Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Sypialnia to niezwykle ważne pomieszczenie w każdym mieszkaniu czy domu. Jej wnętrze powinno być zaaranżowane tak, aby sprzyjać błogiemu odpoczynkowi oraz regeneracji podczas snu. Jak urządzić sypialnię, aby była funkcjonalna i komfortowa, a jednocześnie zachwycała swoim wystrojem?
Sypialnia to pomieszczenie służące wypoczynkowi, wobec czego jej wnętrze powinno sprzyjać wyciszeniu i regeneracji. Aranżację tej przestrzeni najlepiej rozpocząć od wyboru kolorystyki i motywu przewodniego wystroju wnętrza. Podstawą są więc podłoga i ściany, a także wszystkie elementy sztukaterii, jak listwy ścienne, przypodłogowe czy sufitowe.
W przypadku pokojów o dużym metrażu warto wydzielić w sypialni osobną strefę z łóżkiem. Można wykorzystać do tego ścianę działową z lameli, która pozwoli na stworzenie intymnego miejsca do snu.
Następnym krokiem jest wybór mebli wpasowujących się w wybrany wcześniej styl wnętrzarski. Najlepiej zacząć od największych, niezbędnych elementów, jak łóżko, szafki nocne, szafa czy komoda.
Dopiero później sypialnie można zacząć wzbogacać o pozostałe dodatki, a na końcu dobrać odpowiednie tekstylia, czyli pościel, poduszki, zasłony i narzuty, a także dywany z różnymi motywami i wzorami, które można znaleźć np. na stronie internetowej https://4wall.pl/207_dywany-do-sypialni.
Ściana znajdująca się za łóżkiem to przestrzeń, którą z powodzeniem można wykorzystać do nadania pomieszczeniu określonego stylu. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie tapety lub fototapety, która doda pokojowi charakteru i ożywi ścianę w sypialni.
Łóżko to prawdziwe serce tego pomieszczenia, dlatego warto zaakcentować jego nadrzędną rolę, wykorzystując w tym celu umieszczone za wezgłowiem lamele na ścianę.
Stanowią one element dekoracyjny we wnętrzach utrzymanych w stylu minimalistycznym czy klasycznym. Co więcej, lamele świetnie komponują się z surowymi dodatkami charakterystycznymi dla stylistyki loftowej i industrialnej.
Idealna sypialnia powinna być przede wszystkim dostosowana do preferencji osoby, która z niej korzysta. Aranżując wnętrze, warto jednak mieć na uwadze obowiązujące trendy, które mogą stanowić świetne źródło inspiracji.
Niesłabnącą popularnością cieszą się wnętrza w stylu industrialnym. Cechuje je surowy charakter, metalowe wykończenia i łączenie naturalnego drewna z betonem. Sprzymierzeńcami tego stylu są neutralne barwy, w szczególności odcienie szarości.
Ciekawym pomysłem na sypialnię jest także stworzenie wnętrza w stylu boho. Jest ono inspirowane stylem życia artystycznej bohemy i charakteryzuje się łączeniem form, tkanin i wzorów. Sypialnię zaaranżowaną w pełnym nonszalancji i swobody stylu boho można udekorować m.in. wiklinowymi koszami, zielonymi roślinami doniczkowymi i plecionymi pledami z naturalnych materiałów.
Stylem wnętrzarskim powszechnie wybieranym do aranżacji sypialni jest stylistyka skandynawska. Skandynawskie pomieszczenia wyróżniają się wykorzystaniem szeregu naturalnych materiałów jak drewno, skóra czy kamień. Całość utrzymana jest w jasnej, delikatnej kolorystyce – królują odcienie beżu, szarości i bieli.
Sypialnię utrzymaną w stylu skandynawskim można wyposażyć w łóżko z tapicerowanym wezgłowiem oraz pozostałe elementy wyposażenia wykonane z naturalnego drewna. Ściany i meble utrzymane w chłodnej, jednolitej kolorystyce stanowią świetne tło dla dodatków, które pozwolą nadać sypialni przytulności.
W tym przypadku sprawdzą się w szczególności tekstylia wykonane z naturalnych materiałów, np. jedwabiu, wełny, bawełny i juty. Podczas aranżacji pomieszczenia należy zachować niezbędny umiar. Sypialnia w stylu skandynawskim ma być pełna harmonii i już samym wyglądem zachęcać do odpoczynku.
Niezawodnym rozwiązaniem jest także wybór stylu nowoczesnego. Sypialnie utrzymane w stylistyce skandynawskiej cechują się dużą funkcjonalnością, która ma ogromne znaczenie w tym nurcie wnętrzarskim.
Ponadto prym w wystroju wiedzie minimalizm, przestronność i stosowane barwy, często nawiązujące do odcieni ziemi. Miłośnicy mocniejszych akcentów mogą je przełamać np. za pomocą pojedynczej ściany w kolorze butelkowej zieleni lub czerwieni.
Oświetlenie odgrywa w sypialni niezwykle istotną rolę. Światło powinno sprzyjać relaksowi i intymnej atmosferze, która jest pożądana w tego typu pomieszczeniach. Z tego względu dobrze, jeśli światło głównej lampy sufitowej bądź wiszącej będzie ciepłe. Warto również umieścić w sypialni dodatkowe lampy stojące oraz lampki nocne.
Oczywiście, stylistyka elementów oświetlenia powinna być spójna z wcześniej obranym stylem wnętrza. W modnej sypialni w stylu industrialnym lub loftowym świetnie sprawdzą się proste lampy z metalowymi kloszami i widoczną żarówką, które podtrzymają surowy charakter pokoju.
Z kolei do sypialni minimalistycznych pasują zarówno klasyczne lampy wiszące, jak i nowoczesne lampy sufitowe typu plafon.
Grafika: materiał partnera
Jeśli chodzi o urządzanie sypialni to na pewno trzeba również pamiętać o dobrym materacu, sypialnia ma być przede wszystkim wygodna, a sam wygląd nie zapewni nam dobrego snu.