Kiedy planujemy budowę domu, jednym z ważniejszych aspektów, nad którymi musimy się zastanowić, jest wybór ogrzewania. Czasem również temat ten powraca przy okazji remontów generalnych czy w trakcie termomodernizacji. Jeszcze kilka lat temu głównym systemem montowanym we wnętrzach były tradycyjne grzejniki. Obecnie częściej stawiamy na system łączony, np. grzejniki i ogrzewanie podłogowe lub kanałowe. Co warto wiedzieć, decydując się na każdy z nich?
Kiedy zaczynamy się zastanawiać nad wyborem typu ogrzewania, musimy rozważyć, jakie mamy potrzeby w kwestiach praktycznych oraz co nas zadowoli wizualnie. Tradycyjne ogrzewanie grzejnikowe nie jest zbyt estetyczne i często wiąże się z widocznymi rurkami. Dlatego coraz częściej stawiamy na ogrzewanie podłogowe w tradycyjnej wersji lub opcję kanałową.
Każde z tych rozwiązań może stanowić samodzielny sposób ogrzewania oraz może być połączony z tradycyjnym systemem grzejnikowym. Dodatkowo oba rozwiązania ukryte są pod podłogą, przez co pozostają niewidoczne.
Dzięki temu możemy zamontować je w tych pomieszczeniach, gdzie zależy nam na ciepłej podłodze i lepszej estetyce wnętrza. Ten typ jest szczególnie polecany w nowoczesnych przestrzeniach z dużą ilością przeszklonych ścian. Sprawiają, że wnętrze jest w 100% spójne, czyste i przestronne. Powodują również, że pomieszczenia optycznie wydają się większe.
W przypadku ogrzewania kanałowego musimy pamiętać o ujściu nawiewu ciepłego powietrza, co wiąże się z montażem specjalnych kratek. Na rynku dostępne jest wiele modeli, dzięki którym dopasujesz je do całej aranżacji.
Wybierając ogrzewania podłogowe, musimy liczyć się z koniecznością użycia konkretnych materiałów w trakcie wykańczania podłogi. Preferowane są w tym wypadku tylko niektóre, dedykowane temu typowi ogrzewania, panele podłogowe czy typy drewna.
Przeważnie wybieramy kamień, terakotę lub płytki. Stawiając na ogrzewanie kanałowe, możemy pozwolić sobie na większą dowolność w tym aspekcie. Nie straszne są mu panele, parkiet, drewno, różnego rodzaju dywany i wykładziny. Co więcej, montując drewnianą podłogę, możemy wybrać idealnie pasujące do niej kratki, wykonane z tego samego drewna, co sprawi, że całość będzie prezentować się nadzwyczaj gustownie i harmonijnie.
Zarówno ogrzewanie podłogowe, jak i kanałowe sprawiają, że podłoga zwyczajnie nie chłodzi. Przyspiesza to jej wysychanie po myciu. Systemy grzewcze nie wymagają również konserwacji i czyszczenia. Przy typie kanałowym musimy jednak liczyć się z częstym odkurzaniem wylotów i kratek.
W każdym z wyżej wymienionych przypadków trzeba się jednak liczyć z ograniczeniami aranżacyjnymi, zwłaszcza w czasie jesienno-zimowym, kiedy system działa pełną parą. Nie wolno zastawiać wylotów czy nitek cieplnych dywanami bądź meblami.
Ogrzewanie kanałowe statystycznie zużywa więcej energii, jednak jego montaż pozwala uniknąć tzw. „pocenia się” okien i chłodu. W przypadku podłogówki, jej nagrzanie zajmuje więcej czasu, przez co podniesienie temperatury w pomieszczeniu będzie trwało dłużej, jednak również dłużej oddaje ciepło, dzięki czemu jest bardziej ekonomiczny. Ogrzewanie podłogowe nie jest zalecane osobom borykającym się z problemami krążeniowymi, zwłaszcza w dolnych partiach ciała.
Zdjęcie główne: pixabay.com/Femke_Pax