Jeżeli twoje mieszkanie będzie ocieplane gazowym systemem ogrzewania, to istotną kwestią jest wybór odpowiedniego kotła.
Oprócz tradycyjnych urządzeń jednofunkcyjnych na rynku znajdziesz teraz bardziej rozbudowane modele z dodatkowymi możliwościami. Zobacz, czym charakteryzuje się dwufunkcyjny piec gazowy. Poznaj jego rodzaje i najważniejsze parametry.
Inaczej niż w jednofunkcyjnym kotle gazowym, wyposażonym w osobny zasobnik do ogrzewania wody użytkowej, dwufunkcyjne modele posiadają wbudowany wymiennik przepływowy. Odpowiada on za wytwarzanie ciepła i podgrzewanie wody bezpośrednio w instalacji gazowej.
Piec dwufunkcyjny wyposażony jest także w palnik gazowy z zapłonnikiem oraz czujnik ciśnienia lub manometr. Stałym elementem ich budowy jest pompa obiektowa, umożliwiająca przepływ wody w całej instalacji. Kolejna istotna część takiego kotła to zawór trójdrogowy, który pozwala na przełączanie pomiędzy różnymi trybami pracy urządzenia. Każdy piec dwufunkcyjny posiada też armaturę i potrzebne orurowanie gazowe i wodne.
Tego rodzaju kotły wyposażone są również w dodatkowy wymiennik ciepła, umieszczony przy wylocie spalin do instalacji kominowej, który pozyskuje ciepło ze spalin i przekazuje je do ogrzewania wody – funkcja odzyskiwania ciepła ze spalin jest istotną zaletą dwufunkcyjnego kotła.
Parametry, na które należy zwrócić uwagę, wybierając dwufunkcyjny piec gazowy, to przede wszystkim:
Dostępne na rynku kotły dwufunkcyjne rozróżniać można według metody montażu oraz rodzaju komory spalania. Co do metody montażu mamy do wyboru kotły wiszące oraz kotły stojące. Te pierwsze mają zazwyczaj mniejsze rozmiary. Jeżeli decydujemy się na model stojący, musimy zorganizować odpowiednio duże miejsce na montaż.
Pod względem komory spalania piece gazowe dzielą się na otwarte i zamknięte. Kotły z komorą otwartą muszą być ulokowane w przestrzeni co najmniej 8 m³. Takie pomieszczenie powinno mieć również stały dopływ świeżego powietrza. Piec z zamkniętą komorą nie wymaga takiej wentylacji, a przestrzeń, w której się znajduje, nie może być mniejsza niż 6,5 m³.
W przypadku gazowej instalacji grzewczej piec dwufunkcyjny sprawdzi się szczególnie w budynkach, gdzie nie ma możliwości zorganizowania dużej kotłowni – kompaktowy rozmiar urządzenia dwufunkcyjnego pozwala na montaż w niewielkiej przestrzeni.
Zdjęcie główne: Erik Mclean/unsplash.com