Przewodnik po budowie inteligentnego domu: jak zaplanować i zbudować swój własny Smart Home?

Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Czy możliwe jest wykreowanie domu, który reaguje na potrzeby swoich mieszkańców? Okazuje się, że tak – systemy Smart Home to propozycja, która całkowicie zmieni życie domowników. Wyobraź sobie dom, którym zarządzać można z wysokości wygodnej i intuicyjnej aplikacji. Smart Home jest dosłownie na wyciągnięcie ręki!

Jak Smart Home może zmienić codzienne życie?

Technologia jest obecna w naszym życiu na co dzień. Ciągły rozwój sieci komputerowych oraz nowe możliwości, jakie dają sieci bezprzewodowe czy światłowody, umożliwiają wykreowanie idealnego domu. Smart home to zarówno ciekawe rozwiązanie dla miłośników nowoczesnych technologii, jak i produkt, który zadba o komfort i bezpieczeństwo mieszkańców domu.

Inteligentny dom to system stworzony z myślą o konkretnych użytkownikach, projektowany najczęściej jeszcze na etapie tworzenia budynku. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by stworzyć taki system już w istniejących budynkach czy w mieszkaniach. System smart home pozwala na wygodne sterowanie konkretnymi parametrami i urządzeniami w budynku.

Projektowanie Smart Home z Emiternet to idealne rozwiązanie zarówno dla klientów indywidualnych, jak i deweloperów.
W naszej ofercie proponujemy systemy uznanych producentów: Grenton, Divus i Teletask. Dzięki wybranym systemom możliwe stanie się wykreowanie idealnej przestrzeni, która harmonijnie łączyć będzie pracę wielu urządzeń i elementów.

Czym zarządzać możemy dzięki systemom Smart Home?

Systemy smart home pozwalają na wygodne zarządzanie oświetleniem w domu i wokół niego, tworzenie scen świetlnych, sterowanie natężeniem światła. Stworzenie harmonogramu oświetlenia pozwala na znaczne zmniejszenie rachunków – co okazuje się niezwykle istotne teraz, kiedy ceny prądu wzrosły. Smart home to również lepsza kontrola nad temperaturą w domu – dzięki aplikacji połączonej z klimatyzacją czy z piecem możliwe stanie się ustawienie pożądanej temperatury. System inteligentnego domu będzie sprawnie zarządzać roletami i markizami zewnętrznymi, analizując ustawienie słońca i reagując na nie zmianami w parametrach ułożenia lameli.

System inteligentnego domu można znacząco rozszerzyć. Nowoczesne systemy, takie jak Grenton, proponują pełniejszą kontrolę nad domową energią, mediami. Smart home pozwoli też znacząco podnieść bezpieczeństwo domowników poprzez jego integrację z systemami alarmowymi, kamerami, czujnikami, domofonem.

Smart Home również w ogrodzie

System inteligentnego budynku pozwoli zarządzać nie tylko tym, co wewnątrz, ale też tym, co na zewnątrz. Dzięki odpowiednim czujnikom wilgotności gleby i modułom możliwe stanie się automatyczne podlewanie ogrodu, kiedy jest to konieczne. Wieczorami system samodzielnie włączy oświetlenie elewacji oraz oświetlenie punktowe w ogrodzie czy na tarasie.

Smart Home i fotowoltaika – połączenie idealne!

Zarówno systemy smart home, jak i instalacje fotowoltaiczne zyskują na popularności. Warto pomyśleć o połączeniu tych dwóch elementów – będzie to rozwiązanie zarówno ekologiczne, jak i ekonomiczne. Dzięki automatyce domowej możliwe jest efektywne wykorzystanie instalacji fotowoltaicznej i spore oszczędności. System smart home Grenton pozwoli na kontrolowanie poziomu uzyskanej i zużytej energii elektrycznej, sprawdzi, czy panele fotowoltaiczne działają w sposób wydajny. Smart home umożliwi odpowiednie zarządzanie nadprogramową energią (dzięki domowym magazynom PV),  wyłączy wybrane urządzenia w domu, by dostosować się do ilości aktualnie produkowanej energii.

