Jaki drzewa owocowe są najpopularniejsze w ostatnich latach?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Marzysz o pysznych i zdrowych owocach ze swojego sadu lub ogrodu? Dowiedz się, jakie odmiany drzewek owocowych są obecnie najpopularniejsze i najchętniej wybierane. Przekonaj się, że warto włożyć odrobinę wysiłku w uprawę własnych drzewek, aby cieszyć się najpyszniejszymi owocami.

Przydomowy sad – posadź w nim jabłonie

Jabłoń to oczywisty wybór do przydomowego ogrodu lub sadu. Jabłonie naturalnie występują w naszym klimacie, a także dobrze rosną na piaszczysto-gliniastych glebach, które powszechnie występują na terenie Polski. Oczywiście nie zapominajmy o samych jabłkach, które należą do naszych ulubionych owoców, jadanych chętnie pod każdą postacią.

Jaką jabłoń warto posadzić w przydomowym ogrodzie?

  • Jabłoń malinowa oberlandzka – rodzi pyszne jabłka, które można jeść na surowo lub robić z nich przetwory. Jest to gatunek odporny na mrozy i różnego rodzaju infekcje.
  • Bolero drzewa owocowe, odpowiednie do małych ogrodów lub nawet na balkony i tarasy, ponieważ może rosnąć zarówno w ziemi, jak i w donicy. Jabłka mają soczysty, słodko-kwaśny miąższ.
  • Kosztela – rodzi twarde i słodkie jabłka. Samo drzewko natomiast dobrze radzi sobie na mrozie.

Grusze – drzewka owocowe, których nie może zabraknąć w Twoim ogrodzie lub sadzie

Gruszka to kolejny owoc, który w Polsce zna i uwielbia niemal każdy. W tym przypadku musisz jednak zdawać sobie sprawę z tego, że grusza jest drzewem znacznie bardziej wymagającym niż jabłoń. Grusze najlepiej rosną w ciepłych i dobrze nasłonecznionych miejscach, a także w żyznych glebach, umiarkowanie ciepłych i wilgotnych. Jakie grusza zasadzić w swoim ogrodzie?

  • Faworytka / Klapsa – bardzo powszechna grusza, która rodzi owoce idealne do jedzenia na surowo lub robienia przetworów.
  • Komisówka – rodzi bardzo aromatyczne i przepyszne, soczyste owoce o smaku słodko-kwaskowym. Drzewo jest odporne na mrozy, jednak trzeba otoczyć je szczególną opieką, jeśli chodzi o infekcje.
  • Konferencja – to grusza o stosunkowo małych wymaganiach. Jest mało podatna na infekcje i dobrze znosi mrozy. Miąższ jej owoców jest delikatny, soczysty i słodki.

Jakie pestkowce warto posadzić w przydomowym sadzie?

Pestkowce, czyli m.in. czereśnie, wiśnie, śliwki i brzoskwinie, są bardziej wymagającymi drzewkami owocowymi niż drzewa owocowe ziarnkowe, do których należą jabłonie i grusze. Niemniej jednak warto włożyć odrobinę wysiłku, aby cieszyć się smakiem ich owoców.

Czereśnia

Rodzi smaczne, słodkie owoce, które uwielbiają dzieci. Lubią jednak wysokie temperatury, a najlepiej czują się na łagodnych zboczach od strony południowej, gdzie nie brakuje im słońca. Najpopularniejsze odmiany czereśni to m.in. Vega, Rivan, Burlat i Kordia.

Wiśnia

Drzewa wiśniowe są popularne, ponieważ ich owoce są idealne na przetwory, m.in. soki, kompoty, nalewki czy dżemy. Mają charakterystyczny, kwaskowaty smak, a także pozytywnie wpływają na zdrowie, zwalczając wolne rodniki i wspierając pracę układu sercowo-naczyniowego. Najpopularniejsze odmiany wiśni to m.in. Łutówka, Sabina, Northstar, Kelleris oraz Pandy 103.

Śliwa

Śliwki są nie tylko smaczne i lubiane, ale również pozytywnie wpływają na pracę jelit. Śliwy bardzo dobrze czują się w naszym klimacie, dlatego chętnie są sadzone zarówno w dużych sadach, jak i w małych ogródkach. Najpopularniejsze odmiany to: Węgierka Zwykła, Opal, Renkloda Ulena, President.

Brzoskwinia

Tym drzewkom owocowym warto poświęcić nieco więcej miejsca, ponieważ zainteresowanie ich owocami nie słabnie. Brzoskwinia jest dość trudna w uprawie, ponieważ preferuje ciepły klimat i nie lubi wiatrów. Jej zaletą jest to, że potrafi regenerować się po przymrozkach. Jednak z drugiej strony wymaga zabiegów przeciw kędzierzawości liści, na którą jest podatna.

Na jakie odmiany brzoskwini warto zwrócić uwagę?

  • Inka – jest to popularna polska odmiana brzoskwini, która dojrzewa dość wcześnie (pod koniec sierpnia). Jej owoce są lekko omszone, ich miąższ jest soczysty, a smak lekko kwaskowaty. Świetnie smakują na surowo, jak też jako dodatek do deserów.
  • Harnaś – popularna kanadyjska odmiana brzoskwini, która dobrze rośnie w naszym klimacie. Rodzi średniej wielkości owoce o bardzo przyjemnym smaku.
  • Redhaven – to amerykańska odmiana brzoskwini, która dobrze czuje się w naszym klimacie. Jej owoce są bardzo soczyste i orzeźwiające, mają słodko-kwaskowy smak.

Podsumowanie

Lubisz owoce, owocowe desery i przetwory? Dzięki opisanym wyżej najpopularniejszym odmianom drzewek owocowych, Twoja spiżarnia będzie pełna przez cały rok. Posadź drzewka owocowe w swoim ogrodzie i ciesz się smakiem i wartościami ich pysznych i zdrowych owoców.

Zdj. główne: materiały klienta

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Czym jest armatura wodociągowa?
Czym jest armatura wodociągowa?
Jak pielęgnować ogród z basenem?
Jak pielęgnować ogród z basenem?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*