Twój ogród wymaga remontu po zimie? Sprawdź, co możesz zrobić!

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Wiosna to pracowity okres dla każdego ogrodnika. Jakie prace porządkowe i pielęgnacyjne warto wykonać w ogrodzie po zimie? Sprawdź!

Wiosna jest idealnym czasem na przygotowanie ogrodu do nadchodzącego sezonu. Planujesz remont ogrodu po zimie i zastanawiasz się, jak przeprowadzić jego pielęgnację? W takim razie koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem.

Przygotowanie ogrodu do wiosny – nie zapominaj o pielęgnacji trawnika

Podstawową czynnością, jaka trzeba wykonać w ogrodzie po zimie, jest uporządkowanie trawnika. Pielęgnację zaczynamy od dokładnego wygrabienia trawnika – ma to na celu usunięcie zalegających na nim liści, mchu, gałązek czy zbitych źdźbeł trawy. Jeśli zabieg ten nie przyniesie oczekiwanego skutku, warto wykonać wertykulację lub aerację. Są to zabiegi, które zapewniają skuteczną renowację zniszczonego trawnika. Dzięki nim ziemia staje się dobrze dotleniona i oczyszczona.

Usuń osłony z roślin

Wiosna to idealny czas na zdjęcie osłon z roślin, które zostały osłonięte na okres zimowy. W przypadku większości roślin ogrodowych zaleca się, aby usunąć osłony na przełomie marca i kwietnia. Osłony najlepiej zdjąć w pochmurny, bezwietrzny i wilgotny dzień. Dzięki temu ochronimy pierwsze listki, które są bardzo delikatne i można je łatwo uszkodzić.

Remont ogrodu – uporządkuj rabatki

Ważnym elementem pielęgnacji ogrodu po zimie jest uporządkowanie rabatek. Prace zaczynamy od wycięcia suchych pędów bylin oraz roślin jednorocznych. Następnie należy usunąć części roślin, które za bardzo się rozprzestrzeniły.

Przytnij krzewy i drzewa

Każdy ogrodnik powinien pamiętać o tym, że wiosenne prace ogrodowe mają duży wpływ na wzrost i wygląd roślin w późniejszych porach roku. Regularne przycinanie drzew i krzewów sprawia, że rośliny nie tylko mają ładniejszy kształt, ale także są zdrowsze i lepiej kwitną. Trzeba pamiętać, że krzewy, które kwitną wiosną i wczesnym latem, należy przyciąć minimalnie. Z kolei krzewy kwitnące latem, które tworzą pąki na tegorocznych pędach, można ciąć intensywniej. W przypadku drzew przycinamy tylko gałęzie suche, połamane i przemrożone.

Oczyść oczko wodne

Jeśli masz w swoim ogrodzie oczko wodne, to koniecznie musisz o nie zadbać po zimie. Oczko wodne trzeba wyczyścić z zaschniętych roślin i pozostałych zanieczyszczeń. Raz na kilka lat warto także usunąć muł, który zalega na dnie oczka wodnego. Oczko można oczyścić ręcznie lub przy pomocy profesjonalnego odkurzacza do oczek wodnych.

Renowacja ogrodu – pamiętaj o przygotowaniu mebli ogrodowych

Wiosna to najlepszy czas, aby przygotować meble ogrodowe na kolejny sezon. Zabiegi odświeżające należy dostosować do rodzaju materiału, z jakiego zostały wykonane meble. Jakie czynności renowacyjne powinniśmy wykonać w przypadku poszczególnych rodzajów mebli ogrodowych?

  • Meble drewniane – warto usunąć z nich starą farbę, a dopiero w następnej kolejności zaimpregnować je i pomalować lakierem lub farbą w wybranym kolorze. Do pielęgnacji drewna w ogrodzie przydadzą się wysokiej jakości farby Śnieżka oraz produkty do drewna i metalu.
  • Meble metalowe – są dość łatwe w utrzymaniu. Przed sezonem wiosennym wystarczy dokładnie je umyć. Trzeba jednak pamiętać, że metalowe meble ogrodowe mogą zostać dotknięte przez korozję. W tym przypadku warto zastosować specjalistyczny preparat – np. spray na rdzę.
  • Meble rattanowe i wiklinowe – po zimie wystarczy dokładnie je wyczyścić. Warto wiedzieć, że meble z rattanu i wikliny przez cały sezon powinny być osłonięte od deszczu i słońca. Dlatego dobrze jest trzymać je pod zadaszeniem.
  • Meble plastikowe – elementy wyposażenia ogrodu wykonane ze sztucznych materiałów po zimie będą wymagały jedynie dokładnego umycia.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*