Wiata samochodowa – doskonały sposób na zabezpieczenie auta

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Bardzo często właściciele samochodów, dysponujący jednocześnie kawałkiem ziemi przed nieruchomością, stają przed problemem zabezpieczenia swego auta przed warunkami atmosferycznymi. Drewniane wiaty garażowe, znane również pod mianem carporty drewniane, to odpowiedź na bolączki tych, którzy, a to ze względów finansowych, a to proceduralnych (pozwolenie na budowę), nie mogą pozwolić sobie na budowę garażu, w formie budynku technicznego wolnostojącego.

Carporty drewniane – alternatywa dla garaży tradycyjnych

Nie wspominając już o garażu z pustaków, to trzeba sobie uświadomić, że garaż drewniany w kształcie zamkniętej bryły potrafi być niejednokrotnie bardzo drogi – ceny tego ostatniego zaczynają się od 14 tys. Tymczasem, drewniane wiaty garażowe znakomicie spełnią rolę parasola przeciwdeszczowego i przeciwsłonecznego, chroniącego nasz samochód. Są zazwyczaj łatwe i szybkie w montażu – nawet osoby, których hobby nie jest majsterkowanie, poradzą sobie z kompletacją i złożeniem wiaty drewnianej.

Carporty drewniane to także sposób na widoczne – w części ogrodowej lub przed posesją – wyodrębnienie miejsca postojowego wyłącznie dla samochodu. Zauważmy, że owo wydzielenie idzie w parze z zachowaniem miejsca, które architekt nazwałby prześwitem w przestrzeni. Rzecz jasna, dzieje się tak dzięki lekkiej, nieprzytłaczającej konstrukcji jaką charakteryzują się tego typu wiaty samochodowe. Swoista ażurowa konstrukcja sprawia, że dostęp do pojazdu jest praktycznie bezproblemowy; łatwo go umyć, dokonać drobniejszych napraw.

Jak zazwyczaj wykonane są drewniane wiaty garażowe?

Jak samo określenie sugeruje, że główny komponent materiałowy to drewno. Drewniane wiaty garażowe mogą mieć filary z drewna, konstrukcję dachu również z drewna, ale sama powierzchnia dachu może być np. z pleksiglasu. Spotykamy też wiaty samochodowe z dachem pokrytym blachodachówką, dachówką PVC, papą kolorową (czyli tzw. gontem bitumicznym) lub nawet zaimpregnowanym drewnem. Kolumny nośne kształtowane są z drewnianych belek o przekroju kwadratowym, zabezpieczane u podstawy specjalnymi aluminiowymi lub blaszanymi kotwami, niezbędnymi dla stabilnego przytwierdzenia do podłoża. By zapobiec nawiewaniu liści z ogrodowych krzewów lub przydrożnych drzew, możemy także dokupić ścianki boczne – również ażurowe, by zachować lekkość całej konstrukcji. Dodajmy jeszcze tylko, iż nowoczesne drewniane wiaty garażowe produkowane są z drewna sosnowego lub świerkowego.

Kompletne drewniane wiaty garażowe wzbogacić możemy o magazynek, stawiany na wewnętrznym krańcu wiaty. Dla uproszczenia montażu, jak i zachowania harmonijnego połączenia całości konstrukcji, magazynki także stawia się z drewna, przy czym ściany owego domku narzędziowego obudowuje się płaszczyznami z desek metodą pióro-wpust.

Artykuł powstał w oparciu o informacje zawarte na stronie Wiatex – producenta drewnianych wiat garażowych.

Zdjęcie główne: materiał od klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*