Piec dwufazowy – parametry i rodzaje

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jeżeli twoje mieszkanie będzie ocieplane gazowym systemem ogrzewania, to istotną kwestią jest wybór odpowiedniego kotła. 

Oprócz tradycyjnych urządzeń jednofunkcyjnych na rynku znajdziesz teraz bardziej rozbudowane modele z dodatkowymi możliwościami. Zobacz, czym charakteryzuje się dwufunkcyjny piec gazowy. Poznaj jego rodzaje i najważniejsze parametry.

Piec dwufunkcyjny – budowa i parametry

Inaczej niż w jednofunkcyjnym kotle gazowym, wyposażonym w osobny zasobnik do ogrzewania wody użytkowej, dwufunkcyjne modele posiadają wbudowany wymiennik przepływowy. Odpowiada on za wytwarzanie ciepła i podgrzewanie wody bezpośrednio w instalacji gazowej.

Piec dwufunkcyjny wyposażony jest także w palnik gazowy z zapłonnikiem oraz czujnik ciśnienia lub manometr. Stałym elementem ich budowy jest pompa obiektowa, umożliwiająca przepływ wody w całej instalacji. Kolejna istotna część takiego kotła to zawór trójdrogowy, który pozwala na przełączanie pomiędzy różnymi trybami pracy urządzenia. Każdy piec dwufunkcyjny posiada też armaturę i potrzebne orurowanie gazowe i wodne. 

Tego rodzaju kotły wyposażone są również w dodatkowy wymiennik ciepła, umieszczony przy wylocie spalin do instalacji kominowej, który pozyskuje ciepło ze spalin i przekazuje je do ogrzewania wody – funkcja odzyskiwania ciepła ze spalin jest istotną zaletą dwufunkcyjnego kotła.

Parametry dwufunkcyjnego kotła gazowego

Parametry, na które należy zwrócić uwagę, wybierając dwufunkcyjny piec gazowy, to przede wszystkim:

  • rodzaj paliwa gazowego, pod które urządzenie zostało zaprojektowane. Dostępne na rynku piece mogą być opalane metanem lub mieszanką propanu i butanu;
  • moc cieplna kotła gazowego, którą należy obliczyć przed zakupem kotła, biorąc pod uwagę wymiary ogrzewanej powierzchni, rodzaj izolacji ścian oraz danych o materiałach konstrukcji;
  • klasa energetyczna kotła gazowego – kolejny istotny parametr dwufunkcyjnego pieca. Wyższa kategoria wskazuje na większą oszczędność energetyczną;
  • wymiary pieca gazowego – wymiary zewnętrzne kotła muszą być dobrze dopasowane do miejsca jego montażu;
  • sprawność kotła gazowego – to bardzo istotny parametr, który określa stosunek wartości spalania do uzyskiwanej energii cieplnej. Aby obliczyć tę wartość, należy podzielić ciepło uzyskane w procesie spalania przez wartość opałową paliwa, a potem pomnożyć uzyskany wynik razy 100 procent.

Rodzaje dwufunkcyjnych pieców gazowych

Dostępne na rynku kotły dwufunkcyjne rozróżniać można według metody montażu oraz rodzaju komory spalania. Co do metody montażu mamy do wyboru kotły wiszące oraz kotły stojące. Te pierwsze mają zazwyczaj mniejsze rozmiary. Jeżeli decydujemy się na model stojący, musimy zorganizować odpowiednio duże miejsce na montaż.

Pod względem komory spalania piece gazowe dzielą się na otwarte i zamknięte. Kotły z komorą otwartą muszą być ulokowane w przestrzeni co najmniej 8 m³. Takie pomieszczenie powinno mieć również stały dopływ świeżego powietrza. Piec z zamkniętą komorą nie wymaga takiej wentylacji, a przestrzeń, w której się znajduje, nie może być mniejsza niż 6,5 m³. 

W przypadku gazowej instalacji grzewczej piec dwufunkcyjny sprawdzi się szczególnie w budynkach, gdzie nie ma możliwości zorganizowania dużej kotłowni – kompaktowy rozmiar urządzenia dwufunkcyjnego pozwala na montaż w niewielkiej przestrzeni. 

Zdjęcie główne: Erik Mclean/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*