Artykuł sponsorowany
Wybór okien na poddasze jest bardzo trudny. Nie tylko mogą być ozdobą domu, ale też chronią go przed utratą ciepła. Jakie więc warto wybrać?
Małe, duże, obrotowe, uchylno-obrotowe itp. – które okna zamontować na poddaszu? I czym się sugerować podczas podejmowania decyzji? Warto więc wiedzieć o kilku istotnych kwestiach, by później nie żałować swojej decyzji.
Zanim zamontujemy okna dachowe musimy pamiętać, że większość czasu spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych. Dlatego ważne jest, by były one odpowiednio doświetlone. Dzięki temu mamy znacznie lepsze samopoczucie, łatwiej się koncentrujemy itp. Warto jest więc wybierać okna na poddasze z dużymi przeszkleniami. Takie sprawią, że do pomieszczeń będzie wpadało dużo światła.
Istotne jest też to, by okna dachowe pozwalały na łatwe wietrzenie pomieszczeń. Dzięki temu do wnętrza dostanie się świeże powietrze, unikniemy też wilgoci, która może spowodować, że będzie gromadzić się pleśń.
Jest kilka rodzajów okien dachowych. Największą popularnością w ostatnich latach cieszyły się okna obrotowe, a więc takie, które otwierają się wokół własnej osi. Minusem tego rozwiązania jest to, że jeśli okno będzie zamontowane nisko, to trzeba będzie cofnąć się, by móc je otworzyć. Dlatego w ofercie niektórych producentów są okna o podwyższonej osi obrotu, która umieszczona jest zazwyczaj na 3/4 wysokości.
Ciekawym rozwiązaniem są okna uchylno-obrotowe. Takie można, przy użyciu odpowiedniego przełącznika lub pilota, otwierać na dwa sposoby: uchylać do góry lub obracać wokół własnej osi. Decydując się na tego rodzaju okna, należy zwrócić uwagę, gdzie znajduje się klamka. To istotne, bowiem jeśli zostanie zamocowane na wysokiej ściance kolankowej, gdy okno jest dość długie, może zdarzyć się, że do jego otwarcia potrzebny będzie drążek.
Są też otwierane na bok okna włazowe. Takie zazwyczaj są używane do wyjścia na dach, więc korzysta z nich głównie kominiarz.
Na poddaszu można też zamontować okna dachowe 2-szybowe. Do wyboru są różne pakiety. Dostępne są takie, które mają dwie szyby o grubości 4 mm lub 6 mm. Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Między pakietem dwuszybowym jest gaz szlachetny. To sprawia, że zachowany jest odpowiedni bilans energetyczny domu. Jest to energooszczędne rozwiązanie, ciepło nie ucieka, co przekłada się na niższe rachunki.
Plusem okien 2-szybowych jest także fakt, że zapewniają więcej światła. Pomieszczenia są więc lepiej doświetlone, a to przekłada się na kolejną oszczędność energii, ze względu na późniejsze włączanie lamp.
Takie okna z reguły są bardzo trwałe. Dlatego inwestując w nie można mieć pewność, że będą służyły przez wiele lat. S też bezpieczne, ponieważ laminowana szyba nie rozpadnie się, gdy dojdzie do uderzenia bądź pęknięcia.
Zdjęcie: materiał Klienta.