Parapety montowane są najczęściej podczas wymiany okien. Spełniają one funkcję ochronną i dekoracyjną. Co warto wiedzieć przed montażem parapetów zewnętrznych i wewnętrznych?
Parapety wewnętrzne osadzane są od wewnętrznej strony okien. Ich głównym zadaniem jest zatrzymywanie kurzu unoszącego się znad grzejnika i mieszania się ciepłego powietrza z zimnym. Brak parapetów nie jest błędem, lecz trudno sobie wyobrazić mieszkanie bez nich.
Materiał na parapet wewnętrzny powinien być dobrany do przeznaczenia pomieszczenia. Do łazienki, pralni lub kuchni warto wybrać parapety z materiałów odpornych na wodę. Najbardziej popularnymi materiałami na parapety są:
Parapety wewnętrzne są bardzo ważnym elementem wystroju wnętrz. Nie należy ich eksponować. Powinny pasować do stylu wnętrza.
Parapety zewnętrzne osadzane są od zewnętrznej strony okien. Ich głównym zadaniem jest ochrona przed nadmiernym zamoczeniem ściany podczas opadów. Dzięki nim woda swobodnie spływa do gleby. Prawidłowo zamontowany parapet powinien chronić przed wodą miejsce styku ramy okiennej z murem budynku, zapewniając szczelność okna.
Najpopularniejszymi materiałami do wykonania parapetów zewnętrznych są:
Zewnętrzne parapety powinny być ładne i trwałe. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będą parapety ceramiczne lub kamienne – są najdroższe. Tanie parapety zewnętrzne z blachy mogą służyć przez wiele lat, o ile będą regularnie konserwowane. Jeśli w domu są ściany dwuwarstwowe, to nie wolno stosować ciężkich parapetów np. z kamienia lub cegły.
Parapety zewnętrzne powinny być również dopasowane do koloru stolarki okiennej. Do białych okien najbardziej pasuje biały parapet zewnętrzny, lecz jest niepraktyczny – wymaga częstego mycia. Dlatego parapety warto dopasowywać do koloru dachu lub elewacji.
Zdjęcie główne: Vlada Karpovich.pexels.com