Kto ma obowiązek odśnieżania dachu?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Śnieg zalegający na dachu może być zagrożeniem dla pieszych oraz pojazdów. Kto ma obowiązek odśnieżania dachu? Dlaczego ta czynność jest ważna?

Kto ma obowiązek odśnieżania dachu?

Jednym z ważniejszych obowiązków właścicieli lub zarządców nieruchomości w czasie opadów śniegu jest odśnieżanie chodników oraz dachów budynków. Śnieg, który zalega na nieruchomości, może negatywnie wpłynąć na konstrukcję nośną dachu, zwłaszcza podczas skoków temperatur i wiosennych roztopów. Śnieg z dachu może stanowić zagrożenie dla przechodniów poruszających się po chodnikach oraz samochodów zaparkowanych w niewielkiej odległości od budynku.

Prawo budowlane nakłada na właścicieli lub zarządców nieruchomości obowiązek odśnieżania dachu oraz wykonywanie jego okresowych przeglądów. Dużą uwagę do odśnieżania przywiązują również straż miejska i policja.

odśnieżanie dachu
Photo by Marcos del Mazo/LightRocket via Getty Images

Dlaczego należy odśnieżać dach?

Niewielu właścicieli budynków zdaje sobie sprawę, że śnieg dużo waży. Jego ciężar można obliczyć, biorąc pod uwagę takie parametry jak: kształt dachu, bliskość sąsiednich budynków oraz rodzaj śniegu. Świeży śnieg, tzw. puch, jest najlżejszy, nie waży więcej niż 70 kg/m3. Najcięższy jest mokry śnieg, który może mieć do 600 kg/m3. Jeśli śnieg jest zleżały, to jego waga może wzrosnąć do 800 kg/m3.

Z powodu swojego ciężaru śnieg stanowi zagrożenie dla konstrukcji budynku oraz dla osób, które się w nim znajdują. Im starszy budynek, tym może mieć mniejszą wytrzymałość na ciężar.

odśnieżanie dachu
Photo by Sergei SavostyanovTASS via Getty Images

Jakie są kary za nieodśnieżenie dachu?

Za nieodśnieżony dach można otrzymać mandat w wysokości 500 zł. Może go wystawić straż miejska albo inspektor nadzoru budowlanego. Jeśli inspektor stwierdzi nieprawidłowości powstałe w wyniku nieusunięcia pokrywy śnieżnej, to może skierować sprawę do sądu.

Policja może ukarać właściciela lub zarządcę nieruchomości karą do 1000 zł. Jeśli właściciel odmówi przyjęcia mandatu, to sprawa zostanie skierowana do sądu i należy liczyć się z karą nawet 5 tys. zł. Za nieusunięcie sopli z dachu grozi kara od 50 do 500 zł.

odśnieżanie dachu
Photo by Artyom GeodakyanTASS via Getty Images

Kto może odśnieżać dach?

Osoba odśnieżająca dach musi mieć szkolenie bhp oraz aktualne badania do pracy na wysokościach. Takie badania powinny być przeprowadzane co 3–5 lat. Jeśli pracownik ukończył 50 lat, to badanie musi przechodzić co roku.

Bhp podczas odśnieżania dachu

Każda osoba, która odśnieża dach, powinna mieć aktualne badania wysokościowe oraz odpowiednią zimową odzież ochronną i rękawice. Dodatkowym zabezpieczeniem są buty z kolcami, które zapewniają przyczepność do podłoża. Osoba odśnieżająca powinna mieć założony kask, który zabezpieczy głowę.

Ile kosztuje odśnieżenie dachu?

Odśnieżanie dachu jest niebezpieczną pracą, którą warto powierzyć profesjonalnej firmie. Koszt odśnieżania to od 2 do 4 zł za każdy m2 powierzchni – cena jest zależna głównie od wielkości miasta. Jeśli do odśnieżania dachu zatrudniana jest profesjonalna firma, to warto sprawdzić jakość wykonanej usługi. Zdarza się, że podczas odśnieżania dochodzi do uszkodzenia dachu, które jest widoczne dopiero na wiosnę. Dlatego tak ważne jest, aby firma wykonująca zlecenie posiadała OC. Właściciel lub zarządca nieruchomości po każdym odśnieżaniu powinien przeprowadzić jego odbiór i wpisać do protokołu ewentualne nieprawidłowości.

>> Zobacz też: Nowe Warunki Techniczne. Zmiany w prawie budowlanym od 1 stycznia 2021

Odśnieżanie dachów o dużej powierzchni

Szczególną uwagę należy zwrócić, gdy odśnieżane są dachy o dużej powierzchni np. w hipermarketach, halach produkcyjnych lub magazynach. Jeśli właściciel lub zarządca nie wywiąże się z obowiązku odśnieżenia dachu, to może zostać ukarany mandatem oraz może zostać wprowadzony zakaz użytkowania obiektu.

Jeśli budynek ma powierzchnię większą niż 2000 m2 i powierzchnia dachu przekracza 1000 m2, to kontrola techniczna dachu musi być przeprowadzana dwa razy do roku.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*