Żagiel przeciwsłoneczny na taras. Jaki wybrać?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wraz z nadejściem lata oraz ciepłych popołudni i wieczorów coraz chętniej spędzamy czas wolny na zewnątrz – na tarasach czy w ogrodach. Czasem jednak, zwłaszcza kiedy nasz taras umiejscowiony jest od strony południowej bądź zachodniej, nadal mamy problem z doskwierającymi nam promieniami, często uniemożliwiającymi spokojny wypoczynek. 

Na szczęście wyjście z tej sytuacji może być banalnie proste – na ratunek przyjdzie nam żagiel przeciwsłoneczny. 

Żagle montowane na tarasie czy balkonie to stosunkowa nowość. Okazuje się jednak, że nowy i schludny sposób zaciemniania tych przydomowych przestrzeni systematycznie wypiera stosowane do tej pory parasole czy markizy. Nie ma co ukrywać, żagle przeciwsłoneczne oprócz spełniania swojej podstawowej funkcji stają się dodatkową dekoracją całej aranżacji, w dodatku nadal uznawane są za novum. Jakie cechy powinien mieć idealny żagiel tarasowy oraz na co należy zwrócić uwagę podczas jego wyboru? 

Kształt i rozmiar

Jedną z ważniejszych cech żagla przeciwsłonecznego jest jego kształt, a co za tym idzie również wielkość. Żagle to zazwyczaj średnich rozmiarów płachty materiału posiadającego konkretne właściwości oraz specjalne mocowanie ułatwiające montaż, ale również i szybki demontaż, na przykład w obliczu nadciągającej burzy. Zapewnią osłonę przed słońcem i promieniami UV, nie zaburzając cyrkulacji powietrza na tarasie. Najpopularniejszymi kształtami, które możemy spotkać, są oczywisty trójkąt, ale też prostokąt i kwadrat.

Istotny okazuje się również rozmiar wybranego przez nas żagla, który powinien zostać dopasowany do wielkości tarasu, a także naszych potrzeb. Zaleca się, by był on odrobinę większy niż powierzchnia tarasu, by spływająca po nim woda nie dostawała się na użytkowaną powierzchnię. Niestety z dużą powierzchnią wiążą się zazwyczaj wyższy koszt oraz większe problemy zarówno z montażem, jak i demontażem, nie wspominając narażeniu żagla na działanie porywistego wiatru i możliwość uszkodzenia go podczas wichury czy letniej burzy. 

Na rynku dostępne są również żagle przeciwsłoneczne o działaniu podobnym do markizy. Oznacza to, że w dowolnej chwili możemy je zsunąć bądź rozsunąć – na przykład, kiedy chcemy się opalać. 

Materiał wykonania

Podstawową funkcją żagla przeciwsłonecznego jest, jak nazwa wskazuje, ochrona przed słońcem i szkodliwymi promieniami UV. Istnieją jednak również żagle wykonane z wodoodpornej, szybkoschnącej i oddychającej, mocno zwartej tkaniny, zazwyczaj poliestrowej, które osłonią meble czy rośliny znajdujące się pod nim także od ulewnego deszczu. W takim przypadku kluczowy jest również montaż, podczas którego musimy zatroszczyć się o odpowiedni spad (ok. 30 stopni) zapewniający odpływ wody we właściwym miejscu.

Podczas rozkładania żagla musimy również zadbać o mocne i równomierne naprężenie tkaniny, co pozwoli na większą odporność materiału na działanie wiatru, deszczu czy gradu. Najprostszym sposobem montażu jest przymocowanie żagla do ściany, masztu, balustrady lub murku. Wszystko zależy od tego, czym dysponujemy na swoim tarasie.

Kolor

Raczej nikogo nie zdziwi fakt, że zazwyczaj wybieramy żagiel w kolorze współgrającym z aranżacją tarasu czy balkonu. Do najpopularniejszych kolorów żagli należą: biały, kremowy, brązowy, granatowy, szary, ale również miętowy, limonkowy, błękitny czy pomarańczowy. 

Zdj. główne: Luis VIllafranca/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*