Drzwi przesuwne. W jakich pomieszczeniach się sprawdzą?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Oszczędzają miejsce, wydzielają strefy, a przy tym wyróżnia je wyjątkowa estetyka, którą bez problemu można dopasować do różnych wnętrz. Gdzie najlepiej zamontować drzwi przesuwne?

Drzwi przesuwne – alternatywa dla klasycznych skrzydeł

Drzwi wewnętrzne są jednym z najważniejszych elementów wykończenia domu czy mieszkania. Oddzielają od siebie pomieszczenia, wyznaczają tym samym funkcjonalność całej przestrzeni. Ważne jest zatem odpowiednie ich dobranie – nie tylko pod względem estetycznym, ale i praktycznym. Drzwi nie mogą zabierać cennej powierzchni ani obniżać komfortu domowników.

Drzwi przesuwne, jak sama nazwa wskazuje, przesuwają się wzdłuż ściany. Ruch ogranicza się wyłącznie do linii prostej, nie są otwierane do przodu, „na pokój”. Największą ich zaletą jest oszczędność miejsca, co jest szczególnie ważne w przypadku niewielkich mieszkań i domów, wszędzie tam, gdzie zamontowanie klasycznych drzwi utrudniałoby urządzenie wnętrza.

Modele przesuwne pozwalają na wybudowanie szerszych otworów okiennych, które nie sprawdziłyby się w przypadku standardowych drzwi, gdyż mocno ograniczałyby dostępną powierzchnię, ale też byłyby wizualnie przytłaczające. Dzięki nim możemy też stworzyć tak zwane ruchome ściany, oddzielające od siebie wybrane pomieszczenia czy strefy funkcjonalne, otwierając je, gdy tylko zajdzie taka potrzeba.

Warto też zwrócić uwagę na niewątpliwą estetykę drzwi przesuwnych. Są one bardzo dekoracyjne i oryginalne, nadają wyjątkowego charakteru całej aranżacji.

Rodzaje drzwi przesuwnych

Drzwi przesuwne mogą być montowane do ściany bądź sufitu. Ponadto wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje:

  • systemy naścienne, gdzie na górze umieszcza się prowadnicę z mechanizmem przesuwnym; skrzydło jest stale widoczne; montaż jest bardzo łatwy;
  • systemy drzwi chowanych w kasetach, gdzie przy otwieraniu przesuwają się nie wzdłuż ściany, lecz chowają do umieszczonej w środku ściany specjalnej kasety (ewentualnie można taką kasetę zainstalować w zbudowanej wnęce); skrzydło jest zatem całkowicie niewidoczne. Ten system jest jednak droższy i wiąże się z przeprowadzeniem koniecznych prac remontowych.

Ponadto drzwi przesuwne mogą być:

  • drewniane z możliwymi przeszkleniami czy elementami metalowymi – dostępne są zarówno klasyczne i eleganckie modele, jak i industrialne oraz rustykalne z widocznym usłojeniem drewna i sękami; dostępne w najróżniejszych odcieniach i wykończeniach;
  • szklane – przezroczyste, mleczne lub w dowolnym kolorze;
  • metalowe – metalowy stelaż ze szkłem lub całkowicie metalowe.

Każdy z tych wariantów jest dostępny w szerokiej gamie kolorystycznej oraz w różnych wykończeniach. Wszystko po to, by jak najlepiej dopasować je do wnętrz urządzonych w odmiennych stylach, bez względu na to, czy mamy wnętrze tradycyjne, loftowe, glamour czy współczesne albo boho.

Gdzie sprawdzą się drzwi przesuwne?

Decydując się na montaż drzwi przesuwnych, trzeba mieć świadomość, że potrzebna jest cała ściana, tak by skrzydło mogło swobodnie się po niej przesuwać. Dodatkowo w systemach naściennych nie ma możliwości postawienia mebli czy jakichś dekoracji, w tym wieszanych na ścianie obrazów bądź półek, gdyż utrudniałoby to pracę mechanizmu. Zupełnie inaczej sprawa wygląda w przypadku kasety – tutaj nie ma przeszkód, by ustawić szafę, komodę czy jeszcze inne meble.

Drzwi przesuwne są idealnym rozwiązaniem do małej łazienki czy kuchni, w których otwierane klasycznie drzwi wykluczałyby umieszczenie niezbędnych sprzętów AGD i szafek.

>> Zobacz też: Wybieramy drzwi zewnętrzne do domu energooszczędnego

To także doskonały sposób na oddzielenie spiżarni od kuchni, jadalni od salonu, garderoby od sypialni czy domowego gabinetu od sypialni bądź salonu. Takie drzwi zajmą mniej miejsca i pozwolą lepiej wykorzystać przestrzeń, a w razie potrzeby wystarczy je otworzyć, by zyskać dużą i dobrze doświetloną powierzchnię.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*