Podczas wybierania materiałów do wykończenia domu warto kierować się nie tylko ich estetyką. Tak samo jest z pokryciem dachowym. Czy blachodachówka to zawsze dobry pomysł?
Blachodachówka to nie tylko tańsza alternatywa dla tradycyjnej dachówki, ale także estetyczne i trwałe pokrycie dachowe, które z powodzeniem przetrwa w nienaruszonym stanie parę dekad. Przy wyborze blachodachówki należy się jednak kierować innymi parametrami, takimi jak waga czy szczelność. A więc w tym artykule – wszystko, co warto wiedzieć o blachodachówce!
Między dachówką a blachodachówką istnieje jedna, fundamentalna różnica – materiał, z którego zostały wykonane. Dachówki można spotkać ceramiczne lub cementowe, a blachodachówki – jak sama nazwa wskazuje – wykonane są z blachy. Pomiędzy tymi dwoma rodzajami pokryć dachowych wyróżnia się nieznaczne różnice w wytrzymałości (dachówki mogą trwać bez wymiany nawet do 80 lat, a średnia wytrzymałość blachodachówki to 50 lat), a także znaczne różnice w cenie. To właśnie cena ostatecznie przekonuje większość właścicieli domów jednorodzinnych do sięgnięcia po blachodachówkę – jest tańsza od dachówki ceramicznej nawet o 10 zł na m2!
W marketach i składach budowlanych można znaleźć wiele rodzajów blachodachówki. Różnią się między sobą długością, wysokością, kształtem. Wyróżnić można blachodachówkę:
Blachodachówka jest rozwiązaniem tańszym niż tradycyjna dachówka. Przy dużej powierzchni dachu różnica w kosztach może być kolosalna. Dodatkowo blachodachówka sprawdza się tam, gdzie wykorzystanie tradycyjnej dachówki wymagałoby wzmocnienia więźby dachowej, gdyż jest po prostu lżejsza. Ważne jest także to, że blachodachówka jest gładsza, dlatego zaleca się jej stosowanie w miejscach, gdzie często zalega śnieg.
Zdjęcie główne: Pixabay/pexels.com