Arbuz – skład, wpływ na zdrowie, nasiona arbuza

Arbuz – skład, wpływ na zdrowie, nasiona arbuza

Materiał Sponsorowany

OgródRośliny
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Arbuz to soczysty owoc, po który szczególnie chętnie sięgamy latem. Jest on słodki, smaczny, a równocześnie bogaty w prozdrowotne substancje. W jaki sposób arbuz wpływa na nasze zdrowie? Jak wygląda uprawa arbuzów z nasion? Czy arbuz jest odpowiedni dla osób odchudzających się?

Arbuz – podstawowe informacje

Arbuz (znany także pod nazwą kawon) to roślina jednoroczna i bylina, która zaliczana jest do rodziny dyniowatych. Arbuzy wywodzą się z Afryki (gdzie uprawia się je od ponad pięciu tysięcy lat) i Azji. Owoc kawonu to mięsista, kulista, wielonasienna (posiadająca brązowe, gładkie, spłaszczone nasiona) jagoda.

Jakie wartości odżywcze posiada arbuz?

Arbuzy nie posiadają dużych ilości witamin i minerałów, co nie oznacza, że nie mają korzystnego wpływu na ludzkie zdrowie. Soczysty miąższ tych owoców zawiera ogromne ilości przeciwutleniaczy (będących w stanie wychwytywać i neutralizować wolne rodniki), a konkretnie likopen, luteinę, zeaksantynę, kryptoksantynę i beta-karoten. Miąższ arbuza jest też dobrym źródłem cytruliny.

Arbuzy w większości składają się z wody (mogą zawierać nawet 92% wody), dzięki czemu doskonale nawadniają organizm. Z tego względu poleca się ich spożywanie latem, a także podczas intensywnych treningów.

Arbuz – walory prozdrowotne

Włączenie arbuzów do codziennej diety może przynieść nam wiele korzyści zdrowotnych. Ze względu na wysoką zawartość przeciwutleniaczy (arbuzy zawierają prawie dwa razy więcej likopenu niż pomidory uważane za szczególnie bogate w ten związek) owoce te zmniejszają prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwory, spowalniają też procesy starzenia się organizmu.

Obecne w arbuzach karotenoidy wpływają ochronnie na wzrok, a także kondycję naszej skóry (zawarte w nich związki mogą chronić skórę przed negatywnym wpływem promieniowania słonecznego).

Soczysty arbuz posiada właściwości moczopędne, dzięki czemu działa ochronnie na nerki, zmniejsza prawdopodobieństwo infekcji układu moczowego, pomaga oczyszczać organizm z toksyn, zapobiega powstawaniu obrzęków.

Aktywne związki zawarte w arbuzach wspierają pracę układu sercowo- naczyniowego. Mogą one obniżać poziom złego cholesterolu i trójglicerydów we krwi, zapewniając nam tym samym prawidłowe ciśnienie tętnicze i chroniąc przed chorobami serca, czy udarem mózgu.

Dzięki obecności cytruliny arbuzy rozluźniają naczynia krwionośne, poprawiają przepływ krwi, co sprawia, że w naturalny sposób pobudzają popęd seksualny.

Arbuzy regulują pracę układu pokarmowego, dzięki czemu pomagają osobom zmagającym się z problemami trawiennymi.

Arbuz na diecie redukcyjnej

Po arbuzy warto sięgać na diecie odchudzającej. Owoce te doskonale nawadniają organizm, zawierają przy tym niewiele kalorii (szacuje się, że 100 g arbuza dostarcza nam około 30 kcal). Za sprawą cytruliny arbuzy przyspieszają przemianę materii i zwiększają wydolność naszego organizmu (jest to ważne dla osób, które nie tylko stosują dietę, ale również ćwiczą).

Nasiona arbuza – wskazówki dotyczące uprawy

Na posadzenie nasion arbuza możemy sobie pozwolić pod warunkiem, że posiadamy duży ogród. Arbuz to roślina o płożącym pokroju, której pędy osiągają nawet do trzech metrów długości.

Nasiona arbuzów początkowo sadzi się w doniczkach, a dopiero po pewnym czasie przesadza się je do gruntu. Jako, że rośliny te wywodzą się z krajów o ciepłym klimacie, powinno się uprawiać je na stanowiskach słonecznych i osłoniętych od wiatru. Przenoszenie sadzonek do gruntu powinno odbywać się w momencie, gdy gleba jest już dobrze nagrzana (najlepiej pod koniec maja lub w czerwcu). Ogrodnicy zalecają uprawę arbuzów w szklarniach lub w tunelach.

Gleba dla arbuzów musi być żyzna, o pH pomiędzy 5.5 a 6. Początkowo należy dbać, żeby podłoże było wilgotne (pamiętajmy jednak, że nadmiar wody zwiększa ryzyko wystąpienia chorób grzybowych). Arbuzów nie należy podlewać zimną wodą. Roślina rozwija głębokie korzenie, dzięki czemu po pewnym czasie staje się odporna na okresowe susze.

Arbuzy wymagają nawożenia. Bezpośrednio po posadzeniu powinno się zabezpieczyć je włókniną. Osłony trzeba zdjąć, gdy rozpocznie się okres kwitnienia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*