Co należy wiedzieć o lampach solarnych?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Lampy solarne zaczęły być popularnym akcesorium ogrodowym już w latach dwutysięcznych. Małe, wbite w ziemię lampki ładowały się w dzień, kiedy stały na słońcu, by wieczorem zacząć oświetlać ogród. Teraz technologia solarna jest dużo bardziej rozwinięta i rozbudowana, dzięki czemu można stosować ją na o wiele większą skalę. Teraz dzięki fotowoltaice oświetlane są drogi, miasta oraz duże budynki. Oto, co warto wiedzieć o lampach solarnych.   

Na jakiej zasadzie działają lampy solarne?   

Podstawą działania lampy solarnej jest płytka fotowoltaiczna, która jest półprzewodnikiem. Elektrony znajdujące się w płytce, są „wybijane” na skutek oddziaływania promieniowania słonecznego, co wymusza ruch elektronów o określonym napięciu i kieruje go bezpośrednio do odbiornika. Najczęściej jest to kilkuwoltowy akumulator o stosunkowo niewielkiej pojemności. Zamontowany czujnik zmierzchowy otwiera i zamyka obwód zasilania, dlatego prąd zaczyna przepływać w lampie po zmroku, a w ciągu dnia urządzenie po prostu się ładuje, magazynując wytworzoną energię w akumulatorze. 

Jak długo może działać lampa solarna?  

Czas świecenia lampy solarnej zależy do dwóch kluczowych jej elementów. Po pierwsze znaczenie ma pojemność wbudowanego akumulatora – im większa ona będzie, tym dłużej dana lampa jest w stanie funkcjonować bez doładowywania. Drugim elementem wpływającym na czas pracy lampy jest samo źródło światła i jego pobór mocy. Diody LED mają niewielkie zapotrzebowanie na energię elektryczną, emitując przy tym odpowiednio mocne światło.

Planując zakup lampy solarnej należy też  wziąć pod uwagę moc lampy oraz pojemność posiadanego przez nią akumulatora. Najbardziej nowoczesne lampy solarne są w stanie świecić nawet do kilku dni bez odpowiedniego nasłonecznienia. Warunkiem takiego działania jest wcześniejsze pełne naładowanie akumulatorów. Tak duża funkcjonalność lamp solarnych sprawia, że są one niezwykle ekonomicznym, wydajnym i bezpiecznym rozwiązaniem. Z tego powodu coraz częściej stosuje się na przykład lampy ogrodowe zasilane energią słoneczną, które kupisz na stronie internetowej https://www.sternhoff.pl/125-lampy-solarne

Jak długo ładuje się lampa solarna? 

Zasadnym pytaniem jest, jak długo ładuje się oświetlenie ogrodowe z panelem słonecznym. Odpowiedź na to pytanie jest prosta i brzmi – tak długo, jak trwa ładowanie akumulatora w danym modelu lampy. Dużo zależy od umiejscowienia lamp, pogody danego dnia oraz panującej pory roku. Ładowanie najszybciej będzie odbywać się latem, kiedy niebo jest niemal bezchmurne, a zimą, kiedy na niebie nie brakuje chmur, a zmierzch zapada po południu, będzie to dłuższy proces.

Niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak deszcz lub duże zachmurzenie mogą znacznie wydłużyć cały proces. Z reguły lampy solarne ładują się przez kilka godzin, co umożliwia ich prawidłowe działanie nawet do 20 godzin.

Zdj. główne: Patrick Schneider/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*