Pompa ciepła. Jak to działa?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Pozyskują energię z gruntu, powietrza lub wody i oddają ją do instalacji centralnego ogrzewania. Podczas budowy domu dobrze wziąć pod uwagę ogrzewanie przy pomocy pompy ciepła. Wyjaśniamy, co warto o niej wiedzieć. 

Rodzaje ogrzewania domu

Dobór odpowiedniego urządzenia do ogrzewania naszego domu jest jedną z najważniejszych decyzji, jakie musimy podjąć. To, które wybierzemy, wpłynie nie tylko na nasze zdrowe i komfort termiczny, ale również na nasze finanse. Warto szukać rozwiązań, które prędzej przyniosą nam oszczędności aniżeli nadprogramowe wydatki.

Można zatem zdecydować się na jedną z poniższych instalacji grzewczych:

  • zasilaną paliwem stałym, na przykład węglem, pelletem czy drewnem;
  • gazową;
  • elektryczną;
  • olejową;
  • pompę ciepła;
  • hybrydową (na przykład kocioł gazowy i pompa ciepła);
  • kolektory słoneczne.

Pompa ciepła – czym jest i jakie są jej rodzaje?

Pompa ciepła to urządzenie należące do niskotemperaturowych źródeł ciepła, które w pełni wykorzystuje energię zgromadzoną w środowisku naturalnym. Jej działanie jest bardzo czyste – nie ma żadnych spalin, popiołu czy kurzu – oraz niezwykle efektywne i ciche, dzięki czemu w żadnym razie nie jest uciążliwe dla domowników.

Na polskim rynku są dostępne pompy ciepła:

  • gruntowe (najefektywniejsze),
  • powietrzne (najpopularniejsze),
  • wodne.

Podczas wyboru najlepszego rozwiązania należy wziąć pod uwagę między innymi powierzchnię ogrzewanych pomieszczeń, zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową (c.w.u.) oraz zapotrzebowanie cieplne budynku.

Jak działa pompa ciepła?

Gruntowa pompa ciepła wyróżnia się najlepszą wydajnością i jest w stanie zaspokoić sto procent zapotrzebowania budynku na ciepło. Ich działanie opiera się na pobieraniu energii z ziemi za pomocą wymiennika gruntowego, gdzie zawsze panuje dodatnia temperatura. W owym wymienniku krąży niezamarzający roztwór glikolu, nazywany też solanką. Pompy te podgrzewają wodę, która następnie zasila instalację grzewczą w domu.

Powietrzna pompa ciepła wykorzystuje energię odnawialną i darmową, nagromadzoną w otaczającym nas powietrzu, a zatem nie wytwarza ciepła, lecz pobiera je z otoczenia, przetwarza i oddaje do wnętrza budynku. Jest przy tym bezobsługowa i w pełni zautomatyzowana. Pracuje w szerokim zakresie wartości temperatury powietrza, a w przypadku silnych mrozów włącza się awaryjna grzałka elektryczna. Można też ustawić ją tak, by działała nocą, gdy obowiązuje tańsza taryfa (oczywiście tylko jeśli wybraliśmy taki sposób rozliczenia). Wówczas w ciągu dnia korzysta po prostu z nadmiaru nagromadzonej energii. Tego typu pompę można założyć na każdej posesji, także w już zamieszkałych domach. Nie są wymagane żadne odwierty ani instalowanie rur, ale konieczne jest zapewnienie przyłącza elektrycznego oraz hydraulicznego.

Istnieją również pompy wykorzystujące energię z wody, jednak ich instalacja jest możliwa wyłącznie, gdy na naszej działce znajdują się staw bądź studnia. Pozyskana w ten sposób energia służy do podgrzania wody zasilającej instalację grzewczą bądź powietrza nawiewanego do wnętrza domu.

Pompa ciepła z dofinansowaniem

Instalacje pompy ciepła (jak też każdego innego ogrzewania) wiąże się ze sporymi nakładami finansowymi, jednak dobrą wiadomością dla właściciela lub współwłaściciela domu jest to, że można otrzymać dotację na ten cel z ogólnopolskiego programu Czyste Powietrze uruchomionego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Jego założeniem jest ochrona środowiska naturalnego oraz poprawa jakości powietrza i zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Jako że pompa ciepła jest zaliczana do odnawialnych źródeł energii, to umożliwia zdobycie tego dofinansowania.

Zdj. główne: Magda Ehlers/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*