Nieszczelność okien dachowych – jak sobie z tym poradzić?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Co sprawia, że okna dachowe są nieszczelne? Jak zaradzić tej przykrej sytuacji? Niestety, ale ten popularny sposób np. na doświetlenie poddasza użytkowego bywa bardzo zawodny. W trakcie montażu pojawiają się zaś sytuacje, w których łatwo jest o błąd. Jak radzić sobie z nieszczelnością okien dachowych?

Dlaczego okna dachowe mogą być nieszczelne?

Okno dachowe może być wspaniałym rozwiązaniem w naszym domu, które pozwoli przede wszystkim na doświetlenie poddasza lub ciemnego korytarza w domach jednokondygnacyjnych. Bardzo istotne jest jednak to, żeby były szczelne. Bez tego rychło czekają nas kłopoty.

Okno dachowe drewniane czy plastikowe?

Wybór rodzaju okien dachowych wpływać może na to, na jakie usterki będziemy później narażeni. Oczywiście w obu przypadkach wadliwy i niestaranny montaż będzie prostym powodem powstania nieszczelności, ale więcej zalet mają w tym przypadku produkty wykonane z PCV. Drewno, choć wygląda okazale i jest naturalnym materiałem, może być mniej trwałe. Wymaga więc stałej konserwacji i impregnacji. Zaniedbanie tych kwestii może skutkować nieszczelnością. 

okno dachowe
Photo from Freepik.com

Główne powody nieszczelności okien dachowych – wadliwy montaż

Dlaczego okna dachowe mogą nie być szczelne? Przede wszystkim powodem kłopotów może być niewłaściwy dobór kołnierza do okna. Oba elementy muszą ściśle do siebie przylegać, aby właściwie spełniać swoją funkcję. Kolejnym problemem może być brak warstwy izolacyjnej. Możemy się spodziewać trudności także wtedy, gdy jest ona w niewłaściwy sposób położona.

Jak sprawdzić szczelność okna?

Bardzo często jest tak, że mamy do czynienia np. z zawilgoconymi przegrodami i nieszczelność jest najzwyczajniej w świecie dostrzegalna gołym okiem. W zasadzie okna nie mogą być w 100% szczelne, jednak w tym przypadku mamy na myśli ponadprzeciętną nieszczelność. Możemy ją zawczasu sprawdzić poprzez włożenie niewielkiego fragmentu papieru między framugę a skrzydło. Sytuacja, w której pasek będzie się przez dłuższy czas utrzymywał na górze, będzie dowodem dużej nieszczelności.

Jak poradzić sobie z usterką? 

Nieszczelność okna dachowego to problem, który trzeba rozwiązać możliwie szybko po to, żeby nie doszło do dalszego niszczenia stolarki okiennej i problemów z wilgocią we wnętrzu. 

Gotowe zestawy izolacyjne do okien dachowych

Kłopoty z nieszczelnym i cieknącym oknem dachowym nie są czymś nadzwyczajnym. Wszystko jedno czy wina leży po stronie osoby montującej stolarkę okienną, czy też należy jej upatrywać w tym, że skrzydło jest już mocno wyeksploatowane. Osobom, które muszą borykać się z taką usterką, producenci okien lub materiałów do ich wykończenia oferują gotowe zestawy izolacyjne. Co najczęściej wchodzi w ich skład? Pomimo większych lub mniejszych różnic wykorzystuje się tutaj uszczelki naramowe i folie z polipropylenu, które mają stworzyć szczelne połączenie z paraizolacją. W innego typu zestawach wykorzystuje się izolacje termiczne osadzone na sztywnej ramce i rynienki odwadniające. 

Jakie cele mają gotowe zestawy izolacyjne?

Wykorzystuje się je do uszczelniania okna dachowego pod względem przenikania wilgoci, wiatru i dźwięku. Kluczowym celem jest także zapobieżenie utracie ciepła i jego uchodzeniu na zewnątrz w wyniku powstawania tzw. mostków termicznych. Dzięki poprawnemu zastosowaniu takiego zestawu nie dochodzi też do miejscowej kondensacji pary wodnej. Producenci deklarują, że współczynnik przenikania ciepła osiąga w wyniku takiego montażu parametry lepsze nawet o 15%.

>> Zobacz też: Jakie wybrać okna do domu parterowego?

Wymiana kołnierza uszczelniającego

Zdarza się jednak, że problem z nieszczelnym oknem dachowym jest większy. Przykładem może być sytuacja, gdy kołnierz uszczelniający nie dość szczelnie przylega do ramy. Mogło się tak stać w wyniku złego doboru tego elementu, jego uszkodzenia lub błędnego montażu. Wówczas należy dokonać wymiany kołnierza, co rodzi jednak dodatkowe koszty.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*