Wybieramy drzwi – na jakie szczegóły warto zwrócić uwagę?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Stoisz przed wyborem kompletu drzwi wewnętrznych i nie do końca wiesz, jak wybrać te właściwe? Zapoznaj się z poniższymi wskazówkami, aby ułatwić sobie odnalezienie się wśród szerokiej gamy skrzydeł drzwiowych dostępnych na rynku.

Wiele osób wybierając drzwi wewnętrzne, kieruje się przede wszystkim ich walorami estetycznymi. Pamiętajmy jednak, że ten element powinien odgrywać nie tylko rolę estetyczną, ale też (a nawet przede wszystkim) funkcjonalną – istotne jest poczucie prywatności oraz odpowiednia izolacja akustyczna i termiczna. Spójrzmy, jak różne typy drzwi wewnętrznych odpowiadają na wspomniane powyżej zadania.

Drzwi przeszklone czy „całe”?


Odpowiedź na to pytanie nie dotyczy wyłącznie sfery estetycznej – należy uzmysłowić sobie, iż przeszklenie w drzwiach pozwala na doświetlenie pomieszczenia lub wybranej części komunikacyjnej (przedsionek, korytarz), w której często brakuje pełnowymiarowych okien. Takie rozwiązanie będzie niosło ze sobą niewątpliwą korzyść w postaci mniejszych rachunków za energię elektryczną, odczuwalną w skali roku.

Do środka czy na zewnątrz?


Ten szczegół łatwo przeoczyć – często jesteśmy już zdecydowani na konkretny model drzwi, rozmawiamy ze sprzedawcą w salonie i gdy pada pytanie o kierunek otwierania, nie możemy sobie przypomnieć układu mebli czy ścian działowych w pomieszczeniu.
Przygotujmy plan i koncepcję pełnego urządzenia danego pokoju, aby nie zabrakło nam miejsca na wymarzoną szafę czy łóżko typu king-size.
Ten z pozoru mały szczegół może dostarczyć nam sporych kłopotów. Na szczęście łatwo ich uniknąć dzięki wcześniejszemu przygotowaniu.

A może drzwi przesuwne?


Kiedyś modne rozwiązanie, pozwalające oszczędzić przestrzeń użytkową danego pomieszczenia – dziś coraz rzadziej spotykane. Warto jednak o nim pamiętać jako o alternatywie, która nie ograniczy nam powierzchni ściany, na którą drzwi uchylne otwierałyby się na co dzień. To rozwiązanie pasuje bardziej do pomieszczeń użytkowych (pralnia, garderoba), w których nie pracujemy i nie odpoczywamy – drzwi przesuwne zapewniają relatywnie niską izolację akustyczną.

Z przylgą czy bez?

Drzwi przylgowe posiadają specjalne wycięcie w skrzydle, dzięki któremu lepiej przylegają do ościeżnicy. Z kolei drzwi bezprzylgowe po zamknięciu tworzą z ościeżnicą i ścianą jedną płaszczyznę, w której zawiasy pozostają niewidoczne. Tutaj bardzo dużą rolę gra estetyka wykończenia danego wnętrza i ogólny koncept stylu i designu całego domu bądź mieszkania. Jeśli nie wiemy, jakie drzwi wybrać, warto zapoznać się ze szczegółowymi informacjami oraz katalogiem wybranego producenta, na przykład na stronie internetowej marki DRE.

Jak dopasować kolor drzwi?


Trendy z natury są zmienne – niegdyś głównym kierunkiem doboru kolorystyki drzwi była ich spójność z podłogą. Dziś patrzymy na tę kwestię znacznie odważniej, sięgając po takie wskazówki jak np. kolor roku czy komponując skrzydło z dodatkami.
Wybierając drzwi, kierujmy się ich barwą dopasowaną do charakteru wnętrza (nasłonecznienie, wystrój, funkcja pomieszczenia). W sytuacji, gdy nie jesteśmy pewni ostatecznego wyboru, warto porozmawiać ze specjalistą w salonie sprzedaży – jeśli pokażemy mu wcześniej przygotowane zdjęcia pomieszczeń z różnych perspektyw, z pewnością pomoże nam we właściwym doborze drzwi wewnętrznych.

Fot.: materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*