Przygotowanie terenu pod dom. Co należy zrobić?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Nadszedł ten wymarzony moment! Mamy już kupioną działkę, załatwiliśmy wszystkie formalności, więc teoretycznie możemy już rozpocząć budowę domu. 

Niestety wiąże się to często z koniecznością dodatkowych prac, by odpowiednio przygotować teren. Musimy m.in. uprzątnąć działkę, wyrównać teren czy doprowadzić media. O czym jeszcze trzeba pamiętać, przygotowując teren pod dom?

Ogrodzenie i oznakowanie terenu

Na samym początku oczywiście warto ogrodzić działkę. Nie musimy od razu tworzyć drogiego płotu na lata. Na tym etapie wystarczy zakup najzwyklejszej, taniej siatki, która pomoże w oznaczeniu granic terenu. To także zabieg, który służy bezpieczeństwu osób postronnych oraz tych pracujących na naszej posesji. Przepisy wyraźnie określają, że ogrodzenie nie powinno być niższe niż 1,5 m i oddalone więcej niż na 1 m od planowanego wykopu. Zdarzają się jednak przypadki, że teren jest tak duży, że nie możemy pozwolić sobie na ogrodzenie go. Wtedy dopuszczalne jest oznaczenie terenu budowy tablicami ostrzegawczymi. Bez względu jednak na ogrodzenie, na działce musi się znaleźć wyraźnie wypisana żółta tablica informacyjna. Za brak takiego oznaczenia możemy otrzymać mandat od inspektora nadzoru budowlanego.

Oczyszczenie działki

Jeśli na terenie planowanej budowy znajdują się drzewa i krzewy bądź inne chaszcze, konieczne będzie ich wycięcie i dokładne oczyszczenie terenu. I o ile krzewy możemy od razu wyciąć, to w przypadku dużych drzew może być konieczne uzyskanie specjalnego pozwolenia na ich wycinkę. W tym wypadku warto zasięgnąć informacji w urzędzie gminy. W kwestii krzewów warto również rozważyć przesadzenie ich w miejsce, gdzie nie będą one przeszkadzać robotnikom, a my po zakończeniu budowy będziemy mieli gotowe elementy ogrodu.

Wyrównanie terenu

Niestety zazwyczaj działki budowlane w momencie zakupu nie są równe, co uniemożliwi sprawne rozpoczęcie robót. Wtedy konieczne jest wyrównanie terenu. Często wiąże się to z wynajęciem ciężkiego sprzętu, np. ciężarówek. Za pomocą niwelatora ustala się różnicę wysokości pomiędzy poszczególnymi punktami działki i usuwa nadmiar ziemi. Czasem konieczne jest wyrównanie dziur i dołów, co może być równoznaczne z przywiezieniem dodatkowej ziemi. To także dobry czas na sprawdzenie nośności naszego gruntu.

Rozplanowanie terenu

Podczas rozplanowywania terenu musimy wyznaczyć miejsce prac oraz przestrzeń na składowanie materiałów budowlanych, które powinny być w odpowiedni sposób zabezpieczone. Zabezpieczenie obejmuje chociażby ochronę przed czynnikami atmosferycznymi, ale także ma zapewnić bezpieczeństwo osobom przebywającym na placu budowy. W tym celu możemy zbudować wiatę, kontener, a nawet garaż blaszany. Ważne jest również zapewnienie budowlańcom toalety. Tu chyba najwygodniejszą opcją będzie wynajęcie toalety przenośnej.

Wykopanie fundamentów

Ostatnim etapem przygotowań gruntu pod budowę jest wykopanie fundamentów. W tym celu warto zatrudnić specjalistów, gdyż nawet najmniejszy błąd może okazać się katastrofalny na dalszych etapach prac. W zależności od typu fundamentów możliwe będzie tworzenie wykopu ręcznie bądź przy pomocy koparko-ładowarki. 

Zdjęcie główne: Avel Chuklanov/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*