanie jej innymi materiałami niż specjalne taśmy do obróbki lub blachy. Używa się w tym przypadku blach: stalowej powlekanej, aluminiowej, ocynkowanej lub tytanowocynkowej. Błędem jest stosowanie blachy ołowianej, która wykazuje właściwości toksyczne.

Jak ukształtować obróbkę?

Najważniejszym wymaganiem i jednocześnie polem do popełnienia ewentualnych błędów jest takie uformowanie obróbki, aby na taśmie lub blasze nie gromadziła się woda, która później może przeciekać do wewnątrz. Proces jest dość skomplikowany: przed kominem obróbka powinna się znaleźć na kominie, po jego bokach, za kominem i na dachówce. Niedopełnienie tych wymagań może się być przyczyną wadliwością całej konstrukcji. 

Tak zamontowana obróbka, o ile zostanie wykonana z zachowaniem wymienionych zasad, powinna gwarantować odprowadzanie wody opadowej na połać dachową. Konsekwencją będzie fakt, że wokół komina nie będą pojawiały się mokre plamy powodujące z czasem jego erozję. Ważne, aby pomiędzy obróbką a dachówką nie było szczeliny. 

Jaka powinna być wysokość obróbki komina?

Prawidłowe działanie obróbki komina będzie możliwe, dopiero gdy zostanie wyciągnięte na odpowiednią wysokość ponad połać. Przyjmuje się, że dla bezpieczeństwa należy to zrobić 15 – 20 cm ponad pokrycie dachowe. Duże znaczenie ma miejsce usytuowania komina i jego rozmiary. Często popełnianym błędem jest niedostatecznie wysoka obróbka, która może nie dawać gwarancji odpowiedniej szczelności.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*