Budowa garażu bez pozwolenia do ilu metrów?

Potrzebujesz ok. 1 min. aby przeczytać ten wpis

Planujesz budowę garażu? Dowiedz się, czy potrzebujesz do tego pozwolenia. Okazuje się, że nie zawsze jest ono konieczne! 

Polskie przepisy nie podają jednoznacznej definicji garażu, jednak przyjmuje się, że w najprostszym rozumieniu jest to pomieszczenie dla pojazdów, które ma cztery ściany i dach. Trzeba jednak wiedzieć, że prawo budowlane nie zezwala na budowę każdego garażu bez pozwolenia.

budowa garażu
Photo by volodymyr_vorona, from: Freepik.com

Okazuje się, że nie jest ono wymagane tylko w przypadku tych najmniejszych metraży, a dokładniej nie większych niż 35 metrów kwadratowych. Wówczas wystarczy tylko zgłoszenie do właściwego miejscowo powiatowego inspektoratu nadzoru budowlanego.

Co ważne, nie ma tutaj znaczenia materiał, z którego planujemy wybudować garaż bez pozwolenia – może to być blacha, beton czy drewno. Taki garaż bez pozwolenia jest traktowany jako budynek, więc powinien być umiejscowiony 3 metry do granicy działki. Jeśli jest zwrócony w stronę granicy ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych, albo 4 metry od granicy działki – jeżeli ma mieć ścianę z otworami drzwiowymi lub okiennymi.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Prawnik 23.12.2021

    Często spotykam się z zapytaniami czy do dobudowy garażu do domu potrzebne jest zezwolenie. Otóż jest potrzebne. To tak w ramach uzupełnienia artykułu