Ekogroszek i pellet – dlaczego są tak popularne?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Zastanawiasz się, jak wybrać najlepszą metodę ogrzewania domu? Podpowiadamy, dlaczego ekogroszek i pellet są takie popularne oraz dlaczego warto się na nie zdecydować.

Na dzisiejszym rynku znajdziesz wiele ciekawych rozwiązań, jeśli chodzi o ogrzewanie domu. Należą do nich między innymi ekogroszek oraz pellet. Dlaczego warto się na nie zdecydować?

Czym jest ekogroszek?

Ekogroszek to nic innego jak materiał opałowy wykorzystywany do ogrzewania mieszkań oraz domów. Powstaje on z węgla kamiennego lub brunatnego i jest bardzo wartościowym paliwem. Pomimo wyglądu przypominającego węgiel jest on o wiele bardziej przyjazny środowisku. Dlaczego? Podczas produkcji ekogroszku grudki są kruszone i wielokrotnie płukane oraz przesiewane, co pozwala na pozbycie się znacznej większości szkodliwych substancji. 

Dlaczego warto zdecydować się na ekogroszek? Paliwo to jest nie tylko ekologiczne, ale także ekonomiczne. Ekogroszek jest bowiem materiałem o wysokiej kaloryczności, co przekłada się na jego wydajność. Ponadto jest on dostępny na trenie całej Polski: koniecznie sprawdź strony ekogroszek Polanica-Zdrój oraz ekogroszek Częstochowa.

Czym jest pellet?

Pellet to paliwo, które przyjmuje formę sprasowanych wałków o wielkości mniej więcej 6 do 8 milimetrów. Produkuje się go z tak zwanej biomasy, czyli sprasowanych pod wysokim ciśnieniem produktów, odpadów i pozostałości z produkcji rolnej, leśnej oraz powiązanych gałęzi przemysłu, które łatwo ulegają rozkładowi – na przykład z trzciny, zrębek, słomy, siana, czy też łusek słonecznika.

Pellet jest więc niesamowicie ekologicznym paliwem, które nie wytwarza żadnych szkodliwych substancji. Warto jednak pamiętać, że na rynku obowiązują różne klasy pelletu. Należy zwracać na to uwagę, ponieważ klasa określa wydajność paliwa. 

Jeśli interesuje Cię pellet Białystok jest miastem, w którym bez problemu znajdziesz producenta tego paliwa.  

Ekogroszek vs pellet

Zastanawiasz się, które rozwiązanie będzie lepsze? Zarówno ekogroszek, jak i pellet mają bardzo dużo zalet.

Jeżeli chodzi o wpływ na środowisko, to lepszym rozwiązaniem będzie pellet, który nie wytwarza ani dwutlenku węgla, ani substancji smolistych. Ponadto pellet jest też bardziej kaloryczny – jego kaloryczność wynosi od 24 do 29 MJ/kg, natomiast kaloryczność ekogroszku to od 18 MJ/kg. 

Ekogroszek wytwarza natomiast znacznie mniej popiołu, przez co palenie nim jest znacznie prostsze – ilość popiołu w przypadku ekogroszku to jedynie między 1 a 2 procent, natomiast w przypadku pelletu może być to nawet od 2 do 10 procent.

Zdjęcie główne: pixabay.com/Mrdidg

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*