Jak stworzyć instalację smart home w domu?

Myśląc o stworzeniu systemu domu inteligentnego we własnym domu czy w mieszkaniu, przede wszystkim konieczne jest zastanowienie się, jakie są nasze potrzeby. Wraz z projektantem powinniśmy ustalić wszelkie elementy oświetlenia, rozmieszczenie gniazd, rolet i włączników, kamer, czujników, nagłośnienia i innych elementów ułatwiających nam codzienne życie.

Chcąc stworzyć system SM, zadbajmy o znalezienie profesjonalnego instalatora. Najlepszym wyborem będzie firma, która jest w stanie kompleksowo rozprowadzić instalacje wysoko i niskonapięciowe w naszym domu. Kompetentny specjalista smart home  powinien doradzić nam, jakie rozwiązanie będzie dla nas najbardziej odpowiednie, zweryfikuje nasze oczekiwania i możliwości ich wdrożenia, realnie oceni wybrane rozwiązania oraz zasadność konkretnych instalacji. Niezwykle ważne jest, by instalator był jak najwcześniej zapoznany z projektem budynku.

Wycena smart home – o czym pamiętać?

Niezwykle ważnym etapem jest stworzenie wstępnego kosztorysu – wyceniany jest materiał, elementy, praca podwykonawców. Warto pamiętać, że szacunkowych kosztów nie należy traktować ostatecznie – wielokrotnie zdarza się, że klient prosi o uwzględnienie nowego elementu lub też rezygnuje z już zaplanowanego.

Na jakim etapie powinniśmy rozważyć instalacje systemu SH?

Najlepszym momentem na rozpoczęcie prac instalacyjnych jest zamknięcie stanu surowego budynku. Wtedy też do pracy przystępuje instalator – to najlepszy czas na poprowadzenie instalacji elektrycznych i nisko prądowych. W przeciwieństwie do zwykłych instalacji elektrycznych instalator będzie musiał kontrolować stan i postęp prac budowlanych. Jego zadaniem będą również konsultacje i rozmowy z innymi instalatorami – musi on brać pod uwagę stosowane przez nich rozwiązania techniczne, by finalnie wszelkie założenia projektowe dało się pomyślnie zrealizować. Warto mieć świadomość, że instalator smart home będzie towarzyszyć nam przez dłuższy czas, dlatego warto postawić na osobę komunikatywną, otwartą i znającą się na swojej pracy.

W przypadku braku dostępności produktów z pierwotnego projektu, konieczne stanie się wykonanie zmian. Instalator będzie musiał uruchamiać system częściowo i sukcesywnie, wraz z rozwojem postępujących prac budowlanych i instalacyjnych.

Koniec prac instalacyjnych

Uruchamianie systemu Smart Home powinno rozpocząć się na samym końcu budowy, gdy wszystkie systemy podrzędne są już zainstalowane i poprawnie działają (alarm CCTV, ogrzewanie, rekuperacja, klimatyzacja, systemy fotowoltaiki i inne). Dopiero na tym etapie instalator jest w stanie kompleksowo połączyć te wszystkie elementy w całość i zaprogramować system SH zgodnie z oczekiwaniami klienta.

Smart home – podsumowanie

Smart home to bez wątpienia jedno z ciekawszych rozwiązań, które możemy wykorzystać we własnym domu, ale też w budynkach biurowych, budynkach instytucji publicznej. Kompleksowa oferta oraz możliwość lepszego zarządzania energią to podstawowe zalety tych systemów. Dzięki instalacji inteligentnego budynku dom stale dopasowuje się do potrzeb swoich mieszkańców, a każdy czuje się w nim znacznie lepiej.

Warunkami wykreowania funkcjonalnego systemu smart home są:

  • doświadczony instalator
  • przemyślany projekt techniczny
  • sprawdzone oprogramowanie.

Zdjęcia: materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*