Co powinno zostać sprawdzone po budowie domu?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Wiele osób buduje sobie domy, jednak niewiele z nich zna się na budowlance i wie, jak powinno to wyglądać. Niestety kupując dom od dewelopera lub odbierając wybudowany przez ekipę dom w emocjach zapominamy sprawdzić i zgłosić niedociągnięcia lub usterki, które później trudno już reklamować. 

Wierność z projektem

Jeśli kupujesz gotowy już dom, możesz być prawie pewien, że zgoda na budowę została wyrażona. Przy oglądaniu lub kupowaniu domu sprawdź jednak, czy układ domu i działki oraz ich powierzchnia zgadzają się z zapisami w projektach i w księgach wieczystych. Wszelkie nieścisłości, wprowadzone zmiany oraz nieuregulowane kwestie mogą być później sporym problemem dla Ciebie, jako właściciela domu. Po budowie domu skontroluj dokładnie czy wszystko zostało wykonane zgodnie z projektem i założeniami. 

Podłączenie do kanalizacji i jego sprawność

Największym koszmarem działek bez podłączenia do wodociągów miejskich jest podciągnięcie dopływu wody i budowa szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków. Wiąże się to z dużymi kosztami, jednak jest konieczne, ponieważ w XXI wieku życie bez dostępu do bieżącej wody jest niewyobrażalnie trudne. Jeśli pozwalają Ci na to warunki oraz wydane pozwolenie na budowę, postaw na przydomową oczyszczalnię ścieków, zamiast szamba. Owszem, jest to dużo droższa inwestycja, jednak jest znacznie bardziej ekologiczna i, co ważne, tańsza w eksploatacji. Na stronie https://www.ecoinvest.info.pl/ znajdziesz mnóstwo rzetelnych informacji na ten temat. 

Kiedy już oczyszczalnia ścieków lub szambo jest zamontowane, musisz sprawdzić jego sprawność oraz jakość wody, jaka płynie w Twoim kranie. Takie testy możesz wykonać w miejscowym oddziale SANEPiDu. W hydraulice często stosuje się przewody pneumatyczne. Jeśli materiał, z którego są one wykonane nie nadaje się do kontaktu z żywnością oraz wodą pitną, instalację najprawdopodobniej trzeba będzie wymienić. 

inżynier z laptopem
Photo by senivpetro from Freepik.com

Stabilność konstrukcji od fundamentów po dach

Jeśli zamierzasz zamieszkać w nowym domu, warto, aby jakość jego wykonania sprawdził profesjonalista. Niestety nie każda ekipa budowlana jest godna zaufania, a praca pod wpływem alkoholu oraz przywłaszczanie sobie materiałów budowlanych to w Polsce nadal problem. Właśnie z tych powodów dobrze jest poprosić o pomoc w ocenie jakości domu eksperta. Konsultant budowlany sprawdzi jakość użytych do budowy materiałów, sposób wykonania oraz wyda opinię, czy dom nadaje się do zamieszkania. W przypadku problemów, opinia takiego konsultanta oraz sporządzona przez niego ekspertyza może stać się silnym argumentem w sądzie. Bezpieczeństwo Twoje i Twojej rodziny jest najważniejsze. Skorzystanie z usług konsultanta budowlanego to również, w razie nieścisłości, oszczędność pieniędzy, ponieważ na poprawki, naprawy oraz niekonieczne remonty, wynikające z błędów ekipy budowlanej, wydasz znacznie więcej, niż na jego wizytę. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się ze strony https://foreq.pl/. 

Budowa, a zwłaszcza odbiór kluczy do nowego domu to moment, w którym w dużej mierze zwyciężają emocje. Ekscytacja oraz delikatny stres nie sprzyjają zachowaniu trzeźwości umysłu. Właśnie dlatego, przed tym wielkim wydarzeniem warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę w tym dniu. Dzięki świadomości tego, jakie konsekwencje może mieć nieuwaga w momencie odbioru domu, możesz lepiej sprawdzić kluczowe rzeczy. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*