Ogrzewanie ścienne. Czy to się sprawdza?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Popularne ogrzewanie podłogowe coraz częściej zastępowane jest przez ogrzewanie ścienne. Grzewcze systemy powierzchniowe tego rodzaju cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Jak sprawdza się ogrzewanie ścienne?

Na czym polega ogrzewanie ścienne?

Ogrzewanie ścienne to system płaszczyznowy, w którym elementy grzejne (rury) wbudowane są w ściany i ogrzewają wnętrze poprzez emisję ciepła. Podobnie jak ogrzewanie podłogowe, ścienny system grzewczy instaluje się w ramach większej wydajności i lepszego rozkładu temperatury w pomieszczeniu, co znacznie poprawia komfort jego użytkowników.

Photo by nomadsoul1, from: Freepik.com

Zalety ogrzewania ściennego

Przy ogrzewaniu ściennym nie spotkamy się z problemem oporu cieplnego, jak w przypadku podłogówki, gdzie dopływ ciepła może być blokowany np. przez gruby dywan. Dodatkowo znika także ryzyko niszczenia posadzki – w przypadku posadzek drewnianych, które pod wpływem ciepła z czasem mogą zacząć się rozsychać. W ogrzewaniu ściennym możemy zastosować wyższą temperaturę zasilenia, a grubość przykrycia rur tynkiem jest cieńsza niż w przypadku betonu przy ogrzewaniu podłogowym – w związku z tym, ogrzewanie ścienne jest w stanie dostarczyć więcej ciepła w pomieszczeniu. Co więcej, przy tego rodzaju systemie grzewczym ciepło rozchodzi się łagodnie, nie powodując unoszenia się kurzu i alergenów. To zatem szczególnie korzystne rozwiązanie dla alergików. 

Wady ogrzewania ściennego

W ogrzewaniu ściennym temperatura rozkłada się inaczej niż w podłogowym, przy którym ciepło rozchodzi się od dołu. Eksperci wskazują, że ogrzewanie podłogowe zapewnia najlepiej tolerowany przez organizm człowieka rozkład ciepła, gdzie najcieplej jest przy stopach, a nieco chłodniej na wysokości głowy. Przy ogrzewaniu ściennym, ciepło rozchodzi się równomiernie po całej powierzchni ściany, w związku z tym odczuwamy taką samą temperaturę na każdej wysokości pomieszczenia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*