Oświetlenie w ogrodzie z jednej strony wpływa na poprawę bezpieczeństwa poruszania się po nim po zmroku, natomiast z drugiej odpowiednio zastosowane pozwala wyczarować oszałamiające aranżacje ogrodowe, które zachwycą wszystkich domowników i odwiedzających ich gości oraz zachęcą do spędzania czasu na świeżym powietrzu nawet po zmroku. W takim razie co i jak podświetlać w ogrodzie, aby uzyskać wspaniały efekt?
Lampy ogrodowe i zewnętrzne to szeroka gama produktów oświetleniowych, wśród których można wyróżnić kilka najbardziej efektownych i dekoracyjnych kategorii.
Pierwszym z nich są wszelkiego rodzaju lampy wiszące, dedykowane do montażu sufitowego. Do tej kategorii zaliczają się także wszelkiego rodzaju łańcuchy świetlne zewnętrzne, które można finezyjnie rozlokować w różnych częściach ogrodu.
Kolejną kategorią, która pozwala uzyskać w ogrodach oszałamiający efekt, są lampy stojące. Oferowane są one w różnych wymiarach i formach. Mogą być nimi zarówno niskie słupki, jak i wysokie latarnie w stylu francuskim. Dzięki temu, że przeznaczone są do montażu bezpośrednio w gruncie i mogą zostać rozlokowane bez najmniejszego problemu w każdej części ogrodu, wedle indywidualnych upodobań.
Ostatnią kategorią lamp ogrodowych są te zasilane za pomocą promieni słonecznych. Dzięki temu, że nie wymagają one instalacji elektrycznej, mogą być zastosowane w nawet najbardziej oddalonych obszarach ogrodu. Najlepiej jednak, aby stosując je w ogrodzie pamiętać o tym, aby docierała do nich możliwie jak największa ilość światła, która pozwoli im w ciągu dnia naładować baterie solarne.
Wiedząc już jakie rodzaje lamp ogrodowych pozwolą uzyskać najlepszy efekt w ogrodzie, warto także wiedzieć gdzie je montować. Wobec tego lampy wiszące idealnie sprawdzą się w przypadku oświetlania ganków, tarasów i balkonów. Zawieszone na nich zapewnią bowiem przyjemny i przytulny klimat przed domem, a dodatkowo ich światło będzie subtelnie rozświetlać obszar wokół, przykuwając uwagę każdego. W przypadku łańcuchów świetlnych warto natomiast pokusić się o ich ulokowanie na koronach drzew i krzewów, gdzie stworzą iście bajkowy obraz w ogrodach, a jednocześnie oświetlą jego powierzchnię.
Lampy stojące najlepiej sprawdzą się natomiast w przypadku oświetlania wszelkiego rodzaju ścieżek i rozległych przestrzeni. Tego typu oświetlenie doskonale sprawdzi się także, jeśli zostanie zastosowane na granicy działki. Wyznaczy ono jej obszar i pozwoli znaleźć wyjście z ogrodu w trakcie wieczornych powrotów do domu. Ponadto oświetlenie stojące może zostać z powodzeniem użyte do oświetlenia nasady kwiatowej. Ulokowane w jej pobliżu podkreśla ją i przyciągną uwagę. W tym przypadku najlepiej jednak postawić na niskie lampy stojące w postaci słupków.
Ostatnia kategoria lamp wymienionych w poprzednim akapicie to z kolei propozycja dla wszystkich tych, którzy pragną uświetnić swoje ogrody bez konieczności układania w nich instalacji elektrycznej. Lampy solarne doskonale sprawdzają się bowiem w przypadku oświetlania obszarów wokół oczek wodnych czy stawów. Ich światło emitowane po zmroku, odbijane od wody zapewnia mieniący się efekt, który zachęci do spędzania w ich pobliżu wolnej chwili. Ponadto lampy solarne mogą zostać także z powodzeniem wykorzystane do wytyczenia ścieżek w ogrodzie. Zamocowane jedna obok drugiej w dwóch liniach, wskażą drogę do wybranego miejsca i zapobiegną zadeptywaniu całego trawnika.
Wybierając oświetlenie dekoracyjne do ogrodu, warto także zwrócić uwagę nie tylko na jego formę i sposób montażu, który powinien być dobierany ściśle do danych potrzeb, ale także barwę emitowanego światła. Najlepiej, aby miało ono ciepły odcień, który sprzyja relaksowi i tworzy klimatyczny nastrój. Efekt ten zapewnią natomiast wszelkiego rodzaju żarówki o temperaturze barwowej emitowanego światła w granicach od 3000 do 4000K.