Projektowanie wnętrz – czy warto zatrudnić architekta wnętrz?

Potrzebujesz ok. 7 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Architekci i projektanci wnętrz to specjaliści, którzy zajmują się opracowywaniem oryginalnych projektów plastycznych wnętrz i mają obszerną wiedzę oraz doświadczenie w tym zakresie. Takie osoby uwzględnią nasze preferencje oraz pomagają nam tworzyć wnętrza dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb.

Dlaczego warto skorzystać z usług projektanta? Jak wyglądają poszczególne etapy pracy? Na co zwrócić uwagę wybierając architekta, z których chcemy rozpocząć współpracę? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w tym artykule! Sprawdź koniecznie!

Czym dokładnie zajmuje się architekt i projektant wnętrz?

W dzisiejszych czasach urządzanie własnego mieszkania, domu, biura, apartamentów czy innych wnętrz to duże wyzwanie. Wymaga ono od nas podejmowania wielu trudnych decyzji, szczególnie kiedy chcemy, aby wnętrze zostało urządzone gustownie i funkcjonalnie, a jego wyposażenie i ustawienie mebli nie było przypadkowe. Trzeba więc prawidłowo dobrać i wkomponować poszczególne elementy, rozplanować oświetlenie, wybrać kolorystykę czy odpowiednio wydzielić strefy.

Architekt wnętrz posiada zarówno zdolności plastyczne, jak i szeroką wiedzę z zakresu architektury i budownictwa. Skupia się on na konstrukcji, funkcji i ergonomii danych pomieszczeń lub budynków. Praca projektanta polega natomiast bardziej na wizualnych aspektach projektowania pomieszczeń. W porozumieniu z klientem decyduje on o tym, jak ma wyglądać dane wnętrze i jak powinno być wyposażone. Projektantem może być także osoba wyższej specjalizacji, np. specjalista z zakresu konstrukcji czy instalacji elektrycznej.

Projektanta czy architekta wnętrz powinien cechować pełen profesjonalizm, świetny kontakt z klientem i indywidualne podejście do każdego zlecenia. W zależności od ustaleń ze zleceniodawcą zakres pracy takich osób może obejmować częściową lub pełną opiekę nad inwestycją.

Projektowanie wnętrz – etapy pracy

Projektowanie wnętrz składa się z kilku etapów. Dzięki podziałowi pracy każdy zleceniodawca ma szansę na bieżąco śledzić postępy i wprowadzać ewentualne zmiany. Takie rozwiązanie zapewnia sprawną komunikację między stronami i sprawdza się nawet w przypadku najbardziej wymagających klientów.

studio projektowania wnętrz Wrocław
Fot.: KostiantynVoitenko/elements.envato.com

Pierwszym etapem pracy jest zebranie informacji i dokonanie pomiarów wnętrza. Projektant wnętrz zbiera wiadomości o preferencjach klienta, analizuje jego wizje i zapoznaje się z jego potrzebami. Na bazie takiej wiedzy może on dokładnie poznać gust klienta. Na tym etapie ustala się też kolory, materiały itp. Dokonanie pomiarów pomieszczeń pozwala z kolei na precyzyjne rozmieszczenie stref oraz poszczególnych przedmiotów. Jeżeli budynek nie jest jeszcze oddany, architekci i projektanci bazują na dokumentacji deweloperskiej.

Po dokonaniu pomiarów nadchodzi czas na sporządzenie projektu koncepcyjnego, omówienie przestrzeni pod względem funkcjonalności i nanoszenie uwag klienta. Następnym krokiem są wizualizacje. Na podstawie przygotowanych informacji powstaje projekt 3D aranżacji wnętrz, dzięki któremu możemy zobaczyć, jak będzie wyglądał efekt pracy.

Na koniec przygotowuje się projekt wykonawczy, obejmujący zarówno dokumentację techniczną, jak i kosztorys przedsięwzięcia. W dokumentacji technicznej uwzględnione zostaną wszystkie niezbędne do realizacji projektu informacje (rodzaje posadzek, rozmieszczenie gniazdek, oświetlenie, układ itp.). Kosztorys z kolei zawiera listę materiałów oraz informacje na temat ich ilości.

Architekt wnętrz – dlaczego warto skorzystać z jego usług?

Niektórym z nas samodzielne urządzanie wnętrz przynosi wiele radości, dla innych z kolei jest to przykry obowiązek. Niemniej w jednym i w drugim przypadku warto skorzystać z pomocy profesjonalisty. Dobry projektant wnętrz pomoże nam w aranżacji pomieszczeń, nada charakteru naszym pomysłom oraz poprowadzi nas w odpowiednią stronę. Taka osoba będzie się starała sprostać naszym oczekiwaniom, mając na uwadze ergonomię pomieszczeń.

Dlaczego jeszcze warto wybrać studio projektowania wnętrz?

