Jak sfinansować zakup pompy ciepła?

Jak sfinansować zakup pompy ciepła?

Materiał Partnera

InstalacjeOgrzewanie
Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Czy wiesz, że pompa ciepła z 1 kW energii elektrycznej pobranej z sieci może dostarczyć ponad 4 kW ciepła? Efektywność na takim poziomie robi wrażenie i przekłada się na wyjątkowo energooszczędny i ekonomiczny charakter tego urządzenia. Co się z tym wiąże – pozwala na oszczędności na rachunkach za prąd i ogrzewanie. Pompę ciepła można również zasilić energią elektryczną wyprodukowaną przez własną przydomową instalację fotowoltaiczną, co pozwala osiągnąć jeszcze wyższe oszczędności na rachunkach. Żeby z kolei zredukować początkowy koszt zakupu i montażu sprzętu, wystarczy skorzystać z jednego z programów dofinansowań do pomp ciepła.

Dwie główne zalety pomp ciepła to ekonomiczność i ekologiczność. Do ogrzewania budynków wykorzystują energię cieplną, którą pobierają bezpośrednio ze środowiska, w tym m.in. z powietrza lub gruntu.  Pobierają także energię elektryczną, jednak w porównaniu do innych źródeł ogrzewania, takich jak np. kotły elektryczne, ilość pobieranego prądu jest znacznie mniejsza. Ponadto urządzenia te mają długą żywotność, działają automatycznie, nie wytwarzają spalin i nie wymagają gromadzenia opału (tym samym ich użytkownicy są niezależni od wahań cen opału).

Pompy ciepła przyczyniają się do ograniczenia emisji zanieczyszczeń i zmniejszenia zużycia paliw kopalnych. W dobie kryzysu klimatycznego, gdy każde działanie proekologiczne jest ważne, zmiana systemu ogrzewania na pompę ciepła jest szczególnie pożądana i wspierana zarówno przez samorządy, jak i programy rządowe. Warto przyjrzeć się najważniejszym z nich i dowiedzieć się, jak sfinansować zakup pompy ciepła.

Dofinansowanie do pompy ciepła z programu „Czyste Powietrze”

Od maja 2022 r. pompy ciepła nieprzerwanie stanowią najważniejsze źródło ciepła, jakiego dotyczą wnioski w programie „Czyste Powietrze”. Tylko w sierpniu 2023 r. stanowiły one 54 proc. wszystkich wniosków.

Z programu „Czyste Powietrze” można otrzymać dofinansowanie, które pokryje nawet 100 proc. poniesionych kosztów inwestycji. W przypadku wymiany źródła ciepła na pompę ciepła z termomodernizacją budynku i instalację fotowoltaiczną, można ubiegać o dofinansowanie do 50 tys. zł. Aby je otrzymać, należy zakwalifikować się do najwyższego poziomu dotacji, czyli wykazać dochód wynoszący do 1090 zł w gospodarstwie wieloosobowym i 1526 zł w gospodarstwie jednoosobowym. Trzeba także wykonać audyt energetyczny i na jego podstawie wykazać, że wykonana termomodernizacja zmniejszy zapotrzebowanie na energię użytkową na cele ogrzewania i wentylacji do 80 kWh/(m2*rok) lub o minimum 40 proc.

Osoby o najniższych dochodach kwalifikujące się do najwyższego poziomu dofinansowania mogą także skorzystać z prefinansowania inwestycji. Oznacza to, że nie muszą pokrywać kosztów początkowych inwestycji z własnej kieszeni i  mogą ubiegać się o przyznanie dofinansowania przed realizacją prac montażowych.

Pozostałe dwa progi dochodowe, jakie brane są pod uwagę przy przyznawaniu dotacji w ramach programu „Czyste Powietrze”, to:

  • roczny dochód nie większy niż 135 tys. zł przy podstawowym poziomie dofinansowania. Osoby o takich dochodach mogą liczyć na dotację rzędu od 40 do 55 proc. kosztów kwalifikowanych,
  • roczny dochód w gospodarstwie wieloosobowym nieprzekraczający 1894 zł netto na osobę oraz 2651 zł netto w gospodarstwie jednoosobowym przy podwyższonym poziomie dofinansowania. Dofinansowanie może pokryć od 70 do 85 proc. kosztów kwalifikowanych.

