Zalety domów szkieletowych

Potrzebujesz ok. 7 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Domy o konstrukcji szkieletowej to jedne z najszybciej zyskujących popularność w naszym kraju. Społeczeństwo, podążając za obecnymi trendami w budownictwie, coraz częściej decyduje się na wybudowanie nowoczesnych i efektownych domów szkieletowych (zwanych także skandynawskimi). Skąd wziął się styl skandynawski, jak wygląda i czym charakteryzuje się dom w takim stylu i jakie są zalety domów szkieletowych? Czy warto wybudować dom skandynawski w Polsce? Przeczytaj!

Skąd pochodzi styl skandynawski w budownictwie?

Jak sama nazwa wskazuje, styl skandynawski wziął się z północnej Europy, gdzie można ujrzeć najwięcej tego typu budynków. Skandynawia bowiem to miejsce, w którym występuje mało słonecznych dni, zimy są mroźne i długie, a w czasie polskiego lata temperatury wskazują tam około 20 stopni Celsjusza. Wiele deszczowych tygodni sprawiło, że społeczeństwo zmuszone było znaleźć sposób na dodanie swoim wnętrzom przytulnego klimatu i wprowadzenie do nich światła.

Stąd rozpoczęto budowę domów szkieletowych, w których dominują prostota i brak przepychu. Aby „wpuścić” do pomieszczeń więcej światła, postawiono na licznie montowane, duże okna, natomiast we wnętrzu domów można ujrzeć wiele kolorowych dodatków, które wprowadzają nieco więcej radości i przytulnej atmosfery. Warto dodać, że domy skandynawskie to budynki energooszczędne, czerpiące jak najwięcej korzyści z samej natury.

Dom szkieletowy skandynawski – jak wygląda?

Konstrukcja domu szkieletowego składa się z drewnianych, połączonych ze sobą elementów. W internecie można znaleźć przeróżne projekty domów szkieletowych, z których już na pierwszy rzut oka można wyczytać, że domy skandynawskie to budynki inspirowane naturą i powstające w zgodzie z nią. Zamiast murowanych, grubych ścian, wybiera się drewniane konstrukcje z wieloma przeszkleniami.

Elewacja domu szkieletowego najczęściej przybiera jasne kolory. Główną zasadą przy budowie domu skandynawskiego jest wkomponowanie budynku w otoczenie, aby ten był zarówno przytulny, jak i nie wyróżniał się zbytnio na tle otaczającej go przyrody. Nie bez znaczenia jest również wnętrze domu. Najczęściej domy w stylu skandynawskim to budynki o otwartych przestrzeniach, jednak z wydzielonymi strefami.

Kolorystyka wnętrz to zwykle przyjemne odcienie beżu, zieleni lub błękitu w połączeniu z bielą. Zadaniem architektury skandynawskiej jest wprowadzanie do budynków jak największej ilości światła i przytulnej atmosfery, które nie zawsze może zagwarantować pogoda za oknem. Stąd też w pomieszczeniach skandynawskich można ujrzeć wiele poduch i koców, zdjęć rodzinnych w kolorowych ramkach, czy żywozielonej roślinności.

Czym charakteryzują się projekty domów szkieletowych?

Domy drewniane szkieletowe mogą być zarówno małymi, jak i dużymi budynkami – w zależności od potrzeb rodziny. W Skandynawii najczęściej można ujrzeć mniejsze domy, jednak z dużym, zadaszonym tarasem. Dach budynku to najczęściej dwuspadowa, charakterystyczna dla tego stylu konstrukcja.

Projekt domu szkieletowego to zwykle budynek z jasną elewacją i przestronnymi oknami. Całość dopełniają drewniane elementy, które świetnie komponują się z przyrodą. Coraz częściej jednak zdarza się, że zlecający decydują się na odważniejsze kolory (np. błękit) w połączeniu z charakterystycznymi, białymi elementami wokół okien lub drzwi.

dom skandynawski

Jak buduje się domy szkieletowe?

Budową domów skandynawskich zajmuje się producent domów w technologii szkieletowej. Jednym z nich jest Valhalla – firma, zajmująca się budowaniem domów szkieletowych od kilkunastu lat. Doświadczenie w połączeniu z wykorzystywaniem najnowszych technologii w budownictwie umożliwia stworzenie wyjątkowych, energooszczędnych i trwałych budynków szkieletowych.

Konstrukcję domu szkieletowego tworzą wcześniej wspomniane drewniane elementy, które montuje się na wykonanym wcześniej na placu budowy posadowieniu. Mogą to być ściany fundamentowe lub płyty betonowe i ich zadaniem jest zapobieganie przenikaniu wilgoci do konstrukcji. Po wzniesieniu szkieletu budynku jego wnętrze wypełniane jest materiałem izolacyjnym i zabezpieczane poszyciem.

