Co możemy podświetlać w ogrodzie?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Oświetlenie w ogrodzie z jednej strony wpływa na poprawę bezpieczeństwa poruszania się po nim po zmroku, natomiast z drugiej odpowiednio zastosowane pozwala wyczarować oszałamiające aranżacje ogrodowe, które zachwycą wszystkich domowników i odwiedzających ich gości oraz zachęcą do spędzania czasu na świeżym powietrzu nawet po zmroku. W takim razie co i jak podświetlać w ogrodzie, aby uzyskać wspaniały efekt? 

Jakie lampy można zastosować w ogrodzie? 

Lampy ogrodowe i zewnętrzne to szeroka gama produktów oświetleniowych, wśród których można wyróżnić kilka najbardziej efektownych i dekoracyjnych kategorii. 

Ogrodowe lampy wiszące

Pierwszym z nich są wszelkiego rodzaju lampy wiszące, dedykowane do montażu sufitowego. Do tej kategorii zaliczają się także wszelkiego rodzaju łańcuchy świetlne zewnętrzne, które można finezyjnie rozlokować w różnych częściach ogrodu. 

Stojące lampy ogrodowe 

Kolejną kategorią, która pozwala uzyskać w ogrodach oszałamiający efekt, są lampy stojące. Oferowane są one w różnych wymiarach i formach. Mogą być nimi zarówno niskie słupki, jak i wysokie latarnie w stylu francuskim. Dzięki temu, że przeznaczone są do montażu bezpośrednio w gruncie i mogą zostać rozlokowane bez najmniejszego problemu w każdej części ogrodu, wedle indywidualnych upodobań. 

Energooszczędne lampy solarne 

Ostatnią kategorią lamp ogrodowych są te zasilane za pomocą promieni słonecznych. Dzięki temu, że nie wymagają one instalacji elektrycznej, mogą być zastosowane w nawet najbardziej oddalonych obszarach ogrodu. Najlepiej jednak, aby stosując je w ogrodzie pamiętać o tym, aby docierała do nich możliwie jak największa ilość światła, która pozwoli im w ciągu dnia naładować baterie solarne.  

Gdzie zamontować dany model lampy, aby uzyskać najlepszy efekt?

Wiedząc już jakie rodzaje lamp ogrodowych pozwolą uzyskać najlepszy efekt w ogrodzie, warto także wiedzieć gdzie je montować. Wobec tego lampy wiszące idealnie sprawdzą się w przypadku oświetlania ganków, tarasów i balkonów. Zawieszone na nich zapewnią bowiem przyjemny i przytulny klimat przed domem, a dodatkowo ich światło będzie subtelnie rozświetlać obszar wokół, przykuwając uwagę każdego. W przypadku łańcuchów świetlnych warto natomiast pokusić się o ich ulokowanie na koronach drzew i krzewów, gdzie stworzą iście bajkowy obraz w ogrodach, a jednocześnie oświetlą jego powierzchnię. 

Lampy stojące najlepiej sprawdzą się natomiast w przypadku oświetlania wszelkiego rodzaju ścieżek i rozległych przestrzeni. Tego typu oświetlenie doskonale sprawdzi się także, jeśli zostanie zastosowane na granicy działki. Wyznaczy ono jej obszar i pozwoli znaleźć wyjście z ogrodu w trakcie wieczornych powrotów do domu. Ponadto oświetlenie stojące może zostać z powodzeniem użyte do oświetlenia nasady kwiatowej. Ulokowane w jej pobliżu podkreśla ją i przyciągną uwagę. W tym przypadku najlepiej jednak postawić na niskie lampy stojące w postaci słupków. 

Ostatnia kategoria lamp wymienionych w poprzednim akapicie to z kolei propozycja dla wszystkich tych, którzy pragną uświetnić swoje ogrody bez konieczności układania w nich instalacji elektrycznej. Lampy solarne doskonale sprawdzają się bowiem w przypadku oświetlania obszarów wokół oczek wodnych czy stawów. Ich światło emitowane po zmroku, odbijane od wody zapewnia mieniący się efekt, który zachęci do spędzania w ich pobliżu wolnej chwili. Ponadto lampy solarne mogą zostać także z powodzeniem wykorzystane do wytyczenia ścieżek w ogrodzie. Zamocowane jedna obok drugiej w dwóch liniach, wskażą drogę do wybranego miejsca i zapobiegną zadeptywaniu całego trawnika. 

Wybierając oświetlenie dekoracyjne do ogrodu, warto także zwrócić uwagę nie tylko na jego formę i sposób montażu, który powinien być dobierany ściśle do danych potrzeb, ale także barwę emitowanego światła. Najlepiej, aby miało ono ciepły odcień, który sprzyja relaksowi i tworzy klimatyczny nastrój. Efekt ten zapewnią natomiast wszelkiego rodzaju żarówki o temperaturze barwowej emitowanego światła w granicach od 3000 do 4000K.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*