Remont łazienki w bloku – jak go zaplanować?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Łazienka jest jednym z najważniejszych miejsc w mieszkaniu. Niestety jej stan zarówno wizualny, jak i techniczny pozostawia w wielu przypadkach sporo do życzenia. Dlatego należy co jakiś czas wykonać gruntowny remont. Jak go zaplanować, kiedy jest wykonywany w bloku? Dowiesz się tego od nas!

Zanim zaczniesz remont odpowiednio się przygotuj

Zanim zaczniesz przebudowywać łazienkę, powinieneś określić, co dokładnie chcesz zmienić, jak ma wyglądać pomieszczenie po remoncie, a także ile pieniędzy możesz przeznaczyć na jego odnowienie. Jeśli masz wystarczające umiejętności i czas, to warto zastanowić się nad samodzielnym wykonaniem napraw. W innym przypadku konieczne jest wezwanie ekipy specjalistów.

Przed rozpoczęciem prac powinieneś zaznaczyć obszary, w których znajdują się przewody elektryczne i rury hydrauliczne. Zredukuje to prawdopodobieństwo uszkodzenia elementów i wzrostu ceny remontu. Przemyśl także to, gdzie będziesz przechowywać rzeczy z łazienki w trakcie prac. Być może konieczne będzie zakupienie dodatkowych pojemników. Zastanów się też, jak masz zamiar się myć w trakcie remontu. 

Zanim zdecydujesz się na rozpoczęcie prac, upewnij się, że masz niezbędne narzędzia i materiały do wykonania remontu. Wyposażenie powinno obejmować armaturę łazienkową, płytki, uszczelniacze, a także narzędzia takie jak pistolet do klejenia, młotek, taśma miernicza, nóż do szpachli, szpachla, wiertarka, dłuto, wiadro, śrubokręt płaski, klucz nastawny, piłka do metalu, nóż użytkowy, kreda czy przedłużacz. Do tego dochodzą też ochronne elementy garderoby – maska, rękawice i kask.

Termin rozpoczęcia prac i podstawowy plan

Ze względu na to, że w trakcie remontu łazienki dostęp do toalety i prysznica jest uniemożliwiony, trzeba wybrać odpowiedni czas na przeprowadzenie prac. Najlepszym terminem jest lato. Z kolei samą modernizację pomieszczenia można planować po kilkunastoletnim użytkowaniu. Wtedy większość części wyposażenia będzie wymagać renowacji.

Następny etap to planowanie podstawowych prac remontowych. Zalicza się do nich m.in. usunięcie starej glazury, wymianę części hydraulicznych oraz grzejników, zamontowanie nowej instalacji elektrycznej, a także położenie nowych płytek. Jeżeli obejmuje to projekt, niekiedy trzeba też wyrównać ściany i zamontować podwieszany sufit.

Jak określić czas trwania remontu?

Ma na to wpływ przede wszystkim powierzchnia pomieszczenia, zaawansowanie prac, a także dodatkowe zdarzenia losowe, które niestety mają miejsce praktycznie zawsze. Jest to bezpośrednio związane z wyceną całego remontu, dlatego szykując swój budżet, trzeba zakładać najmniej optymistyczną wersję wydarzeń. Remont łazienki w bloku trwa zazwyczaj 2–3 tygodnie, ale niekiedy może przeciągnąć się nawet do miesiąca czy dwóch, w zależności od specyfiki pomieszczenia i wspomnianych wcześniej zdarzeń losowych.

Czy warto wykonać pracę samemu?

Ze względu na to, że remont łazienki odbywa się co kilkanaście lub nawet więcej lat, to należy zminimalizować ryzyko wystąpienia potrzeby poprawek. Dlatego, jeżeli ktoś nie ma umiejętności na odpowiednim poziomie, żeby wykonać pracę samemu, warto zdecydować się na pomoc specjalistów. Dzięki temu łazienka po remoncie będzie mieć pożądany wygląd. Do tego dochodzą też kwestie związane z bezpieczeństwem i funkcjonalnością – fachowe wykonawstwo na poszczególnych etapach inwestycji jest kluczowe w tym kontekście.

zdj.główne: Cameron Smith/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*