  • Projektanci śledzą na bieżąco trendy, czytają pisma branżowe, uczestniczą w konferencjach branżowych, targach oraz wystawach i mają głowy pełne pomysłów.
  • Dzięki przygotowanej przez doświadczonego architekta aranżacji możemy mieć pewność, że mieszkanie będzie odpowiednie doświetlone.
  • Architekt wnętrz pomoże nam wybrać rzetelnych i zaufanych sprzedawców oraz wykonawców.
  • Stolarz czy firma wykończeniowa pracuje mając na uwadze wizualizacje, rysunki techniczne, rysunki mebli na wymiar oraz specyfikację gotowej aranżacji.
  • Dzięki takiej współpracy unikniemy pomyłek podczas prac wykończeniowych. Bezbłędna realizacja oznacza też brak konieczności przeprowadzania kosztownych poprawek.
  • Specjaliści starają się projektować tak, aby wszystkie przedmioty użytku codziennego i elementy wyposażenia zyskały starannie przemyślane miejsce i aby zapewnić zleceniodawcom maksymalną funkcjonalność wnętrza, dbając jednocześnie o design.
  • Projekty wnętrz prywatnych czy aranżacja wnętrz biznesowych to rozwiązanie, które pozwala nam również panować nad budżetem. Każdy architekt wnętrz (Wrocław) dostosowuje projekt wnętrza do możliwości finansowych zleceniodawcy.
  • Powierzenie zaprojektowania wnętrza profesjonaliście to znacznie mniej stresu dla inwestora. Projektant w dokumencie określi najdrobniejsze szczegóły związane z aranżacją oraz uwzględni nasze oczekiwania.
  • Korzystanie takich usług to duża oszczędność własnego czasu. Chociaż sam proces projektowania jest wymagający i czasochłonny, zajmuje się nim doświadczony i wykwalifikowany architekt.

Aranżacje wnętrz – na co zwrócić uwagę wybierając architekta wnętrz?

Firma godna polecenia to taka, która indywidualnie podchodzi do każdego projektu, usługi świadczone są na wysokim poziomie, a architektów i projektantów cechuje profesjonalizm oraz dobry kontakt z klientem, gwarantujący owocną współpracę. Wybór odpowiedniej osoby lub firmy jest więc niezwykle istotny. Nie należy do tej decyzji podchodzić zbyt pochopnie, ponieważ z wybranym specjalistą będziemy współpracować przez najbliższe miesiące.

architekt wnętrz Wrocław
Fot.: Rawpixel/elements.envato.com

Zanim zatrudnimy architekta wnętrz, przejrzyjmy dokładnie jego portfolio. Jeżeli znajdziemy profesjonalistę, którego projekty i realizacje współgrają z naszym poczuciem estetyki, możemy być niemal pewni, że to właściwa osoba. Pamiętajmy też, że dobry architekt to nie ten, który wymusi wyrzucenie całego dotychczasowego wyposażenia lub będzie chciał narzucić nam swoje pomysły, ale ten, który wysłucha nas i weźmie pod uwagę nasze wymagania i oczekiwania.

Zatrudniając osobę do projektowania wnętrz, najlepiej przeglądnąć wcześniej opinie na jej temat. Sprawdźmy, jak inni zleceniodawcy opisują współpracę z danym projektantem. Możemy także skorzystać z poleceń znajomych lub rodziny.

Kolejnym ważnym aspektem podczas wyboru projektanta jest zakres współpracy. Najlepiej już na początku zorientować się jakie usługi oferuje wybrane studio.

Projekty wnętrz w zasięgu ręki

Jeśli cenisz sobie wystrój wnętrza, zaplanowany w najdrobniejszych detalach, zwróć uwagę na  projektowanie wnętrz. Wrocław to miejsce, gdzie sztuka i kultura przenikają się wzajemnie w wielu projektach, dlatego znalezienie dobrego architekta nie będzie stanowiło dużego wyzwania. Jeżeli szukasz sprawdzonego architekta, czy projektanta wnętrz na terenie Wrocławia, warto sprawdzić ofertę pracowni TROOMONO. Niezależnie od tego, czy projekt obejmuje dużą przestrzeń, czy pojedyncze pomieszczenia, w naszym mieszkaniu zapanuje spójność i estetyka. Przytulne i funkcjonalne wnętrze urządzone przez profesjonalistę to po prostu dobra inwestycja, a mieszkanie w nim będzie czystą przyjemnością.

Wybór pracowni TROOMONO to gwarancja staranności oraz pełnego zaangażowania i świetna opcja dla każdego, kto pragnie współpracy z architektem wnętrz słuchającym indywidualnych potrzeb klienta. Każdy projekt jest „szyty na miarę”. To szczególnie ważne podczas tworzenia projektów wnętrz prywatnych (projekt kuchni, łazienki czy salonu). Oferta obejmuje również projekty wnętrz biznesowych.

Taka współpraca jest idealną propozycją dla każdego, kto chce otrzymać kompleksowy i spójny projekt dobrej jakości, z dbałością nawet o najmniejsze detale w każdym pomieszczeniu.

Projektowanie wnętrz Wrocław

TROOMONO Agnieszka Graczykowska

telefon: +48 531 081 893

e-mail: [email protected]

Zapraszamy do kontaktu i zapoznania się z ofertą!

Zdjęcie główne: stokkete/elements.envato.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*