Rolety zewnętrzne – zalety stosowania

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Rolety zewnętrzne dachowe to przykład wyposażenia, które służy przede wszystkim do zaciemniania okien, ale nie tylko. Tego typu produkty mają o wiele więcej zastosowań. Jakie jeszcze są ich właściwości i zalety? O czym trzeba pamiętać podczas zakupu i montażu rolet dachowych? Na te i na inne pytania odpowiadamy w artykule poniżej.

Czym cechują się rolety zewnętrzne na okna dachowe?

Rolety zewnętrzne do okien dachowych to, jak wskazuje nazwa, rodzaj wyposażenia montowanego od zewnętrznej strony skrzydła okiennego. Ich podstawową i najważniejszą funkcją jest ochrona przed nadmiernym nasłonecznieniem. Oprócz tego rolety zewnętrzne mają też wiele innych praktycznych zastosowań, w tym m.in. zapobiegają przegrzewaniu pomieszczeń oraz pełnią funkcję izolacji akustycznej. Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów tego typu systemów do zaciemniania. W zależności od sposobu obsługi, wyróżnia się rolety zewnętrzne dachowe:

  • ze sterowaniem ręcznym,
  • ze sterowaniem automatycznym,
  • ze sterowaniem elektrycznym (bezprzewodowy system radiowy z wykorzystaniem technologii Z-Wave).

Rolety dachowe montowane od zewnątrz produkowane są z paneli aluminiowych (lameli). Takie wykonanie sprawia, że rolety są wytrzymałe, a jednocześnie lekkie i nie stanowią dodatkowego obciążenia stolarki okiennej. Przykładowo, w ofercie producenta okien dachowych FAKRO można znaleźć szeroki wybór rolet zewnętrznych – w wielu rozmiarach, w kolorze popielato-brązowym oraz czarnym. Produkty dostępne w sklepie tej marki są objęte 2-letnią gwarancją producenta.

Najważniejsze zalety rolet zewnętrznych dachowych

Rolety zewnętrzne od ostatnich kilku lat cieszą się sporym zainteresowaniem, zarówno jako dodatkowe wyposażenie do tradycyjnych okien, jak i dachowych. Wynika to przede wszystkim z praktycznych zalet tych produktów. Poza ochroną przed nasłonecznieniem i nagrzewaniem, wśród istotnych właściwości rolet zewnętrznych dachowych można wskazać m.in.:

  • ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV;
  • izolacyjność termiczną (zmniejszenie strat ciepła w okresie grzewczym);
  • izolacyjność akustyczną (ograniczanie hałasu docierającego z zewnątrz);
  • zapewnianie prywatności mieszkańcom (możliwość całkowitego zasłonięcia okna);
  • bezpieczeństwo (rolety stanowią dodatkową barierę chroniącą przed włamaniem).
Dirty Skylight. Attic House Skylight Care and Cleaning. How to Clean Skylights and Conservatories.

Rolety zewnętrzne są cenione także ze względu na to, że poprawiają komfort przebywania w pomieszczeniach na poddaszu. Na ten aspekt szczególnie wpływa wygodna obsługa przy pomocy automatycznych sterowników. Co równie ważne, rolety dachowe pomagają stworzyć lepsze warunki do zdrowego wypoczynku i snu. Cechują się także wygodną i intuicyjną obsługą oraz niezawodnością.

Czym się kierować podczas wyboru rolet dachowych?

Ze względu na szeroki asortyment rolet zewnętrznych dachowych dostępnych obecnie na rynku, przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego produktu, należy przeanalizować kilka istotnych kwestii. Po pierwsze, jednym z najważniejszych kryteriów wyboru rolety dachowej jest sposób sterowania (manualnie, elektrycznie lub za pomocą aplikacji w smartfonie). Innym ciekawym rozwiązaniem są też rolety w wersji Solar, czyli nowoczesne systemy wyposażone w panel solarny, ze sterowaniem pilotem. Poza tym, jak podpowiadają specjaliści, należy wybierać wyłącznie produkty pochodzące od znanych i sprawdzonych marek na rynku. Zakup w marketach budowlanych może być ryzykowny – rolety sprzedawane w takich sklepach nierzadko okazują się produktami wątpliwej jakości.

Zasady doboru i montażu rolet zewnętrznych

Warunkiem poprawnego działania rolet zewnętrznych dachowych jest prawidłowy dobór i montaż. Wymiary rolety dobiera się na podstawie danych odczytanych z tabliczki znamionowej umieszczanej na skrzydle okna. Przy czym nie należy samodzielnie dokonywać pomiarów okna i posiłkować się tymi wielkościami. Wskazówki dotyczące montażu rolety są zawsze umieszczone w instrukcji i należy postępować według tych wytycznych. Mocowanie rolety nie jest trudne i można tego dokonać samodzielnie. W przypadku pojawienia się większych trudności lepiej jednak skorzystać z pomocy fachowców.

Zdjęcia: materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*