Adaptacja miast do zmian klimatu jest koniecznością i to nie ulega wątpliwości. Czy jednak wprowadzanie rozwiązań dostosowujących strefę miejską do zmieniających się warunków nie niesie ze sobą ryzyka pogłębienia kryzysu klimatycznego? Czy zielone dachy i materiały stosowane do ich aranżacji są rzeczywiście zielone?
Nie trzymając dłużej w napięciu odpowiadamy – nie i tak. Po pierwsze, zielone dachy pomagają w oczyszczaniu powietrza poprzez pochłanianie cząstek stałych (PM) pochodzących ze spalin, gazów NOx pochodzących z samochodów oraz CO2 z ciężkiego ruchu drogowego. Po drugie, Jeśli chodzi o materiały, istnieją dwa główne rodzaje zielonych dachów:
Intensywne zielone dachy bogate są o gleby i roślin, podczas gdy w przypadku ekstensywnych stosuje się ich wiele mniej. Zielone dachy można również podzielić na trzy grupy w oparciu o ilość zawartej w nich roślinności:
Zielone dachy to prosty, stosunkowo niedrogi oraz skuteczny sposób na dostosowanie się miast do zmian klimatycznych. Mogą one zmniejszyć ciepło w lecie nawet o 50% i izolować przed zimnem w zimie nawet o 80%. Ponadto pochłaniają wodę deszczową, która w przeciwnym razie spłynęłaby do kanalizacji lub na drogi.
Dodatkowa korzyść, którą możemy dzięki nim uzyskać, to zmniejszenie kosztów energii, ponieważ utrzymują budynki w chłodzie w okresie letnim, a w okresie zimowym systemy grzewcze nie potrzebują tak dużej ilości paliwa grzewczego.
Choć mowa o „zmniejszaniu śladu”, gdyż ślad węglowy powinniśmy redukować tak mocno jak tylko jesteśmy w stanie, w żadnym wypadku nie powinniśmy zmniejszać naszego śladu w przestrzeni Internetowej.
Dzięki współpracy ze specjalistami do spraw SEO ślad Twojej obecności utrwalony zostanie na długo i pozwoli odbiorcom zapoznać się z usługami, lub produktami, które oferujesz! Pozycjonowanie to klucz do sukcesu w biznesie.
Tak i nie – zielone dachy stanowią formą adaptacji, ale mogą również służyć jako środki łagodzące emisję. Wybór pomiędzy łagodzeniem a adaptacją zależy od tego, jak określisz swoje cele. Jeśli chcemy zmniejszyć emisje, wówczas musimy mieć na uwadze, że zielone dachy wymagają więcej energii niż dachy konwencjonalne, co sprawia, że są one emitentem netto gazów cieplarnianych (GHG). Nie stanowią one sposobu całkowitego zlikwidowania emisyjności, jednak umożliwiają znaczną jej redukcję i to musimy mieć na uwadzę.
Jednak jeśli Twoim celem jest zarządzanie odpływem wody lub ochrona przed zalaniem, to mogą one być właśnie tym, czego potrzebujesz. W rzeczywistości mogą one nawet pomóc w zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych z innych źródeł, takich jak systemy ogrzewania lub chłodzenia, poprzez zmniejszenie ilości wody, która musi być ogrzewana lub chłodzona w domach, lub biurach pod tymi dachami umiejscowionymi.