Popularne ogrzewanie podłogowe coraz częściej zastępowane jest przez ogrzewanie ścienne. Grzewcze systemy powierzchniowe tego rodzaju cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Jak sprawdza się ogrzewanie ścienne?
Ogrzewanie ścienne to system płaszczyznowy, w którym elementy grzejne (rury) wbudowane są w ściany i ogrzewają wnętrze poprzez emisję ciepła. Podobnie jak ogrzewanie podłogowe, ścienny system grzewczy instaluje się w ramach większej wydajności i lepszego rozkładu temperatury w pomieszczeniu, co znacznie poprawia komfort jego użytkowników.
Przy ogrzewaniu ściennym nie spotkamy się z problemem oporu cieplnego, jak w przypadku podłogówki, gdzie dopływ ciepła może być blokowany np. przez gruby dywan. Dodatkowo znika także ryzyko niszczenia posadzki – w przypadku posadzek drewnianych, które pod wpływem ciepła z czasem mogą zacząć się rozsychać. W ogrzewaniu ściennym możemy zastosować wyższą temperaturę zasilenia, a grubość przykrycia rur tynkiem jest cieńsza niż w przypadku betonu przy ogrzewaniu podłogowym – w związku z tym, ogrzewanie ścienne jest w stanie dostarczyć więcej ciepła w pomieszczeniu. Co więcej, przy tego rodzaju systemie grzewczym ciepło rozchodzi się łagodnie, nie powodując unoszenia się kurzu i alergenów. To zatem szczególnie korzystne rozwiązanie dla alergików.
W ogrzewaniu ściennym temperatura rozkłada się inaczej niż w podłogowym, przy którym ciepło rozchodzi się od dołu. Eksperci wskazują, że ogrzewanie podłogowe zapewnia najlepiej tolerowany przez organizm człowieka rozkład ciepła, gdzie najcieplej jest przy stopach, a nieco chłodniej na wysokości głowy. Przy ogrzewaniu ściennym, ciepło rozchodzi się równomiernie po całej powierzchni ściany, w związku z tym odczuwamy taką samą temperaturę na każdej wysokości pomieszczenia.