Oświetlenie kawalerki – jakie rozwiązania są najlepsze?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Dzięki odpowiedniej aranżacji oświetlenia możesz urozmaicić i optycznie powiększyć niewielki metraż kawalerki. Zdecyduj o ilości źródeł światła w mieszkaniu, ich usytuowaniu, a także wybierz odpowiednią formę i wzornictwo lamp.

Oświetlenie może być pomocne w podzieleniu małego mieszkania na strefy. Kawalerka jest przecież jednocześnie sypialnią, biurem, jadalnią, kuchnią i pokojem wypoczynkowym – każdy z tych obszarów ma odmienne funkcje i wymaga różnego oświetlenia.

Zalety naturalnego światła

Aby w pełni wykorzystać potencjał pomieszczenia, warto zwrócić uwagę na dostęp do naturalnego światła. Jest ono najzdrowsze dla oczu, poprawia samopoczucie i wpływa na wytwarzanie witaminy D w organizmie. Upewnij się, że nie ograniczysz sobie dostępu do światła ciężkimi zasłonami albo przez niekorzystne ustawienie mebli.

Domowe biuro

Jeśli regularnie pracujesz z domu, postaraj się wydzielić strefę do pracy biurowej. Warto zainwestować w oświetlenie strefowe – dodatkową lampę stołową lub podłogową, która wpłynie pozytywnie na Twoją koncentrację i ułatwi pracę. Do oświetlenia kącika biurowego dobrze sprawdzi się także wisząca nad stołem lampa z możliwością regulacji natężenia światła.

Sypialnia w kawalerce

Warto traktować łóżko jako strefę relaksu i zamontować w jego pobliżu delikatne i ciepłe światło, tak aby sprzyjało czytaniu i jednocześnie nie było zbyt natarczywe i męczące dla oczu. Dobrze sprawdzą się w tej roli dyskretne kinkiety albo lampki nocne z abażurem, które pomogą stworzyć relaksującą atmosferę w sypialni. Dużym atutem kinkietów jest to, że pozwalają zaoszczędzić miejsce w kawalerce. Wybierając oświetlenie do strefy wypoczynku, rozważ także miękkie linie i okrągłe formy lamp – mniejsza intensywność światła i ciepła barwa bieli pozwolą stworzyć przytulny nastrój.

Kuchnia, jadalnia i domowe kino w jednym

Forma oświetlenia, która dobrze sprawdzi się w salonie i kuchni to świecące taśmy i listwy LED. Są niewielkie i łatwe w montażu, a przy tym energooszczędne. Można je przyciąć na wymiar i sterować nimi za pomocą telefonu. Akcenty świetlne umieszczone w strategicznych miejscach np. nad blatami i szafkami mogą być przydatne podczas przygotowywania posiłków, a także pełnić rolę dyskretnego oświetlenia podczas seansu filmowego. Możesz wykorzystać taśmy ledowe do dekoracji ścian, wnęk, szklanych elementów, schodów, barierek i regałów. Na rynku dostępne są różne rodzaje światła ledowego. Najpopularniejsze są w kolorze białym – ciepłym, neutralnym i zimnym, ale występują także w czerwieni, błękicie i zieleni. Ze względu na ich kompaktowy rozmiar, można je tak wkomponować w przestrzeń mieszkania, aby stały się niedostrzegalne. Szeroki wybór taśm LED znajdziesz tutaj: https://sklep.profiled.pl/tasmy-led-cat-1.

Korytarz

Lampy sufitowe najlepiej sprawdzą się jako oświetlenie główne korytarza. Jeśli zamontujemy w nim kilka mniejszych lamp sufitowych w rzędzie, pozwoli to na optyczne wydłużenie przedpokoju. Dobrym pomysłem mogą być także taśmy ledowe umieszczone na suficie.

Zdjęcie główne: Ron Lach/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*