Współczesne sposoby finansowania budowy i wykończenia domu

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

W momencie kupna nowego domu, w Twojej głowie zapewne rodzą się wizje pięknych pomieszczeń – kuchni, salonu czy łazienki. Wiesz już, jak chcesz je urządzić, jednak musisz wziąć pod uwagę finansowanie, dzięki któremu opłacisz zakup całego wyposażenia.  

Finansowanie nowego domu – na czym polega?

Pod wieloma względami finansowanie nowego domu jest bardzo podobne do uzyskania kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości z rynku wtórnego. Jest jednak ważna różnica. Oprócz zakupów różnych modeli finansowania z banków, firm hipotecznych, brokerów i kredytodawców online, często się zdarza, że inwestorzy nowych domów, mogą zaoferować atrakcyjne pakiety finansowania – albo bezpośrednio przez ich własny oddział hipoteczny lub za pośrednictwem podmiotu stowarzyszonego. Warto zaznaczyć, że dotyczy to zazwyczaj największych graczy na rynku.

Oprócz finansowania grup budowlanych, istnieją również unikalne narzędzia, które mogą się przydać, na przykład do tego, aby uregulować należność dotyczącą pierwszej raty spłaty lub odsetek. Są to, na przykład chwilówki bez weryfikacji telefonicznej lub pożyczki na raty. Więcej informacji na temat pierwszej metody finansowania można znaleźć na stronie https://sowafinansowa.pl/artykuly/chwilowki-bez-weryfikacji-telefonicznej/.  

Ważne kwestie, na które warto zwrócić uwagę – wybierz finansowanie, na które Cię stać

Możesz uzyskać dobre rozeznanie na temat finansowania z dużym wyprzedzeniem – przed zakupem konkretnej oferty. Wystarczy sprawdzić specjalne kalkulatory, które większość kredytodawców udostępnia na swoich stronach internetowych. 

Zasady przyznawania finansowania są dość złożone. Większość kredytodawców pobiera podstawowe informacje i wprowadza je do zautomatyzowanych modeli oceny zdolności kredytowej, które łączą punktację kredytową, stosunek zadłużenia do dochodu i inne czynniki w celu podjęcia decyzji o wielkości kredytu, oprocentowaniu i opłatach. Ma to swoje plusy i minusy. Dzięki takim nowoczesnym systemom ryzyko wpadnięcia w tarapaty finansowe jest mniejsze, ale jednocześnie nie można wziąć finansowania o takiej wysokości, jakiej się chce – nawet mimo tego, że ma się świadomość tego, że jest się w stanie spłacić wyznaczone zapożyczenie. 

Jak sfinansować wykończenie domu?

Do niedawna pożyczanie pieniędzy na nową kuchnię, dobudowę drugiego piętra lub inne ulepszenia domu oznaczało pójście do banku, spotkanie z urzędnikiem kredytowym i czekanie na decyzję. Dziś jednak dostępnych jest o wiele więcej opcji, które pomagają sfinansować ulepszenia domu. Przykładowo pośrednik hipoteczny, może zaoferować naprawdę sporą ilość różnych programów kredytowych.

Ile pieniędzy potrzeba do wykonania prac wykończeniowych?

Niezależnie od tego, czy zatrudni się podwykonawcę, czy samemu podejmie się prac, należy zacząć od dokładnego oszacowania kosztów projektu. Pożyczkodawcy będą nalegać na podanie konkretnej kwoty przed rozpoczęciem współpracy. 

Jeśli zatrudniasz wykonawcę, zacznij od solidnej oferty, z podziałem na robociznę i materiały. Następnie dodaj 10 procent na nieprzewidziane wydatki. W przypadku prac, które będą wykonywane samodzielnie, trzeba przygotować szczegółową listę materiałów z wyznaczeniem dokładnej ilości kosztów i sumy. Na końcu warto uwzględnić opłatę za zezwolenia i wynajem sprzętu. Następnie należy dodać do tego od 20 do 30% dla bezpieczeństwa. Tak przygotowany kosztorys, pozwoli zabezpieczyć się właścicielowi nieruchomości przed nieprzewidzianymi wydatkami.

Gdzie znaleźć dobre finansowanie budowy i wykończenia domu?

W pracach związanych z budową i wykończeniem domu ważnym aspektem jest odpowiednia forma finansowania. W tym celu warto zapoznać się z rankingiem, w którym zestawiono ze sobą najciekawsze oferty – https://sowafinansowa.pl/. Dzięki temu, znalezienie najbardziej opłacalnej opcji nie powinno być problemem. 

Fot. Gennifer Miller/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*