Kiedy decyzja o budowie domu została już podjęta, pytaniem, które zaprząta naszą głowę, jest to, jaki projekt wybrać? Lepiej postawić na gotową czy może indywidualną realizację? Z czym wiąże się każdy z wyborów? Jakie są ich wady i zalety oraz podstawowe różnice? Poniżej postaramy się odpowiedzieć na każde z tych pytań, by pomóc rozwiać Wasze wątpliwości!
Jest to zdecydowanie szybsze, a także tańsze rozwiązanie. Gotowe projekty architektoniczne domów mają wiele rodzajów, a wybór jest naprawdę duży. Przeważnie możemy odnaleźć w nich konieczne dla nas rozwiązania. Trzeba jednak pamiętać, że budynek z planu musi pasować do zagospodarowania przestrzennego, spełniać wymogi planu miejscowego lub decyzji o warunkach zabudowy określających między innymi takie aspekty jak kąt dachu czy kolorystykę, a także musi się zmieścić na działce, którą posiadamy. Mimo zakupu gotowego projektu będziemy musieli jednak przekazać go architektowi, żeby stworzył tak zwaną adaptację.
Zalety gotowego projektu:
Wady gotowego projektu:
Gotowy projekt domu to zdecydowanie mniejszy wydatek, często nawet kilkukrotnie niższy niż jego indywidualny odpowiednik. Za taki projekt zapłacimy około 2–8 tysięcy złotych.
Projekt indywidualny pozwala nam na zupełne panowanie nad wyglądem domu. Dzięki niemu stworzymy wszystko tak, jak będzie nam się podobać. Oczywiście wszystkie rozwiązania muszą być zgodne z technologią i planem przestrzennym, jednak wnętrza możemy modyfikować w zależności od potrzeb. Tworzenie tego typu projektu to ścisła współpraca architekta i przyszłych domowników. Projektowany dom musi dopasować się do ich trybu życia i potrzeb.
Zalety projektu indywidualnego:
Wady projektu indywidualnego:
Koszt indywidualnego projektu to wydatek rzędu od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Zdjęcia: Ryan Ancill/unsplash.com