Artykuł sponsorowany
Trudno wyobrazić sobie lepszy sposób na relaks w zaciszu własnego domu niż kąpiel w wannie. Sprzyja ona wypoczynkowi, wyciszeniu, a w razie potrzeby zmieni się w centrum domowego SPA. Aby jednak służyła, jak należy, powinna pasować do rozmiaru i stylu łazienki. Jak więc wybrać tę idealną? Właśnie na tym skupimy się tym razem. Przedstawiamy omówienie wanien do zabudowy – prostokątnych oraz narożnych, a także modeli wolnostojących. Wierzymy, że dzięki temu wybór stanie się znacznie łatwiejszy.
Nasze zestawienie zaczynamy od klasyki, którą reprezentuje wanna prostokątna. To genialne w swojej prostocie rozwiązanie sprzyjające optymalnemu wykorzystaniu przestrzeni w łazience. Modele prostokątne dostępne są w szerokiej gamie rozmiarów, dlatego znalezienie tego właściwego nie powinno sprawić kłopotu. Za standard uznaje się długość 140-180 cm oraz szerokość 70-80 cm. Przy czym istnieją też dłuższe i szersze modele! Gdzie umieścić prostokątną wannę? Perfekcyjnie wpasuje się w róg łazienki, choć może również stanąć przy jednej ze ścian. I to bez obaw, że w jej pobliżu pozostanie niewykorzystana przestrzeń. Na tym jednak nie koniec zalet tego typu wanny. Omawiany model znakomicie nadaje się do zabudowy. Wanna obudowana płytkami czy panelami umożliwia stworzenie bardzo spójnej aranżacji. Okaże się też strzałem w dziesiątkę, jeśli planujesz montaż ścianki prysznicowe czy parawanu nawannowego. W zestawieniu z prostokątną wanną umożliwiają uzyskanie konstrukcji na wzór kabiny prysznicowej.
Wspomniane wyżej modele prostokątne z powodzeniem montuje się w łazienkach o niewielkim metrażu, co nie zmienia faktu, że wciąż pozostają dość dużym (ale bardzo wygodnym!) elementem wyposażenia. Kiedy zależy Ci na maksymalnej oszczędności miejsca i dysponujesz naprawdę niewielkim metrażem, mamy dla Ciebie inne rozwiązanie. To oczywiście wanna narożna! Mimo dość kompaktowych rozmiarów zapewnia zaskakujący komfort użytkowania.
Popularnością wśród posiadaczy niewielkich łazienek cieszą się zwłaszcza projekty z owalnym wykończeniem. Taki kształt ułatwia wchodzenie i wychodzenie do wanny oraz nieco zwiększa przestrzeń użytkową w jej wnętrzu. Co więcej, wanny narożne często wyposażone są w wyprofilowane siedziska, z których chętnie skorzystają seniorzy, dzieci czy osoby mające problem z kręgosłupem. Jak widać, to kształt zaskakujący funkcjonalnością. Przy czym nie sposób odmówić im walorów estetycznych – bez wątpienia są bardzo nowoczesne.
Powyższe propozycje stanowią odpowiedź na potrzeby osób dysponujących łazienką o skromnym metrażu (w szczególności modele narożne). Jednak nie zapomnieliśmy również o posiadaczach przestronnych salonów kąpielowych. Jeśli więc masz do zagospodarowania sporą przestrzeń, zwróć uwagę na wanny wolnostojące. To bardzo efektowny element wyposażenia! Występuje w wielu wersjach kolorystycznych – od klasycznej bieli, przez awangardową czerń, aż do intensywnych barw, które wspaniale ożywiają aranżację.
Wanna wolnostojąca potrafi zaskoczyć oryginalnym kształtem i wymiarami. Prawdziwy hit to majestatyczne bryły o opływowych kształtach, które bezbłędnie podkreślą charakter współczesnych (a nawet awangardowych) aranżacji. W stylu glamour wrażenie robią eleganckie wanny na ozdobnych nóżkach. Takie propozycje znakomicie prezentują się ustawione w centralnej części pomieszczenia – dlatego też powinny być dopracowane w najdrobniejszych szczegółach i z każdej strony wyglądać nienagannie. Co ważne, wanna wolnostojąca wymaga montażu dopasowanej baterii podłogowej oraz starannie opracowanego układu i wyjścia instalacji wodno-kanalizacyjnej.
Jak widać, każda z powyższych propozycji ma sporo zalet! Ostateczny wybór zależy więc od wielkości Twojej łazienki, gustu oraz środków przeznaczonych na remont. Otóż wanny do zabudowy zwykle są tańszym rozwiązaniem. Modele wolnostojące ze względu na nietypowe elementy montażowe bywają droższą inwestycją. Mamy nadzieję, że znajdziesz odpowiednia wariant do swojej łazienki.
Zdjęcia: materiał partnera.