Panele czy płytki – czym wyłożyć podłogę?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Zastanawiasz się, czym lepiej wyłożyć podłogę – czy panelami czy płytkami? Przeczytaj nasz artykuł i się przekonaj!

Do kuchni

Dobrym rozwiązaniem na podłogę w kuchni mogą być płytki kuchenne. Jeżeli wybierzesz takie o dobrej jakości, będą one wytrzymałe na wszystkie czynniki, z którymi mogą się spotkać w kuchni. Ważne, żeby płytki były odporne na wysokie temperatury i kontakt z wilgocią, a także na zarysowania. Płytki jako materiał wykończeniowy podłogi mają wiele zalet. Są przede wszystkim łatwe do utrzymania w czystości. Nie chłoną wody i są odporne na wilgoć. To najważniejsza kwestia tego, że płytki mogą być lepszym od paneli rozwiązaniem do kuchni. Zaletą paneli jest to, że ich montaż przebiega szybciej od montażu płytek. 

Do łazienki

W przypadku materiału na podłogę w łazience też bardzo ważne jest to, żeby był odporny na wilgoć. Warto też wybrać taki, który daje możliwość zamontowania ogrzewania pod podłogą. Dlatego też najczęściej wybierane są płytki łazienkowe. Wykonuje się je z różnego rodzaju materiałów, na przykład z gresu szkliwionego, z terakoty albo z klinkieru. Dużym plusem jest też szeroki wybór, jeżeli chodzi o kształt płytek. Pamiętaj, żeby wziąć także pod uwagę odporność na uszkodzenia mechaniczne, antypoślizgowość i ścieralność. 

Zamiast płytek do łazienki możesz wybrać też panele winylowe. Ich dużą zaletą jest to, że w razie wystąpienia jakichkolwiek uszkodzeń, wystarczy wymienić wadliwy panel, bez konieczności zrywania całej podłogi, bo są one montowane na klej albo na zatrzaski. Winylowe podłogi także są trwałe i odporne na uszkodzenia i działania detergentów. 

Do salonu 

Salon to jedno z najbardziej reprezentacyjnych pomieszczeń w domu i w mieszkaniu, dlatego warto dołożyć wszelkich starań, żeby wyglądał jak najbardziej estetycznie. Na panele w salonie decyduje się obecnie najwięcej osób. Wynika to ze stosunkowo niewysokich kosztów i z tego, że panele mogą nadać salonowi elegancki, klasyczny wygląd. Wykorzystanie drewna będzie droższe niż podłoga wykończona panelami, ale trzeba pamiętać, że i wśród paneli znajdą się takie, których koszt może być zbyt wysoki. Większość modeli paneli ma prosty system montażu, jednak w przypadku pomieszczeń o nietypowym kształcie konieczna jest przycinka. 

W nowoczesnym budownictwie coraz częstsze jest wykończenie podłogi płytkami nawet w salonie. Warto pamiętać o tym, żeby płytki miały odpowiednią fakturę. Ciekawym rozwiązaniem są takie, które przypominają drewno. Do salonu polecane są płytki o większych rozmiarach i o jasnych kolorach. Pozwoli to na rozjaśnienie i optyczne powiększenie wnętrza. W przypadku montażu płytek w salonie warto też pomyśleć nad ogrzewaniem podłogowym, bo podłoga w tym pomieszczeniu jest dość mocno eksploatowana.

układanie paneli
Photo by diana.grytsku from Freepik.com

Do sypialni

Najważniejsze w aranżacji wnętrza sypialni jest to, żeby było ono komfortowe i przytulne. Dlatego warto wybrać taką podłogę, która nada odpowiedniego charakteru pokojowi sypialnianemu. W takiej sytuacji świetnie sprawdzi się drewniana podłoga. Naturalne drewno dobrze komponuje się z różnymi stylami, jednak trzeba regularnie ją pielęgnować i uważać na to, żeby nie uległa uszkodzeniu. Dobrą alternatywą mogą być płytki drewnopodobne, które fakturą odwzorowują drewno, a poza tym są odporne na uszkodzenia.

Producenci oferują bardzo szeroki zakres różnego rodzaju zarówno płytek, jak i paneli podłogowych. Płytki dostępne są nie tylko w różnych rozmiarach, ale też wzorach, kolorach i o różnej wielkości. Są więc dobrym rozwiązaniem dla każdego, kto chce postawić na oryginalność i, na przykład, stworzyć na podłodze mozaikę.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*