Cyklinowanie podłóg – jak przeprowadzić?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Drewniane podłogi są eleganckie i ponadczasowe, nie brakuje im też uroku. Pasują zarówno do nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz, jak i tych urządzonych w stylu retro. Aby zachować piękny wygląd parkietu, musimy pamiętać o jego regularnym cyklinowaniu. Na czym polega taki zabieg renowacyjny?

Na początku musimy podkreślić, że cyklinowanie parkietu jest możliwe tylko w przypadku podłóg z naturalnego drewna. Jeśli nasza posadzka została ułożona z paneli z laminatu, to w przypadku uszkodzeń lub przetarć będziemy musieli je wymienić. Samodzielne cyklinowanie przeprowadza się co około 10–20 lat. Częstotliwość renowacji zależy od intensywności eksploatacji posadzki czy jakości warstwy zabezpieczającej drewno.

Na czym polega cyklinowanie parkietu?

Cyklinowanie drewnianej podłogi jest procesem polegającym na szlifowaniu nawierzchni za pomocą cykliniarki, która jest wyposażona w tarcze bądź pasy z papieru ściernego. Podczas szlifowania można stosować również inne urządzenia szlifierskie pomagające kompleksowo odnawiać drewnianą nawierzchnię.

W trakcie cyklinowania zdziera się wierzchnią warstwę drewna wraz z pokrywającym je lakierem, najczęściej usuwa się około 1–2 mm materiału. Po usunięciu uszkodzonej warstwy widzimy powierzchnię bez przebarwień, zabrudzeń i wgnieceń. Dzięki cyklinowaniu podłoga jest odświeżona, wygładzona i może służyć przez kolejne lata.

Po cyklinowaniu warto podłogę polakierować lub pomalować specjalnymi farbami, które dodatkowo zabezpieczą drewno przed zniszczeniami.

Jak przeprowadzić cyklinowanie?

Przed rozpoczęciem cyklinowania musimy odpowiednio przygotować pomieszczenie i podłogę. Wynosimy wszystkie meble, ściągamy zasłony i rolety, aby nie zabrudziły się podczas renowacji. Konieczny będzie również demontaż listew przypodłogowych, a także odkurzenie i umycie podłogi.

Po oczyszczeniu pomieszczenia możemy przygotować narzędzia i maszyny. Będziemy potrzebowali cykliniarki, dzięki której usuniemy stare powłoki lakiernicze. Miejsca trudno dostępne, na przykład pod kaloryferem, przeszlifujemy cykliniarką krawędziową. Warto przygotować również polerkę, która pomoże usunąć powstałe w czasie szlifowania rysy i zadrapania. W pobliżu musimy mieć jeszcze wałki i pędzle, którymi nałożymy środki zabezpieczające, oraz odkurzacz.

Cyklinowanie zaczynamy od starannego przeszlifowania podłogi, usunięcia starych powłok lakierniczych i wyrównania nawierzchni. Na początku najlepiej nałożyć na cykliniarkę papier ścierny o gradacji od 36 do 40. Następnie powtarzamy zabieg szlifowania, stosując papier o gradacji 60. Szlifowanie wykończeniowe przeprowadzamy materiałem ściernym o gradacji od 80 do 100. Szlifowanie kontynuujemy do momentu, aż uznamy, że podłoga jest idealnie wygładzona.

Po szlifowaniu oczyszczamy podłogę z pyłu i sprawdzamy, czy nie ma ubytków. Jeśli są, powierzchnię podłogi możemy uszczelnić za pomocą specjalistycznych preparatów, które mieszamy z powstałym podczas szlifowania pyłem. Po wyschnięciu preparatu ponownie szlifujemy podłogę papierem ściernym o gradacji 120.

Na koniec wypolerowaną podłogę warto polakierować środkiem zapewniającym skuteczną ochronę drewna i odporność na uszkodzenia mechaniczne, ścieranie czy zarysowania. Lakier najlepiej nakładać wałkiem moherowym z krótkim włosiem.

Zdjęcie główne: laura adai/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*