Ogród w stylu prowansalskim

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Styl prowansalski kojarzy się z relaksem, spokojem i harmonią. Nie ma w tym nic dziwnego, że coraz częściej gości w naszych domach. Warto jednak wiedzieć, że jest on także świetnym pomysłem na zaaranżowanie klimatycznego ogrodu, który swoim pięknem będzie zachęcał do spędzania w nim wolnego czasu i wypoczynku na świeżym powietrzu. Czym cechuje się ogród w stylu prowansalskim i o czym pamiętać przy aranżacji?

Cechy charakterystyczne stylu prowansalskiego

Prowansja to region w południowej Francji, który słynie z upraw lawendy. Ogrody wzorowane na stylu wywodzącym się z tego regionu dalece odbiegają od klasycznych francuskich posesji z idealnie przystrzyżonym trawnikiem, przyciętymi bukszpanami oraz geometrycznie rozlokowanymi rabatami kwiatowymi. 

Ogród prowansalski to nieuporządkowany, wiejski klimat, który sprzyja wypoczynkowi, pozwala wyrwać się z codziennego pędu życia i wypocząć na łonie natury. Jasna, stonowana kolorystyka, wiele urokliwych zakamarków oraz roślinność pozostawiona sama sobie, rosnąca naturalnie. To cechy, którymi wyróżniają się ogrody prowansalskie, które przypadną do gustu w szczególności tym, którzy nie lubią zbytniej dbałości o rośliny.

Rośliny, których nie powinno zabraknąć w prowansalskim ogrodzie

Aby móc uzyskać aranżacje w stylu prowansalskim w swoim ogrodzie, należy zadbać w nim o odpowiednią roślinność. W tym przypadku najlepiej stawiać na byliny i kwiaty w kolorach fioletu, bieli oraz błękitu i jasnego różu, które wspólnie stworzą efektowną kompozycję. Istnieją jednak takie rośliny, których nie powinno zabraknąć w żadnym ogrodzie prowansalskim. 

Relaksująca lawenda

Pierwszą z nich jest lawenda. To ona pozwala przenieść do naszego klimatu nastrój, jaki towarzyszy każdemu, kto choć raz odwiedzi jej pola uprawne w Prowansji. W przypadku ogrodów najlepiej sprawdzi się jej odmiana wąskolistna, która jest odporna na niskie temperatury, przez co przetrwa bez najmniejszego problemu nawet zimę. Lawendę najlepiej sadzić w większych grupach, dzięki temu jej fioletowy kwiatostan tworzyć będzie efektowne dywany. 

Dodatkowo chcąc uzupełnić aranżację ogrodu o roślinność na tarasach czy altanach, można także postawić na lawendę francuską, cechująca się kwiatostanem o pięknych, dużych płatkach. Należy jednak pamiętać, że ta odmiana lawendy nie jest odporna na mrozy, dlatego też wraz z pierwszymi chłodnymi dniami, powinna zostać zabrana z ogrodu do domu. 

dziewczynka z konewką
Photo from Freepik.com

Romantyczne róże

Oprócz lawendy jedną z najbardziej charakterystycznych roślin dla ogrodów francuskich, w tym także prowansalskich, są róże. Wraz z lawendową nasadą stworzą piękny kontrast, zwłaszcza jeśli kolor ich kwiatów będzie biały lub pastelowo różowy. W ich przypadku można z powodzeniem postawić na odmiany pnące

>> Zobacz też: Ogród w stylu francuskim. Podstawowe założenia

Pastelowe byliny

Aromatyczne lawendowe rabaty warto także uzupełnić za pomocą różnorodnych bylin, o urokliwych kwiatach oraz listkach, które idealnie uzupełnią jej dywany. Wśród nich może się znaleźć: 

  • szałwia,
  • perowskia, 
  • kocimiętka. 

Z kolei o prywatność podczas wypoczynku można zadbać za pomocą krzewów takich jak cis, bukszpan czy też jałowiec, które stworzą tajemniczy klimat sprzyjający wypoczynkowi. 

Aromatyczne zioła 

W prowansalskim ogrodzie nie powinno zabraknąć także ziół, które z powodzeniem będzie można wykorzystać w kuchni. Na jakie z nich postawić? Podpowiedzią może być popularna mieszanka ziół prowansalskich, w której składzie można znaleźć aromatyczny tymianek, bazylie oraz rozmaryn czy też oregano. Ponadto aranżując ogród prowansalski, nie można zapominać także o meblach wypoczynkowych. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się wszelkiego rodzaju bielone ławeczki i stoliki z metalowym stelażem oraz szklanym blatem, idealnie komponujące się z roślinnością. Z kolei dodatkowymi dekoracjami mogą być specjalnie postarzane konewki ze stali czy też donice wykonane z surowego drewna, które wraz z czasem nabiorą wyjątkowego wyglądu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*