Odzież robocza, a odzież ochronna

Odzież robocza, a odzież ochronna

Adobe Stock

Inne
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami BHP, pracodawca ma obowiązek zapewnić swojemu pracownikowi niezbędną do pracy odzież, aby zapewnić odpowiednie bezpieczeństwo. W zależności od charakteru pracy może to być odzież robocza lub ochronna. Czym różnią się te dwa rodzaje?

Czym jest odzież robocza?

Terminem odzież robocza określa się specjalną odzież, przygotowaną z myślą o ochronie pracownika w miejscu pracy. W zależności od zidentyfikowanego zagrożenia wyróżnia się różne wariant odzieży. W praktyce wyróżnia się trzy kategorie odzieży, uwzględniając stopień ochrony:

  • kategoria I, to odzież ochronna zapewniająca ochronę przed zagrożeniami, które nie stanowią dużego zagrożenia dla pracownika, grupa ta obejmuje przede wszystkim odzież zabezpieczającą przed zabrudzeniami;
  • kategoria II, to odzież, której nie można zaklasyfikować do pozostałych kategorii, to rozwiązania, które zapewniają ochronę na poziomie średnim, przykładem jest tu m.in. odzież ostrzegawcza, albo wyposażona warstwę ochronną, zabezpieczającą przed niewielkim poparzeniem;
  • kategoria III, zapewnia pracownikowi najwyższą ochronę, sprawdza się w sytuacji gdy w miejscu pracy zagrożone może być zdrowie i życie pracownika, gdy występujące zagrożenia mogą narazić człowieka na bezpośrednie zagrożenie zdrowia lub życia.

Pierwsza grupa, ze względu na niski stopień ochrony określana jest mianem odzieży roboczej. Nie podlega ona dodatkowej certyfikacji. Może ona zabezpieczać odzież pracownika przed uszkodzeniem lub zastępować ją. Ten rodzaj chroni wyłącznie przed zabrudzeniami, jeśli substancje nie są szkodliwe dla zdrowia. Z odzieży roboczej korzysta się zazwyczaj w sytuacjach, gdy np. ze względu na specyfikę pracy konieczne jest dbanie o szczególną czystość. Przykładem odzieży roboczej może być też odzież branżowa (np. dla gastronomii lub służby zdrowia).

Dostępna w sprzedaży odzież robocza to bardzo zróżnicowana oferta, którą poznać można na stronie https://pol-paw.pl/odziez-robocza-c-1050.html. Począwszy od płaszczy foliowych i przeciwdeszczowych, po różnego rodzaju spodnie, kurtki, bluzy, pozwalające maksymalnie zadbać o bezpieczeństwo pracownika.

Czym jest odzież ochronna?

O odzieży ochronnej mówi się wtedy, jeśli została przygotowana i opracowana w taki sposób, aby chronić pracownika przed ewentualnymi niebezpieczeństwami, na jakie może on być narażony w miejscu pracy. Odzież ochronna, w przeciwieństwie do odzieży roboczej, musi posiadać odpowiednią certyfikację, zgodnie z przepisami prawa. Dzięki temu pracodawca może mieć pewność, że wybiera wysokiej jakości rozwiązania, w których ochrona dopasowana będzie do realnych zagrożeń, na jakie narażony jest pracownik w miejscu pracy.

Stosowanie odzieży ochronnej jest niezbędne, jeśli w czasie wykonywania prac może dojść do zranienia, uszkodzenia ciała lub przeniknięcia przez skórę substancji, które mogą zaszkodzić pracownikowi, narażając jego zdrowie. W ofercie https://pol-paw.pl znajduje się wiele propozycji, pozwalające na zabezpieczenie przed zimnem i wysoką temperaturą, czynnikami mechanicznymi, biologicznymi i chemicznymi, porażeniem prądem, czynnikami atmosferycznymi itp.

Odzież robocza i ochronna – kiedy przysługuje?

Przepisy prawa dokładnie określają, kiedy i w jakich branżach pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi odpowiednie zabezpieczenie. Przyjmuje się, że pracodawca powinien przekazać odpowiedni wariant odzieży roboczej, jeśli:

  • zachodzi ryzyko, że odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub zabrudzeniu;
  • w miejscu pracy osoba podczas wykonywania obowiązków narażona jest na działanie szkodliwych substancji, takich jak środki chemiczne, wysoka temperatura, zachodzi ryzyko poślizgnięcia itp.;
  • ze względu na specyfikę produkcji zachodzi konieczność zachowania szczególnych środków ostrożności, czystości itp., odzież musi być dostosowana do sanitarnych, technologicznych wymogów.

Sytuacji, w jakich pracownikowi przysługuje odzież ochronna i robocza, jest wiele. Pracodawca powinien jednak pamiętać, aby zawsze wybierać rozwiązania adekwatne do zagrożeń.

Jak dobrać odzież roboczą?

Wybór odpowiednio dopasowanej odzieży to podstawa w prawidłowym zabezpieczeniu pracownika. Przede wszystkim należy kierować się zagrożeniami, na jakie narażony jest pracownik. Osoba, pracująca w hali produkcyjnej nie potrzebuje odzieży chroniącej przed opadami deszczu. Dla każdego stanowiska pracy koniecznie należy określić zagrożenia i na tej podstawie dobierać właściwą odzież.

Kolejnym kryterium jest indywidualne dopasowanie do pracownika. Producenci przygotowują odpowiednio odzież damską https://pol-paw.pl/odziez-robocza-damska-c-187.html i męską, ale równie istotny jest rozmiar.

Koniecznie trzeba też zwrócić uwagę na jakość wykonania. Materiały muszą być wytrzymałe i trwałe, dlatego materiały, z jakich są wykonane, muszą cechować się wysoką jakością.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*