Barierka na schody. W trosce o bezpieczeństwo dzieci

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wraz ze stopniowym wzrostem pociech jesteśmy zmuszeni zadbać o ich bezpieczeństwo w nowy sposób. Do przykrych zdarzeń może dojść zwłaszcza na schodach, które trzeba odpowiednio zabezpieczyć. Funkcjonalne barierki i bramka wejściowa są tym, o co powinniśmy się postarać. O czym pamiętać przy zamawianiu takich zabezpieczeń?

Bezpieczne schody – warto w nie zainwestować

Barierka czy bramka na schody to przede wszystkim gwarancja bezpieczeństwa dziecka, gdy stanie się ono na tyle ruchliwe, żeby bez problemu wejść na stopnie. Oczywiście wiadomo, że stale należy się nim opiekować, ale niekiedy wystarczy chwila nieuwagi, żeby doszło do groźnej sytuacji. 

Inne zastosowanie barierki

Niekiedy można barierkę na schody wykorzystać w nieco inny sposób – tutaj też będzie służyła dziecięcemu bezpieczeństwu. Można jej użyć także w progu pomieszczenia. Wówczas jej rolą będzie to, żeby wyznaczyć dziecku przestrzeń do zabawy. Niekiedy stosuje się takie barierki w celu odgrodzenia dziecka od miejsc i przedmiotów, które mogłyby być dla niego niebezpieczne. Możemy ją ustawić np. przed kominkiem.

Zadania barierki na schody

Jakie są w praktyce zadania stawiane przed barierkami na schody? Możemy mówić o dwojakich funkcjach spełnianych przez te elementy zabudowy.

Barierka musi dobrze chronić schody przed wtargnięciem dziecka

To dość oczywiste, że barierka ma pomagać w ograniczeniu dzieciom dostępu do schodów. Powinno pojawiać się w tym miejscu wyłącznie pod naszym nadzorem.

Barierka musi być funkcjonalna

Chodzi jednak o to, żeby zabezpieczenie było kompromisem pomiędzy uniemożliwieniem dziecku wstępu na schody a nieutrudnianiem życia samemu sobie. Zamek w przypadku takiego elementu zabudowy powinien być zbyt skomplikowany dla dzieci chcących go sforsować, ale dość prosty w obsłudze dla nas samych, abyśmy mogli płynnie wchodzić na schody i z nich schodzić. Poleca się, żeby taka bramka mogła być otwierana i zamykana przez nas jedną ręką.

Z czego powinna być wykonana barierka na schody?

Dla odpowiedniego funkcjonowania bramki czy barierki na schody istotny jest nie tylko zamek, ale też takie jej wykonanie, które upewni nas w tym, że w razie potrzeby bariera nas nie zawiedzie. Z czego robi się bramki na schody dla dzieci? Najczęściej materiałami wybieranymi do wykonywania takich przedmiotów są:

  • drewno,
  • metal,
  • plastik.

Każdy z nich ma pewne zalety. Ważne, żeby taka barierka nie posiadała zbyt kanciastych czy ostrych elementów, które mogłyby być niebezpieczne dla dzieci. Bardzo wdzięcznym i lubianym, bo naturalnym materiałem dla stworzenia bramki jest drewno. Przedmioty z niego wykonane mogą dobrze komponować się w zestawieniu ze schodami i poręczą. 

Ważne wymiary barierki na schody

Jak wysoka powinna być barierka chroniąca dzieci przed wtargnięciem na schody? Z reguły powinna mieć od 70 cm do 100 cm, tak by była dostosowana do wzrostu dziecka w wieku mniej więcej trzech lat. Szerokość często jest regulowana; są również barierki działające na zasadzie zwijanej siatki czy rolety.

Wymagane atesty

Różne rodzaje barierek na rynku sprawiają, że czasami trudno jest nam wybrać model, co do którego możemy mieć pewność, że będzie bezpieczny dla naszego dziecka. Warto więc poszukiwać produktów atestowanych – będziemy mieć pewność co do sposobu wykonania barierki i spełnianych przez nią funkcji. 

>> Zobacz też: Rodzaje balustrad na schody

Montaż barierki

W jaki sposób montuje się barierkę zabezpieczającą schody przed wejściem dzieci? Najbardziej popularne jest przytwierdzenie jej do poręczy schodów. Czasem trzeba wówczas zadbać o dodatkową stabilizację tego elementu zabudowy. W przypadku braku takiej barierki następuje montaż do ściany. Warto zauważyć, że można zamontować jedną barierkę na dole lub też dwie – na dole i na górze schodów. Wówczas możemy być pewni bezpieczeństwa malca także wtedy, gdy będziemy z nim przebywać na piętrze.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*