Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Chociaż producenci farb wewnętrznych mają w swojej ofercie setki kolorów, to kuszącą propozycją wydaje się także szansa przygotowania własnych kompozycji, co umożliwiają pigmenty do farb. Dzięki nim można uzyskać odcienie, których na próżno poszukiwać na sklepowych półkach, co dla niektórych jest możliwością na prawdziwie oryginalne wykończenie swoich aranżacji.
O pigmentach do farb wiemy właściwie tyle, że są to rozmaite barwniki, które po dodaniu do bazy, gwarantują stworzenie nowych, czasem niedostępnych w regularnej sprzedaży odcieni. Pigmenty do farb mogą występować w wersji organicznej, czyli pochodzenia naturalnego, ale także zdecydowanie trwalszej odmianie przemysłowej, wyróżniającej się trwałością i większą odpornością na ewentualne uszkodzenia. Można je nabyć w kilku formach: proszku, płynu lub pasty, z których każdą należy dokładnie rozrobić np. przy pomocy mieszadła, co umożliwi dokładne połączenie z wybraną emulsją. Jedynie uważne wymieszanie farby z pigmentem jest w stanie zagwarantować nam jednolity, pozbawiony smug kolor, więc warto się do tego przyłożyć.
Korzystanie z pigmentów to szansa na prawdziwą zabawę odcieniami i manipulowanie poziomem natężenia danego koloru. Jeśli zależy nam na gradacji w obrębie jednej barwy, można stopniowo dodawać do bazy coraz więcej pigmentu, dzięki czemu stworzymy wiele wariantów jednego odcienia. Do wyboru mamy produkty czarne, czerwone, żółte, niebieskie, różowe, pomarańczowe, zielone, ale także propozycje typu cappuccino, biszkopt, mięta, czy morela. Oprócz samych odcieni na uwagę zasługują także koncentraty brokatowe, dające efekt księżycowego pyłu, który genialnie pasują do aranżacji glamour, czy metalicznego blasku, który ożywi każdą przestrzeń.
Choć mogłoby się wydawać, że emulsje nie mają nas czymś zaskoczyć, to realnie białe farby wewnętrzne można spotkać w wielu rozmaitych odcieniach. Jedne mają w sobie poświatę niebieską, w innych dostrzec można niewielką ilość żółci lub odrobinę beżu. Biel złamana może zostać również różem, szarością lub nutką zieleni, przez co w obrębie jednej bieli znaleźć się może niezliczona ilość wariantów. Biele mogą być neutralne, ale także wpadać w bardziej ciepłe lub też całkiem chłodne tony. Często wspomina się również o odmianach mlecznych, czy perłowych, czyli wzbogaconych o efektowne refleksy.
Różne odmiany farb dedykowane są rozmaitym wnętrzom, więc dobrze jest się temu przyjrzeć przed dodaniem pigmentu. Do pomieszczeń takich jak pokoje dzienne i sypialnie sprawdzą się propozycje akrylowe, które szybko schną i są proste w użyciu. W przypadku miejsc o podwyższonej wilgotności, czyli w kuchniach i łazienkach lepiej sprawdzą się emulsje lateksowe, które odpychają wodę, więc na dłużej pozostaną jak nowe. Kolejną grupę stanowią farby ceramiczne, które określa się mianem plamoodpornych. Jeśli zdecydujemy się właśnie na nie, zyskamy możliwość ich czyszczenia, co jest rozwiązaniem ogromnie praktycznym.
main photo: unsplash.com/ANTONI SHKRABA