Dach stanowi nie tylko element dekoracyjny, ale przede wszystkim jest zwieńczeniem budynku i spełnia określone funkcje. Wzniesienie dachu to bardzo ważny etap podczas budowy domu jednorodzinnego. To skomplikowany, wieloetapowy proces, który należy dokładnie zaplanować i profesjonalnie podejść do sprawy, ponieważ remonty i naprawy dachu są bardzo kosztowne.
Dach chroni i osłania budynek przed żywiołami, wspomaga odprowadzanie wody opadowej, ale przede wszystkim pełni funkcję termoizolacyjną. W zależności od pory roku utrzymuje ciepło w budynku lub go schładza. Występują różne rodzaje dachu w zależności od preferencji inwestora i warunków zabudowy. Najczęściej spotykane są dachy: dwuspadowe, czterospadowe, wielospadowe i przyczółkowe. Do najpopularniejszych i najczęściej projektowanych należy dach dwuspadowy, który jednocześnie uważany jest za najprostszy i najbardziej ekonomiczny w budowie. Układ dachu dwuspadowego daje wiele możliwości podczas adaptacji poddasza. W przypadku dachu dwupołaciowego można uzyskać znacznie więcej miejsca niż przy dachu czterospadowym.
Dach składa się z dwóch zasadniczych części: konstrukcji nośnej, która stanowi jego szkielet oraz pokrycia, czyli wykończenia. Poprawne wykonanie dachu jest gwarancją wieloletniej eksploatacji domu bez ryzyka nieszczelności czy pojawienia się wilgoci. Przyjrzyjmy się zatem jak powstaje dach dwuspadowy krok po kroku.
Projekt dachu zależy od rodzaju domu i preferencji inwestora. Podczas projektowania brane są także pod uwagę takie rzeczy jak: ilość i rozmieszczenie okien dachowych lub lukarny oraz stopień nachylenia dachu. Na etapie projektu, inwestor powinien także zdecydować o wyborze rodzaju pokrycia dachowego, ponieważ ma to duży wpływ na obciążenie konstrukcji. Do najpopularniejszych należą: dachówka ceramiczna lub betonowa czy blachodachówka.
Istnieje kilka rodzajów więźby dachowej: jętkowe, krokwiowe oraz więźba płatwiowo-jętkowa. Na rodzaj więźby dachowej wpływa kształt dachu i wielkość budynku a dokładnie jego szerokość. Na tym etapie warto wybrać sprawdzoną ekipę cieśli, ponieważ od solidnie wykonanej konstrukcji będzie zależeć stabilność dachu. Konieczne jest także, aby wykonawcy więźby zapoznali się z projektem dachu. Wznoszenie więźby dachowej rozpoczyna się od mocowania elementów bazowych, czyli murłaty – elementu utrzymującego krokwie. Następnie odbywa się montaż krokwi, czyli belek, które montuje się pod kątem od kalenicy, czyli najwyższego punktu, aż do ścian nośnych, na których opiera się konstrukcja. Krokwie przenoszą ciężar pokrycia dachowego i samej konstrukcji.
W kolejnym etapie budowy dachu, konstrukcje więźby dachowej należy pokryć folią paroszczelną, która gwarantuje szczelność i nieprzemakalność całej konstrukcji. Najczęściej stosuje się tzw. FWK – folie wstępnego krycia, czyli folie paroprzepuszczalne, przez które nagromadzona w warstwie ocieplenia para wodna będzie mogła swobodnie odparować na zewnątrz. Podczas foliowania należy pamiętać o zakładkach, które także będą miały wpływ na szczelność dachu. Każdy odcinek folii powinien zachodzić na poprzedni ok. 10 cm. Większość producentów oznacza grubość zakładki liniami narysowanymi na folii.
Łacenie dachu polega na przybiciu do krokwi kontrłat a następnie, prostopadle do nich łat dachowych. Kontrłaty należy mocować na przeciwległych stronach dachu w taki sposób, aby połączyły się ze sobą w kalenicy, czyli u szczytu dachu. Taki montaż zapewni odpowiednią wentylację między membraną dachową a dachówką.
Na tym etapie dach posiada już odpowiedni kształt. Nadchodzi moment na zamontowanie wszystkich dodatkowych elementów dachu. W pierwszej kolejności montowane są okna dachowe. Ważną rolę odgrywa tu właściwa obróbka okien, która zagwarantuje odpowiednią szczelność całej konstrukcji dachowej.
>> Zobacz także: Jak zabezpieczyć dach przed wilgocią?
Kolejno montowane są: pas rynnowy i rynny, których odpowiedni montaż jest także bardzo ważny dla właściwego odprowadzania wody deszczowej, która będzie trafiała do rynny, a nie spływała po elewacji. Kolejnym etapem jest wykonanie okapu, który polega na przymocowaniu kratki okapowej pełniącej funkcję zabezpieczającą przed dostaniem się, do dachu, ptaków lub małych gryzoni.
Po zakończeniu montażu konstrukcji nośnej, hydroizolacji i zamontowaniu pozostałych elementów przychodzi czas na położenie odpowiedniego pokrycia dachowego. Najczęściej wybierana jest blachodachówka lub dachówka ceramiczna. Oferta rynkowa jest ogromna. Jeśli chodzi o typ i kolorystykę, produkty te prezentują się znakomicie a ponadto gwarantują naprawdę dobre właściwości dachu. Etapem kończącym budowę dachu jest ocieplenie, które wykonuje się od strony poddasza, po zakończeniu wszystkich prac zewnętrznych.