Jak ułożyć panele w jodełkę krok po kroku?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jeszcze niedawno panele ułożone w jodełkę kojarzyły się z mieszkaniami wyjętymi wprost z PRL-u, a dziś to jeden z najmodniejszych i najpopularniejszych sposobów na eleganckie dopełnienie wnętrza.

Panele podłogowe to tańsza alternatywa dla podłóg drewnianych. To właśnie ze względu na cenę panele cieszą się dużą popularnością, ale wśród ich zalet można także wymienić: wytrzymałość, łatwą pielęgnację oraz szeroki wybór kolorów i wzorów. Ponadto kładzenie paneli jest tak proste, że da się to zrobić samemu, bez pomocy fachowca, wystarczy tylko odpowiednio się przygotować.

Jak przygotować się do układania paneli podłogowych?

Kupując panele, pamiętaj, aby wziąć kilka sztuk więcej. Zapas może się przydać, gdy jakieś panele się porysują bądź zniszczą lub zrobimy coś źle – szczególnie w pomieszczeniach o nietypowym kształcie i takich, w których jest wiele rur czy skosów.

Panele powinno kłaść się dopiero po ukończeniu pewnych prac remontowych. Najlepiej, aby ściany były zatynkowane, zagruntowane i wygładzone. Warto je także pomalować chociaż białą farbą podkładową. Dzięki wcześniejszemu przygotowaniu sufitu i ścian unikniemy ewentualnego zabrudzenia czy nawet zniszczenia nowo położonych paneli. Przed położeniem paneli należy również odpowiednio przygotować podłoże. Powierzchnia musi być oczyszczona, sucha i równa, bez żadnych wybrzuszeń, które mogłyby wpłynąć na gorszą wytrzymałość paneli.

Warto pamiętać, że po zakupieniu paneli trzeba dać im czas na aklimatyzację. Panele w oryginalnym opakowaniu kładzie się poziomo w pomieszczeniu, w którym będzie układana podłoga, i zostawia na około 48 godzin. Temperatura pomieszczenia nie powinna być niższa niż 18℃, a wilgotność powietrza musi wynosić między 50% a 70%.

Jakie narzędzia będą potrzebne do ułożenia paneli w jodełkę?

Aby samodzielnie ułożyć panele w jodełkę, musisz zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia. Przygotuj:

  • gumowy młotek, 
  • kątownik stolarski,
  • linijkę lub poziomicę,
  • ołówek,
  • miarkę,
  • piłę tarczową albo wyrzynarkę,
  • kliny dystansowe,
  • stalowy zaczep.

Instrukcja układania paneli w jodełkę

Zaleca się, aby w mniejszych pomieszczeniach panele układać w wąską jodełkę, a w większych – szeroką.

Krok 1

Po przygotowaniu podłoża, czyli jego wyrównaniu i oczyszczeniu z zabrudzeń i kurzu, układamy na nim folię paroizolacyjną lub matę kwarcową. Folię można przykleić do podłoża dwustronną taśmą samoprzylepną. Rozkładając folię, pamiętajmy o zostawieniu około 20-centymetrowej zakładki. Następnie możemy ułożyć podkład wyrównujący.

Krok 2

Przed montażem paneli należy dokładnie ustalić sposób ich układania. Zaplanuj miejsce rozpoczęcia, tak aby się nie cofać, i kierunek ułożenia. Uwzględnij także pozostawienie przerwy dylatacyjnej, która przy ścianach i innych przeszkodach musi wynosić 12 mm.

Krok 3

Układanie paneli w jodełkę rozpoczynamy od przycięcia paneli w trójkąt, który umieszczamy przy samej ścianie. Następnie układamy kolejne panele – pamiętajmy, aby robić to naprzemiennie, po lewej i prawej stronie, na całej powierzchni podłogi. Na koniec montujemy listwy przypodłogowe.

W przypadku błędu konieczny może być demontaż źle ułożonych paneli. W tym celu należy użyć płaskiego narzędzia, którym odblokuje się zamek 5G. Dzięki temu nie uszkodzi się paneli.

Zdjęcie główne: Jarek Ceborski/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*