Projekt budowlany to przede wszystkim szkic rozkładu pomieszczeń, ale nie tylko. To także zbiór niezbędnych dokumentów. Jaką dokumentację powinien zawierać gotowy projekt domu? Wyjaśniamy.
Projekt budowy domu musi zostać sporządzony według przepisów Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane. Zgodnie z przepisami projekt przedstawia plany inwestycji budowlanej. Dokumentację należy przygotować w czterech kopiach, na papierze w formacie A4 i ująć w twardej oprawie.
Według najnowszych rozporządzeń projekt budowy domu musi składać się z trzech części.
Przed sporządzeniem projektu zagospodarowania terenu lub działki musimy zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania terenu. Nawet jeśli nie jesteśmy właścicielami działki, możemy złożyć wniosek o taki plan. Miejscowy plan zagospodarowania wskazuje, jak będzie wyglądać dom, w którym miejscu zostanie postawiony, a także co jeszcze będziemy mogli wybudować na swojej działce.
Projekt zagospodarowania terenu przedstawia w formie rysunkowej:
Projekt architektoniczno-budowlany składa się z części rysunkowej i opisowej. W części rysunkowej projektu znajdziemy:
Projekt architektoniczno-budowlany zawiera również opinię geotechniczną czy informacje o sposobie posadowienia domu jednorodzinnego i wyposażeniu technicznym budynku, w tym źródłach ciepła do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Z tej części dokumentacji możemy się dowiedzieć, jakie są charakterystyczne parametry techniczne domu czy jakie zostaną zastosowane rozwiązania materiałowe i techniczne.
W projekcie technicznym powinny znaleźć się projektowane rozwiązania konstrukcyjne, a także wszystkie wyniki obliczeń statyczno-wytrzymałościowych. W tej części projektu budowlanego nie może zabraknąć opracowań technicznych, w tym instalacyjnych, oraz charakterystyki energetycznej i dokumentacji geologiczno-inżynierskiej bądź geotechnicznych warunków posadowienia obiektów budowlanych.
Wybierając projekt domu, często skupiamy się tylko na wyglądzie budynku. Choć nie da się ukryć, że ten aspekt ma duże znaczenie, to nie jest on jednak najważniejszy. Zanim zdecydujemy się na dany projekt, musimy wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak:
Podczas wybierania projektu uwzględniamy potrzeby wszystkich domowników, również tych, którzy mogą pojawić się w przyszłości, na przykład dzieci czy osób starszych. Zastanówmy się także nad liczbą pomieszczeń i ich przeznaczeniem.
Zdj. główne: cocoparisienne/unsplash.com