Prace wykończeniowe w celu uzyskania stanu surowego zamkniętego polegają na pokryciu budynku od zewnątrz membraną paroprzepuszczalną oraz ułożeniu wełny skalnej w ścianach zewnętrznych. Ponadto wykonuje się paroizolację, montaż okien i wyłazów strychowych, a także ścianek działowych i rusztu instalacyjnego. Po montażu niezbędnych instalacji w budynku, można przejść do wykonania elewacji domu, wykończenia dachu oraz uzupełnienia wnętrza i przygotowania go do prac wykończeniowych (malowania, montażu mebli, czy dekorowania).

Dom skandynawski – zalety

Jedną z największych zalet tego rodzaju zabudowań jest czas budowy domu szkieletowego. W przeciwieństwie do tradycyjnych domów murowanych, domy skandynawskie mogą być gotowe do zamieszkania już w kilka miesięcy od rozpoczęcia budowy. Ponadto domy modułowe (składane z gotowych, częściowo zmontowanych elementów) można wybudować nawet w kilka tygodni.

Co więcej, domy szkieletowe drewniane mogą zostać wybudowane o dowolnej porze roku, gdyż nie ma potrzeby oczekiwania na związanie materiałów często wykorzystywanych przy budowie tradycyjnych domów (cementu, betonu, zapraw).

Ponadto domy skandynawskie często wyposażone zostają w nowoczesne technologie, które sprawiają, że budynki są ekologiczne i energooszczędne. Do najczęściej montowanych należą popularne panele słoneczne lub pompy ciepła. Warto dodać, że w przypadku dobrej izolacji wnętrz, domy skandynawskie szybko się nagrzewają, dzięki czemu można zmniejszyć koszty ogrzewania budynku. Choć wełna mineralna nie sprzyja akumulacji ciepła wewnątrz domu, wystarczy uszczelnić go folią wiatro- i paroizolacyjną, co pozwoli utrzymać wyższą temperaturę w budynku na dłużej.

Warto wiedzieć, że projekt domu szkieletowego może zostać w przyszłości zmodyfikowany. Dzięki łatwości łączenia elementów, gdy zajdzie taka potrzeba, można powiększyć pomieszczenia lub wymienić instalacje wewnętrzne na nowsze. Ponadto do zalet domów szkieletowych należy zaliczyć ich niską cenę w porównaniu do domów murowanych. Mają na to wpływ zarówno użyte materiały, jak i krótszy czas przebywania robotników na budowie.

domy szkieletowe

Budowa domu szkieletowego – czy warto?

Domy szkieletowe to doskonały wybór dla miłośników przyrody, ekologicznych rozwiązań i skandynawskiego stylu. W Polsce takie budynki można już ujrzeć w niemalże każdym regionie – zarówno nad morzem, w centralnej części kraju, jak i w górach. Na wybudowanie tego rodzaju nieruchomości zwykle decydują się osoby, którym zależy na szybkim czasie realizacji zlecenia i wykorzystaniu przy tym jak największej ilości ekologicznych materiałów.

Domy szkieletowe to także doskonałe rozwiązanie dla osób, którym zależy na oszczędności wydatków za prąd lub ogrzewanie. Wówczas wystarczy zamontować panele słoneczne, pompy ciepła i odpowiednie uszczelnienie wnętrz, aby dom był w pełni energooszczędny.

Ile kosztuje dom skandynawski?

Planując budowę domu skandynawskiego, warto wcześniej przejrzeć gotowe projekty domów szkieletowych, aby wstępnie określić wygląd budynku. Również przy zlecaniu budowy można zarówno posługiwać się kupionym gotowym projektem, jak i tym indywidualnym, przygotowanym bezpośrednio przez architekta.

Szacuje się, że koszt budowy domu szkieletowego to około 2000 zł za metr kwadratowy. Cena ta może się różnić w zależności od wybranego drewna, producenta i elementów wykończenia. Należy pamiętać, aby zlecić budowę profesjonalnej i doświadczonej firmie, co pozwoli uniknąć problemów z budynkiem w przyszłości.

Domy szkieletowe – podsumowanie

Domy w stylu skandynawskim wciąż zyskują na popularności. Również w Polsce coraz częściej można dostrzec tego typu zabudowy zarówno na wsiach, jak i w miastach. Choć domy szkieletowe charakteryzują się lekką konstrukcją, warunki atmosferyczne panujące w naszym kraju nie powinny w żaden sposób wpływać na wygląd budynku nawet po wielu latach. Planując budowę domu, warto wziąć pod uwagę domy skandynawskie, które są nie tylko ekologiczne i energooszczędne, ale także można je wybudować w szybkim czasie niskim kosztem.

Fot.: materiał prasowy Klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*