Ważną kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę podczas realizowania inwestycji budowy domu, jest rodzaj dachu. To czynnik wpływający na całkowitą cenę postawienia nieruchomości. Przyjrzyjmy się bliżej najczęściej wybieranym odmianom dachów, a także kosztom ich instalacji. Najważniejsze informacje znajdziesz tutaj!
Ten typ jest najczęściej wybieraną odmianą dachu. Ma dwuspadową, dwuczęściową konstrukcję, w której górne poziome krawędzie spotykają się, tworząc kalenicę – najwyżej położoną linię dachu. Model sprawdza się w rejonach geograficznych o zimnym i umiarkowanym klimacie. Składa się z krokwi, więźby dachowej lub płatwi. Co wpływa na cenę instalacji odmiany dwuspadowej?
Koszty, jakie poniesie inwestor, będą zależne od kąta nachylenia połaci. Kiedy będzie większy, wzrośnie również cena realizacji projektu. Głównie ze względu na to, że do instalacji potrzeba więcej materiału. Inwestycja wygeneruje większe koszty również w przypadku, gdy projekt będzie obejmować obecność okien dachowych czy lukarn. Dodatkowy koszt robocizny i materiałów również podniesie cenę. Szacowana stawka związana z budowaniem dachu dwuspadowego to od 700 zł/m3 do 1000 zł/m3.
Dachy kopertowe składają się z dwóch podłużnych i przeciwległych połaci w kształcie trapezu i dwóch przeciwległych połaci bocznych, ale w kształcie trójkątów. Niekiedy mogą mieć bardziej złożony kształt, na przykład na ryzalitach lub skrzydłach. Wtedy konkretne części budynku są nakryte osobnymi partiami dachu w układzie czterospadowym z kalenicami ustawionymi na jednym poziomie.
Warto wiedzieć, że w przeciwieństwie do typu dwuspadowego w odmianie kopertowej nie pojawiają się trójkątne ściany, nazywane często szczytami. Typ charakteryzuje się również tym, że jego konstrukcja obejmuje zawsze kalenicę. Jest umiejscowiona w równoległym ułożeniu do okapów połaci o większej długości.
Dach wielospadowy charakteryzuje się tym, że jest w nim wiele połaci. Z tego względu w rzucie na projekt z góry widok przedstawia dość skomplikowany projekt wyglądający na połączenie kilku odmiennych typów dachów. Jest to związane z łączeniem ze sobą różnych kalenic i krawędzi ukośnych. Ze względu na często nieregularną konstrukcję i wiele dodatkowych elementów, jak wspomniane kalenice czy krawędzie skośne, zarówno dachy kopertowe, jak i wielospadowe będą generować koszty nawet o 30% większe niż tradycyjna odmiana dwuspadowa.
Odmiana jest także nazywana stropodachem. Określenie pochodzi od tego, że to połączenie stropu na ostatniej kondygnacji nieruchomości z dachem. Zazwyczaj składa się na niego kilka warstw, a całość ma lekkie pochylenie, które ułatwia odprowadzanie wody.
W konstrukcji dachu płaskiego można wyróżnić pięć głównych elementów. Pierwszy to strop, najczęściej żelbetowy ze zbrojeniem, warstwa spadkowa, która umożliwia odprowadzanie wody opadowej. Następnie projekt obejmuje hydroizolację w postaci papy, blachy lub membrany – zabezpieczają dach przed wodą i śniegiem.
Ostatnie elementy to termoizolacja i dodatkowe rozwiązania konstrukcyjne. W pierwszym przypadku realizator inwestycji nakłada warstwę chroniącą przed utratą ciepła i nagrzewaniem się dachu – styropian, pianę lub wełnę. W drugim mogą to być żwirek, płyty betonowe, a nawet ziemia, w której urosną rośliny. Koszt dachu płaskiego może być nawet o 20% niższy niż w przypadku odmian spadowych.
Zdjęcie główne: Jack Price-Burns/unsplash.com