Pompa ciepła z dofinansowaniem. Program „Moje Ciepło”

„Moje Ciepło” to program, w ramach którego można otrzymać wsparcie finansowe na zakup i montaż pompy ciepła. Skierowany jest do właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych, które jeszcze są w budowie lub ich budowa zakończyła się po 1 stycznia 2021 r. Warunkiem otrzymania pieniędzy jest także to, że w budynku nie może znajdować się źródło ciepła na paliwo stałe. Dotyczy to także okresu trwałości inwestycji.

Dofinansowanie pochodzące z programu może pokryć od 30 do 45 proc. kosztów kwalifikowanych. Trzeba tylko zaznaczyć, że na najwyższą dotację mogą liczyć tylko posiadacze Karty Dużej Rodziny. Ponadto wysokość dofinansowania uzależniona jest od rodzaju zainstalowanej pompy ciepła – na gruntową pompę ciepła można otrzymać maksymalnie 21 tys. zł, na pozostałe rodzaje 7 tys. zł.

Wnioski można składać wyłącznie drogą elektroniczną do końca 2026 r. lub do wyczerpania puli środków.

„Mój Prąd 5.0”

W poprzednich edycjach programu „Mój Prąd” beneficjentami mogli być tylko inwestorzy zakładający instalacje fotowoltaiczne. Piąta edycja przyniosła dużą zmianę i od kwietnia 2023 r. o współfinansowanie inwestycji mogą ubiegać się też osoby decydujące się na pompy ciepła.

Podobnie jak w programie „Moje Ciepło”, najwyższym dofinansowaniem objęte są gruntowe pompy ciepła. W jej przypadku kwota, o jaką można się ubiegać, nie powinna przekroczyć 50 proc. kosztów kwalifikowanych i nie może być wyższa niż 28,5 tys. zł. Dla pozostałych typów urządzeń próg procentowy pozostaje ten sam, a limity kwotowe wynoszą: 

  • 4,4 tys. zł dla pompy ciepła powietrze-powietrze,
  • 12,6 tys. zł dla pompy ciepła powietrze-woda bez podwyższonej efektywności,
  • 19,4 tys. zł dla pompy powietrze-woda o podwyższonej efektywności.

Z programu mogą skorzystać także inwestorzy, którzy skorzystali z dofinansowania w ramach poprzedniej edycji programu albo na instalację PV otrzymali współfinansowanie z innych środków publicznych niż program „Mój Prąd”. Szczegółowe warunki, jak złożyć wniosek rozszerzony, są na stronie programu.

Pompa ciepła z instalacją PV od Orange Energia

Warto zauważyć, że połączenie pompy ciepła i instalacji fotowoltacznej to rozwiązanie, które zapewnia niezależność energetyczną i jest jeszcze bardziej ekologiczne, bo masz pewność, że prąd zasilający pompę to w 100% zielona energia ze słońca. Jeszcze lepszą opcją jest wybór sprzedawcy prądu, który oferuje rozliczenie Net-billing 1:1, tak jak Orange Energia.

Wybierając Orange Energia Net-billing 1:1, zyskujesz gwarancję wykorzystania 100% energii z własnej instalacji fotowoltaicznej do zasilenia pompy ciepła, również wieczorami i zimą, co pozwala na zredukowanie kosztów ogrzewania o prawie 100 proc. Sprzedawca zapewnia też, że energia skumulowana w tzw. Wirtualnym Magazynie Energii nie przepada po 12 miesiącach i jest możliwa do wykorzystania przez cały okres trwania umowy, czyli przez 4 lata.

Orange Energia oferuje ponadto profesjonalny dobór instalacji fotowoltaicznej oraz pompy ciepła, gwarantując uzyskanie optymalnego uzysku energii elektrycznej z własnej instalacji oraz oczekiwanego komfortu ogrzewania domu. Firma oferuje urządzenia renomowanych producentów, zapewniając tym samym niezawodność i bezawaryjność instalacji.

Ponadto, Orange Energia we współpracy z wiodącymi bankami oferuje możliwość finansowania ratalnego do 100% wartości inwestycji w pompę ciepła oraz instalację fotowoltaiczną, bez konieczności wkładu własnego.

Szczegóły oferty Orange Energia dostępne są na stronie internetowej: https://www.orange.pl/view/energia.

Warto też wiedzieć, że doradcy Orange Energia oferują wsparcie w złożeniu wniosku o przyznanie dofinansowania z programów „Czyste Powietrze” i „Mój Prąd”.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*