Fontanny ogrodowe to znakomity sposób na ożywienie przestrzeni oraz nadanie jej eleganckiego klimatu. Woda jest żywiołem, który sprzyja wyciszeniu, relaksowi i wprowadzeniu w doskonały nastrój.
Jeśli pozwalają nam na to miejsce w ogrodzie oraz budżet, warto mieć nawet niewielkie oczko wodne lub staw, a doskonałym jego uzupełnieniem będzie fontanna. Dzięki temu w ogrodzie powstanie wilgotny mikroklimat, które będzie sprzyjać zarówno innym roślinom, jak i osobom w nim przebywającym.
Nowoczesne fontanny ogrodowe są bardzo proste w obsłudze oraz montażu, wiele osób decyduje się na samodzielne montowanie ich w swoim ogrodzie. Szumiąca cicho w tle fontanna to stylowy dodatek, zwłaszcza dla osób ceniących elegancję oraz cieszenie się urokami natury we własnym ogrodzie. Jaki zaaranżować przestrzeń z wykorzystaniem fontanny i innych elementów wodnych?
Wiele osób decyduje się na zamontowanie fontanny w niedalekiej odległości od miejsca, w którym często wypoczywa. Może to być taras, na którym są meble ogrodowe i miejsce na grilla. Część osób umiejscawia taką ozdobę niedaleko ulubionej ławki, huśtawki ogrodowej lub miejsca, gdzie latem rozwieszony jest hamak. Plusk i szum wody są to dźwięki bardzo relaksujące i uspokajające, dlatego niewątpliwie poprawią jakość wypoczynku na łonie natury. Dodatkowo strumienie fontanny nawilżają powietrze wokół niej, dzięki czemu ogród staje się chłodnym i przyjemnym miejscem na upalne, duszne dni. Od miejsca, które wybierzemy, będzie zależało, na jaki rodzaj i wielkość fontanny będziemy mogli sobie pozwolić. Jeśli jednym z domowników jest pies, należy zadbać, aby nie miał on dostępu do ozdoby ogrodowej, jaką jest fontanna.
>> Przeczytaj też: Ogród z oczkiem wodnym. Pomysły i aranżacje
Najprostszym sposobem jest zamontowanie fontanny ogrodowej z obiegiem zamkniętym. Pozwala ona pobierać wodę ze zbiornika wodnego, jakim może być np. oczko wodne, bez konieczności budowania specjalnej niecki, która doprowadza wodę. Aby zamontować fontannę, oczku należy znaleźć odpowiednią mieliznę lub osadzić ją na półce na głębokości około 25 cm.
Instalacja fontanny ogrodowej nie jest skomplikowana, dlatego wiele osób stawia na samodzielny montaż w swoim przydomowym ogrodzie. Kluczem do sukcesu jest zamontowanie odpowiedniej pompy w stawie lub na brzegu zbiornika. Następnie należy podłączyć końcówki rozpylające wodę. Jeśli chcemy zamontować fontannę w oczku wodnym, trzeba ustawić pompę na dnie i podłączyć do niej dyszę. W innym wypadku można dyszę ustawić poza lustrem wody, na przeznaczonym do tego stojaku, i połączyć z pompą przewodem wodnym. Bardzo ważnym elementem każdej fontanny jest specjalny filtr, dzięki któremu woda jest odpowiednio oczyszczona i nie dostają się do niej niepożądane elementy. Często można znaleźć modele, w których filtr jest wbudowany w pompę. Są również zestawy umożliwiające regulowanie wielkości otworów. Efektowne są fontanny pływające, które mają zamontowane reflektory.
Ogród, w którym są elementy wodne, jest fantastycznym środowiskiem do rozwoju roślin. Dzięki fontannie w przydomowym ogródku powstaje mikroklimat, w którym rośliny są odpowiednio zraszane i nawilżone, dzięki czemu lepiej rosną. Oczko wodne z fontanną daje wytchnienie i okazję do ochłodzenia również ptakom, owadom i zwierzętom, posiadanie takiej dekoracji jest okazją do podziwiania natury.
Fontanna ogrodowa z obiegiem zamkniętym jest znakomitym rozwiązaniem, które pozwala na znacznie mniejszą utratę wody. Zamknięty obieg sprawia, że pompa wykorzystuje na nowo te same płyny, które są zgromadzone w specjalnym zbiorniku fontanny. Dużą zaletą tego typu fontanny jest fakt, że znacząco wydłuża ona proces zielenienia wody dzięki temu, że woda cały czas jest w ruchu.